Autors: Santa Bivbāne Avots: Baltictravelnews.com/celojumubode.lv/jekaba.lv
Maķedonija ir valsts Dienvidaustrumeiropā, kas atrodas uz Balkānu pussalas. Valsts ir viena no bijušajām Dienvidslāvijas republikām, kura pasludināja neatkarību 1991. gadā. Maķedonija aizņem aptuveni 38 % no kopējās Maķedonijas reģiona platības. Dienvidos valsts robežojas ar Grieķiju, austrumos ar Bulgāriju, ziemeļos ar Serbiju un Kosovu, bet rietumos ar Albāniju. Valsts reljefs lielākoties ir kalnains. Lai gan tā ir iekšzemes valsts un tai ir vairāk nekā 50 ezeri un 16 kalni, kas ir augstāki par 2000 metriem.
Šī zeme vēsturiski slavena jau ar savu nosaukumu vien, kur slavenais kara vadonis, pasaules iekarotājs, Maķedonijas Aleksandrs jeb Aleksandrs Lielais ir nācis no Maķedonijas reģiona. Maķedonieši ir maza tauta, bet toties bagāta ar grieķu, romiešu un osmaņu vēsturi. Maķedonijas galvaspilsēta Skopje ir viena no Eiropas neparastākajām galvaspilsētām, kura šķietami atgādina puzles gabaliņus, kas veidoti no turku vecpilsētas un seniem cietokšņiem.
Reklāma
Maķedonijā par galveno valsts dzērienu uzskata vīnu jau kopš Romas laikiem, kad valdošie imperatori audzēja vīnogas. Pateicoties Maķedonijas saulainajam laikam un Vidusjūras kontinetālajam klimatam, kā arī bagātīgajai augsnei, Maķedonijā vīna vīnogas tiek audzētas gandrīz katrā ģimenē. Senajos laikos Maķedonija bija Aleksandra III karaļvalsts. Gan Aleksandra, gan arī viņa tēva Filipa II piemiņas statujas ir uzstādītas visā valstī un vietējie iedzīvotāji ar to lepojas. Arī viena no lielākajām lidostām valstī nosaukta Maķedonijas Aleksandra vārdā. Maķedonijas galvaspilsētai Skopjei cauri tek skaista un burvīga upe Vardar.
Maķedonijas iedzīvotāji pārsvarā dzīvoja kalnu reģionos, kur nodarbojās ar aitkopību, lauksaimniecību un rokdarbiem. Maķedoniešu tradīcijas visbiežāk līdzinās Austrumu un Centrāleiropas kultūras tradīcijām. Mūsdienu maķedoniešiem ir kirilicas rakstība, kas ir līdzīga serbu, bulgāru un krievu rakstībai.
Caurmērā Maķedonijā ir silts klimats, ar sausām vasarām un rudeņiem un salīdzinoši siltām ziemām. Maķedonija atrodas uz mērenās un subtropu joslas robežas (mērens kontinentālais klimats), valsti galvenokārt klāj skujkoki un podzolētā augsne.
Reliģija: 64,8% austrumu pareizticīgie, 33,3% islāms, 0,3% katoļi, 1,6% citi.
Naudas vienība: Maķedonijas dinārs (MKD)
Augstākā virsotne: Koraba kalns
Zemākais punkts: Vardavas upe
Vai zināji, ka...
Maķedonija var lepoties ar pasaulē lielāko kalnu virsotņu skaitu vienas valsts teritorijā. Kopumā Maķedonijā ir 34 kalni, kas augstāki par 2 tūkst. metru virs jūras līmeņa
Skopje, mūsdienu Maķedonijas galvaspilsēta, ir Mātes Terēzes dzimšanas vieta
Teritorijas ziņā Maķedonija ir divarpus reizes mazāka par Latviju. Savukārt iedzīvotāju skaits abās valstīs ir gandrīz identisks – ap 2 miljoniem
Noskaties iedvesmojošu video par ceļojumu uz šo mazo, bet vēsturiski bagāto valsti:
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.
10 dienas programmā “Antistress” būs kā ceļojums, kas ved arvien tālāk prom no enerģijas trūkuma, noguruma, nomāktības, bet ved arvien tuvāk | Skatīt vairāk