Krāslavā notiks lustīgas tradicionālajās poļu Meteņu - «zapusty» svinības

2019. gada 23. februārī Latvijas iedzīvotāji sirsnīgi tiek aicināti piedalīties tradicionālajās poļu Meteņu – "zapusty" svinībās, kas norisināsies plkst. 12.00 Krāslavas Amatu mājā pie Plāteru pils.

Būs poļu tautas dejas un poļu virtuves ēdieni, ķekatnieki, Meteņu spēles un rotaļas, radošās  darbnīcas, un, ja laika apstākļi atļaus – vizināšanās ar zirgu vilktajām kamanām grafu Plāteru pils pagalmā.

Ieeja brīva!

Organizatori: Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, Krāslavas novada dome, Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs, Krāslavas gr. Plāteru v. n. Poļu pamatskola, Polijas militārā kontingenta Latvijā  IV maiņas karavīri un Latvijas poļu savienība.

Karnevālu laiks jeb poliski "zapusty" ilgst no Triju Ķēniņu dienas līdz Pelnu trešdienai, pēc kuras sākas Lielais gavēnis. Vārds "karnevāls" ir cēlies no itāļu "carne vale", jeb "ardievu, gaļa". No tā ir radies karnevāla poļu nosaukums: "mięsopust" vai "zapusty". Gadsimtiem ilgi "zapusty" bija rotaļu un dzīru laiks, kad galdi lūza no ēdieniem un dzērieniem, bet dejas ilga līdz rītam. Tika rīkoti "kuligi"- braucieni zirgu vilktajās ragavās ar lāpām un kaimiņu apciemošana.  Meteņu laikā populāri bija  ķekatu gājieni, kuros bija obligāti jābūt zirgam, kazai, stārķim, skursteņslauķim, velnam, nāvei, ārstam, vecenei un vecim. Gājienā piedalījās arī mūziķi, kas spēlēja dūdas.  Meteņu pēdējās dienās, ko sauc par velna dienām vai "ostatki" rotaļas un ēšana notika bez mēra sajūtas, tika ēsti trekni un sātīgi ēdieni, uz galda  valdīja saldumu pārpilnība - virtuļi (pączki), žagariņi un plācenīši. Šādā veidā aizsākās Polijā plaši zināmā tradīcija svinēt Trekno ceturtdienu (pēdējā ceturtdiena pirms Pelnu trešdienas), kura šogad iekrīt 28. februārī. 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Bauskas Velo Rudens 2025 Bauskas TIC
Pavadi dienu sportiski draudzīgā gaisotnē kopā ar draugiem, radiem, paziņām, kolēģiem un citiem riteņbraukšanas entuziastiem! | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.09.2025 - 19.09.2025 Bezceļu braukšanas svētki Ērgļos Madonas TIC
20. septembrī notiks “Ērgļu Izaicinājums 2025” - izaicinājums ikvienam ar vieglo 4×4 automašīnu kādā no četrām dalībnieku grupām. | Skatīt vairāk
ZIEMAS CEĻOJUMS TEPAT AIZ STŪRA! Coral Travel Latvia
Līz 02.OKTOBRIM izmanto papildu atlaidi pilnvērtīgai atpūtai galamērķos - ĒĢIPTE, APVIENOTIE ARĀBU EMIRĀTI un TENERIFE🌴✈️ | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.09.2025 - 22.09.2025 💎 EKSKLUZĪVĀ 2026.GADA VASARA Coral Travel Latvia
Īpašas cenas Coral Travel Elite vispārdotākajām viesnīcām! Tiem, kuri novērtē luksusa pilnas brīvdienas! | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Līvānu TIC
,


Krāslavas TIC
,


Rēzeknes pilsētas TIC
,


Ludzas novada TIC
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.99531102sec.