Jaunmoku pils atjaunotā fasāde šovasar iepriecina vietējos un ārvalstu tūristus

Jaunmoku pils atjaunotā fasāde šovasar iepriecina vietējos un ārvalstu tūristus

Pēc vērienīgajiem Jaunmoku pils fasādes atjaunošanas darbiem, kas tika veikti 2024. gadā, pils šovasar uzmirdzējusi un iepriecina viesus ar tās vēsturisko šarmu un plašo kultūras pasākumu programmu. Pils parkā sastopamas arī retas dabas vērtības, kuras ikviens aicināts aplūkot un iepazīt, dodoties pastaiga pa pils parku.  
Pils restaurācijas gaitā pērn tika veikta fasādes virsmu tīrīšana un atjaunošana kopumā 1669,3 m2 apjomā, īpašu uzmanību pievēršot šuvju un detaļu kvalitatīvai atjaunošanai, lai piešķirtu fasādei svaigumu un autentiskumu. Septiņu mēnešu garumā meistari veica ķieģeļu un granīta virsmu restaurāciju, ornamentālo detaļu krāsošanu un apmetuma labošanas darbus. Kopumā tika atjaunotas māla ķieģeļu mūra un cokola granīta mūra šuves vairāk nekā 28 km garumā.

Jaunmoku pils valdes locekle Ieva Sīpola atklāj:  
“Šī gada tūrisma sezonā, ko svinīgi atklājam 10. maijā, pastāvīgi saņemam labas atsauksmes par skaisto pils fasādi gan no vietējiem, gan ārvalstu tūristiem. Sevišķu interesi pils apmeklētājos raisa Otrā pasaules kara laikā veiktie skrāpējumi fasādes ķieģeļos, kurus restaurācijas laikā “iekonservējām”, uzklājot tiem īpašu aizsargslāni. Respektējot pils vēsturi, esam atstājuši arī nelielu jumta fragmentu tā sākotnējā izskatā.”

Pēc darbu veikšanas pils atguvusi tās izteiksmīgo ķieģeļsarkano mirdzumu, kas vizuāli jo īpaši labi novērtējams gaišajās vasaras dienās.

Jaunmoku pils parks – vieta dabas vērtībām

Jaunmoku pili ieskauj gandrīz 10 hektāru plašs ainavu parks, kas veidots 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā un šodien tiek rūpīgi apsaimniekots. Tajā aug vairāk nekā 60 dažādas koku sugas, no kurām daudzas ir ievērojamas ar savu vecumu, izmēru un bioloģisko nozīmi. Parkā sastopami pat saldā ķirša dižkoki, sarkanās priedes, lielu dimensiju ozoli, kā arī veci oši ar dobumainiem stumbriem, kas kalpo par dzīvesvietu dažādām sugām, tostarp marmora rožvabolei – Latvijā reti sastopamam bezmugurkaulniekam.

Ainavu struktūrā centrālo vietu ieņem Holandes liepu aleja un Dīķa aleja ar parastajām liepām, kas iekļautas vietējās nozīmes aizsargājamo ainavu sarakstā. Šie stādījumi ne tikai bagātina parka telpisko kompozīciju un estētisko kvalitāti, bet arī nodrošina vērtīgu ekosistēmu sugu daudzveidībai.

Telpa izstādēm un koncertiem

Līdztekus dažādiem pasākumiem – koncertiem, meistarklasēm, ekskursijām – pilī apskatāma pastāvīga Meža muzeja ekspozīcija, kas tieši šobrīd papildināta ar izstādi "Mierā ar mežu: mežsargs Latvijā". Tā veltīta mežsarga profesijas veidošanās un attīstības procesam 20. gadsimtā un apvieno dažādus vēsturiskos priekšmetus: formas tērpu, darba instrumentus, kartes, dokumentus, amata zvērestu un sabiedriskās atzinības zīmes.  Savukārt Jaunmoku pils Torņa zālē vēl līdz 31. jūlijam būs skatāma izcilā latviešu ainavista, mākslinieka Alekseja Naumova gleznu izstāde “Krāsainie Stāsti no Pasaules Ainavām”.

Kurzemes kultūrvēsturiskā pērle

Jaunmoku pils ir celta pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa 1898. gadā izstrādātā projekta kā Džordža Armitsteda medību pils. Pils celtniecība tika pabeigta 1901. gadā, kad Džordžs Armitsteds kļuva par Rīgas pilsētas galvu. Armitsteda īpašumā pils palika līdz 1904. gadam, kad tā tika pārdota.

Līdz šim pili apsaimniekoja SIA “Jaunmoku pils”, kas ir AS “Latvijas valsts meži” (LVM) meitas uzņēmums, taču šobrīd rit reorganizācijas process, kura noslēgumā Jaunmoku pils kļūs par LVM struktūrvienību, pils kompleksu nododot tiešā LVM pārvaldībā.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
"Mājas kafejnīcu dienas" Silajāņu muižā Preiļu novada TIC
Mājas kafejnīca “Apple Manor & Garden Complex” aicina uz nesteidzīgu atpūtu Silajāņu muižas ābeļdārzā, lai baudītu lauku mieru ar gardiem | Skatīt vairāk
Latvija
Sidra ražotāj - piesakies!  Lauku Ceļotājs
Izsludināta pieteikšanās sidra ražotājiem dalībai projektā “BALT-FIN-CIDER” eksportam uz Austrāliju. | Skatīt vairāk
DEJAS FESTIVĀLS | "Atspulgs kustībā 2025" Tukuma TIC
Jau ceturto gadu pēc kārtas Tukumā norisināsies neparastais un aizraujošais laikmetīgās dejas festivāls. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 27.07.2025 - 31.07.2025 Rēzekne svin 740 – pievienojies! Rēzeknes pilsētas TIC
30. jūlijs–3. augusts – dzīvesprieks, mūzika un pārsteigumi Rēzeknē! Gājiens, koncerti, sporta vakars, bērnu diena un vēl vairāk! Svinam kopā | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Jaunmoku pils
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::2.87165403sec.