12. decembris vēsturē: pasaule atzīmē piparkūku mājiņu dienu

Par neatņemamu Ziemassvētku laika vēstnesi kļuvušas piparkūkas, kuras nesteidzīgi kopā ar ģimeni, draugiem vai vienatnē var gatavot, gaidot gada skaistākos svētkus. Piparkūku cepšanas tradīcija uz Latviju atceļojusi no Vācijas un – lai gan mūsdienās piparkūkas un to mīklu iespējams iegādāties jebkurā gadalaikā, visīpašāko sajūtu tās sniedz tieši Ziemassvētkos.

Ja tuvajos Austrumos aromātiskās piparkūkas pazīst jau teju 5000 gadus, tad Eiropā kraukšķīgie cepumi ir pazīstami vairāk nekā 1000 gadus. Piparkūku dzimtene ir Tuvie Austrumi, kur ļaudis ticējuši, ka piparotajiem medus raušiem piemīt īpašs spēks un tos izmantojuši, lai atvairītu dēmonus, pielabinātos dievībām un dotu līdzi mirušajiem aizsaulē. Eiropā piparkūkas pazīstamas kopš 992. gada, kad Francijā to pagatavošanu sāka mācīt armēņu mūks Nikopoles Gregorijs. Mūki piparkūkas gatavojuši eņģeļu un svēto formās, un šīs piparkūku formas saglabājušas popularitāti līdz pat mūsdienām.

Gadsimtiem ilgi pipari bija dārgas garšvielas, kuras lietot varēja atļauties tikai turīgi pilsoņi. Turklāt tas bija statusa jautājums: ja saimnieki to varēja atļauties, tad arī viesiem to bija jāļauj sajust gan ceļot priekšā piparotus cepumus, gan arī vīnam kādu piparu klāt piešaujot. Pirmie 14 oficiāli atzītie piparkūku cepšanas meistari Eiropā savu amata ģildi izveidoja 1643. gadā Vācijā. Divus gadus vēlāk tika izdoti speciāli "piparkūku statūti", kas strikti reglamentēja ar piparkūkām saistītos jautājumus un, piemēram, noteica, ka pārdot piparkūkas ir tiesības tikai tiem, kam pieder sava krāsns.

Romas impērijā piparkūkas ziedoja dievībām. Viena no šī cepuma īpatnībām bija tai pievienotais ingvers, tāpēc tās sauc arī par ingvera maizītēm. Ingveru pazina arī Senajā Grieķijā, paralēli citām īpašībām tam piemita spēja paildzināt ēdiena mūžu. Piparkūku pagatavošanai izmantoja kanēli, muskatriekstu, krustnagliņas, ingveru, kardamonu, koriandru, melnos un smaržīgos piparus un pūdercukuru. Tās ir sastāvdaļas no visiem zemes nostūriem, un tas arī noteica piparkūku lielo dārdzību sendienās.

Vēlāk piparkūkas kļuva par katra tirdziņa delikatesi. Mīkstas un ar garšvielām piesātinātas kūkas vai kraukšķīgs cepumi. Piparkūkām bija un joprojām ir dažādas formas, krāsas, glazūras rotājums.

Pirmie piparkūku cilvēciņi radās Anglijas karalienes Elizabetes I valdīšanas laikā, kad viņa lūdza, lai uz svētkiem tiktu izgatavoti piparkūku cilvēciņi par godu viņas viesiem, kuriem šīs piparkūkas tika dalītas. Savukārt piparkūku mājiņa radās 19. gadsimtā, ļaudīm iedvesmojoties no Hansa Kristiana Andersena pasakas "Ansītis un Grietiņa".

Kā svinēt piparkūku mājiņu dienu? Protams, ka to uzmeistarojot! Lai kraukšķīgas piparkūkas!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.07.2025 - 19.07.2025 Vai zini, kā top tava kafijas tasīte? Rēzeknes pilsētas TIC
Vai zini, kā top izcila kafija? Nāc uz KUUP meistarklasi Rēzeknē – iepazīsi grauzdēšanu, degustēsi kafiju un atklāsi tās ceļu no pupiņas līdz | Skatīt vairāk
Latvija
Mājražotāju tirdziņš Rundāles Avotos Bauskas TIC
Apmeklē mājražotāju un amatnieku tirdziņu Rundāles Avotos! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 07.07.2025 - 17.07.2025 Skati maršrutu:Bauska-Brukna-Vecumnieki Bauskas TIC
Dodoties virzienā no Bauskas uz Vecumniekiem ir iespējams atklāt novada daudzveidību, pat neveltot ilgstošu laiku ceļā! | Skatīt vairāk
Ģimeņu dienas svētki Iecavā Bauskas TIC
Vakara daļā koncerts ar iemīļotiem mūziķiem – uzstāsies dziedātāja Emilija ar grupu, Intars Busulis un Abonementa orķestris un vakaru noslēgs | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::8.64152503sec.