Autors: Mārtiņš Švarcs
Avots: Msnbc.msn.com/BalticTravelnews.com
Degvielas cenu pieaugums būtiski ietekmē ikviena autobraucēja izdevumus. Šobrīd, kad Latvijā degvielas cena par litru 95. markas benzīnu daudz neatpaliek no viena lata atzīmes, ietaupīšanas jautājums ir aktuālāks nekā jebkad agrāk.
Lūk, 7 ieteikumi, kas palīdzēs samazināt jūsu automašīnas degvielas patēriņu – gan ikdienā, gan dodoties tālākā izbraucienā.
Reklāma
1. Izvēlieties vidēju brauciena dinamiku
Ir pašsaprotami, ka gaisa pretestības un rites berzes dēļ degvielas patēriņš lielākajai daļai automašīnu ievērojami pieaug, ja ātrums pārsniedz 80-90 kilometrus stundā. Kā varētu noprast, arī strauji uzsākot braukšanu, patēriņš palielinās, taču tas nebūt nenozīmē, ka kāja uz gāzes pedāļa jātur kā uz trauslas olas. Uzsākot braukšanu pārāk gausi, paiet salīdzinoši ilgs laiks, kamēr tiek sasniegts vēlamais ātrums, un šajā laikā dzinējs sadedzinās vairāk degvielas nekā gadījumā, ja akselerators būs nospiests vismaz līdz pusei. Kad vēlamais braukšanas ātrums sasniegts, lietojot manuālo ātrumkārbu, pārslēdzieties augstākajā pārnesumā un izvairieties no ātruma izmaiņām – piemēram, arī pilsētā atsevišķās automašīnās labāk lietot piekto, nevis ceturto pārnesumu.
2. Gaisa kondicionieri lietojiet tikai nepieciešamības gadījumā
Bieži dzirdēts, ka gaisa kondicioniera lietošana ievērojami palielina degvielas patēriņu. Tā, protams, ir taisnība, taču karstā vasaras dienā bieži vien šķiet, ka nav iespējams to neieslēgt. Eksperti gan iesaka šādu rīcības plānu – pārvietojoties pa pilsētu, labāk tomēr izvairīties no "aukstā gaisa pūtēja" un atvērt automašīnas logus, lai gūtu vismaz minimālu veldzi. Taču, braucot lielākā ātrumā, piemēram, ārpus apdzīvotām vietām, kondicioniera lietošana patērētās degvielas izteiksmē izmaksās mazāk nekā atvērti logi – šādā gadījumā aerodinamiskā pretestība ir tik ievērojama, ka bieži vien borta datorā var nolasīt momentālu degvielas patēriņa pieaugumu pēc logu atvēršanas. Tas pats attiecināms uz lūkas lietošanu. Protams, lielākā ātrumā var nelietot arī kondicionieri, bet izlīdzēties ar parasto ventilāciju. Nenāk par sliktu atcerēties, ka arī šķietami nenozīmīgas darbības kā automašīnas novietošana ēnā galu galā var palīdzēt ieekonomēt naudu degvielai.
3. Samaziniet spēkrata svaru
Pašsaprotami, ka jumta bagāžnieks degvielas patēriņu ietekmē diezgan pamatīgi. Taču tas pats attiecināms uz, piemēram, liekām mantām automašīnas bagāžniekā, jo dzinējam nākas cīnīties ar katru iekrauto kilogramu, līdz ar to sadedzinot vairāk degvielas. Katri 50 "liekie" kilogrami patēriņu palielina par aptuveni 2 procentiem – patiešām ir vērts apsvērt domu tomēr ikdienā nevadāt līdzi piknika komplektu.
4. Sekojiet līdzi automašīnas tehniskajam stāvoklim
Automašīnas tehniskais stāvoklis viennozīmīgi ir pats svarīgākais faktors, kas ietekmē degvielas patēriņu. Tādi faktori kā zems gaisa spiediens riepās, zems dzesēšanas šķidruma līmenis, bojāts termostats un nenoregulēti bremžu suporti liek maksāt dārgāk par katru nobraukto kilometru. Tas pats attiecas uz ziemas vai vissezonas riepu lietošanu vasarā, nemaz nerunājot par nolietojušies gultņiem un citām ritošās daļas detaļām. Uzturot savu automašīnu tehniski perfektā stāvoklī, uz degvielas rēķina noteikti ieekonomēsiet līdz pat vairākiem desmitiem latu mēnesī.
5. Nesildiet dzinēju pārāk ilgi
Dzinējam strādājot tukšgaitā divas minūtes, tiek sadedzināts aptuveni tikpat daudz degvielas, kā nobraucot pusotru kilometru. Neapšaubāmi, dzinējs ir jāuzsilda jebkādos apstākļos, taču pat aukstā laikā pietiks, ja to padarbināsiet 30 sekundes, bet pēc tam lēni un laideni uzsāksiet braucienu, vēl kādu brīdi izvairoties no augstiem motora apgriezieniem.
6. Veltiet laiku izdevīga maršruta izvēlei
Nokļūšana sastrēgumā vienmēr izmaksā dārgi – jūs varat nokavēt svarīgu tikšanos, turklāt auto dzinējs visu laiku darbojas, tātad – patērē degvielu. Protams, ja nepieciešams riņķot pa Rīgas centru, neiztikt bez piespiedu nīkšanas pie sarkanās luksaforu gaismas. Taču plānojot, piemēram, brīvdienu izbraucienu vai nokļūšanu kādā priekšpilsētā, ne vienmēr sekošana GPS iekārtas norādītajam ceļam būs ekonomiskākais variants. Centieties veltīt mazliet laika, lai izplānotu maršrutu pa tādām brauktuvēm, kur sastrēgumi veidojas reti un kuras nav luksaforu "pārbagātas" – nereti brauciens pa nelielām šķērsielām var būt ne tikai izdevīgāks, bet arī kļūt par interesantu piedzīvojumu.
7. Bez nepieciešamības nepārtrauciet kustību
Katra apstāšanās reize būtiski iedragā degvielas ekonomiju, jo pēc tās nākas uzsākt kustību no jauna, un tas, kā zināms, izmaksā visdārgāk. Ja jums ikdienā jāveic vidēji gari starppilsētu maršruti, paturiet prātā, ka visizdevīgāk tomēr būtu pa ceļam neapstāties – visu, kas nepieciešams, izdariet pirms došanās ceļā vai pēc galamērķa sasniegšanas. Galu galā, ir 21. gadsimts, un jums nav jāapstājas ceļmalā, lai veiktu zvanu – izmantojiet brīvroku sistēmas un runājiet pa tālruni, kamēr esat ceļā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.