Novembrī riepas maina 84% Latvijas autovadītāju

Saskaņā ar Daimler AG ģenerālpārstāvja Latvijā SIA “Domenikss” veikto aptauju* secināts, ka, pateicoties siltajam laikam, savlaicīgi, jau novembrī, ar ziemas riepām savus auto aprīko 84%, satiksmes dalībnieku, un tas ir mazāk nekā pērn. 2% izvēlas riepu maiņu veikt tieši 1. decembrī, kad tas jāveic obligāti, bet 1% tikai tad, kad “gadījies saslīdēt”.

Vienlaikus 44% aptaujāto atzīst, ka ir bijuši liecinieki negadījumam, kura iemesls ir laika apstākļiem neatbilstošu riepu izvēle, un teju 15% aptaujāto šāda pieredze ir pašiem.

“Ziemā, neatkarīgi no tā, ir vai nav kupenas, iesakāms izvēlēties šaurākas riepas ar augstāku profilu, saskaņā ar ražotāja noradījumiem. Lielāks riepas diametrs ar zemāku profilu nodrošina stabilāku mašīnas gaitu it sevišķi uz laba ceļa pie lielākiem ātrumiem, taču tā kā ziemas apstākļos braukšanas ātrums ir mazāks un ceļu stāvoklis salīdzinoši nelīdzenāks, tad augstāks riepas profils nodrošinās lielāku braukšanas komfortu, “mīkstāku gaitu”,” saka Māris Putnieks, SIA “Domenikss” Vieglo automobiļu servisa vadītājs. “Savukārt, riepām ar radzēm priekšroka dodama vien tad, ja daudz un bieži jābrauc pa ceļiem, kas bieži ir apledojuši vai klāti ar piebrauktu sniegu. Lai arī radzes kavē riepu dilšanu, uz asfalta klājuma to pielietojumam ir vairāk mīnusu nekā plusu: palielināts rites troksnis, palielināta rites pretestība, palielināts degvielas patēriņš, ceļa seguma intensīvāks dilums. Rezultātā ietaupījums nesanāk. Turklāt – daudzās valstīs radžotas riepas lietot nav atļauts. Tāpat ziemā jāpievērš uzmanība regulārai riteņu mazgāšanai, lai diskos nesakrājas dubļi, sniegs un ledus, kas var radīt ievērojamu disbalansu.”

Savukārt 8% aptaujāto atzīst, ka riepu maiņu neveic, jo par piemērotākajām atzīst vissezonas riepas. Eksperts skaidro, ka labāk izvēlēties konkrētai sezonai paredzētas riepas. “Vissezonas riepas nenodrošinās augstāko saķeres kvalitāti nedz vasarā, nedz ziemas apstākļos. Āra gaisa temperatūras ietekmē riepas materiāls ievērojami maina saķeres īpašības. Tāpēc braucot ziemā ar vissezonas riepām palielināsies bremzēšanas ceļš un sānslīdes risks pagriezienos,” stāsta M. Putnieks.

Ieteikumi riepu izvēlei un maiņai:

-    optimālas saķeres nodrošināšanai neiesaka vissezonas (M+S) riepas lietot ilgāk par četriem gadiem;

-    riepu un disku izvēli iesakām veikt saskaņā ar ražotāja norādnēm par to izmēriem, kuras var atrast lietotāja rokasgrāmatā. Riepu izvēlē priekšroku ieteicams dot ražotāja homoloģētām riepām, kas ir apzīmētas ar indeksu “MO”;

-    ja tiek mainītas vien divas riepas, tās ieteicams uzstādīt uz priekšējās ass riteņiem, ja vien riepu izmēri ar aizmugurējo asi nav atšķirīgi;

-    jaunu riepu “piebraukšanai” nepieciešams apmēram 100 km, ko vēlams veikt ar ierobežotu ātrumu.

Ne reti auto īpašnieki vaicā – vai nesezonas riepām pirms novietošanas garāžā ir jāievēro kādi noteikumi, jāapstrādā ar kādu riepām paredzētu līdzekli. “Šeit svarīgākais ir ievērot riepu vai riteņu pareizu novietošanu glabāšanai, lai tās neliktu vilties, uzstādot nākošajā sezonā. Apstrāde ar kādu no ripām paredzētajiem līdzekļiem var pasargāt riepas virsmu no apkārtējās vides ietekmes un palielināt tās vizuālo vērtību,” tā eksperts.

Šeit daži ieteikumi riepu/riteņu uzglabāšanā:

-    riepas  un diskus rūpīgi notītrīt, to stāvokli ieteicams novērtēt jau pirms novietošanas glabāšanā;

-    ar krītu atzīmēt riepu/riteņu uzstādīšanas pozīciju;

-    uzglabāt tumšā, sausā un vēlams labi ventilējamā vietā;

-    vēlamā uzglabāšanas temperatūra nedaudz virs 0°C;

-    īstermiņa uzglabāšanā (<4 nedēļas) riteņus/riepas var salikt vienu virs otras horizontālā stāvoklī;

-    ja uzglabāšanas laiks pārsniedz 4 nedēļas, vēlams pārkārtot, augšējās novietojot apakšā un otrādi;

-    ilgtermiņa glabāšanā vēlams riepas novietot vertikālā stāvoklī un reizi mēnesī pagriezt, lai izmainītu pazīciju un neveidotos iespiedumi.

Logu šķidrums jāmaina tagad

Ne reti auto vadītāji mēdz aizmirst par savlaicīgu logu šķidruma nomaiņu. Iestājoties laikam laikam, kad āra t° noslīd zem nulles, tā ir jau nokavēta. Atrodoties ceļā, tas var radīt ļoti nepatīkamu pārsteigumu, kad izsmidzinātais šķidrums, kurš motortelpā vēl nav sasalis, sasalst uz stikla.

“Ja pāreja uz ziemas apstākļiem atbilstošu degvielu faktiski norit bez auto vadītāja iesaistes, jo par to parūpējas degvielas tirgotāji, tad par logu šķidrumu gan jārūpējas pašiem. Būtu vēlams, lai vismaz puse no tvertnē esošā šķidruma būtu ar labu salizturību,” stāsta M. Putnieks. “Būtiski ir uz logu šķidruma rēķina netaupīt, jo nekvalitatīvs logu šķidrums var veicināt lukturu virsmas novecošanos, padarot to mazāk caurspīdīgu un ceļu līdz ar to nepārredzamu.”

Gaismas, gaismas un vēl reiz gaismas  

Iestājoties tumšam, nokrišņiem bagātam laikam būtisks ceļu satiksmes drošības nosacījums, ir pareizi noregulētas gaismas. “Tās vienkārši ir jānoregulē un viss. Gan paša, gan citu auto vadītāju labā. Gaismas kūlis nedrīkst būt par augstu, jo apžilbina pretīm braucošos, un tam labi jāizgaismo ceļa nomale, lai izvairītos no kājāmgājējiem, dzīvniekiem vai citiem objektiem,” tā M. Putnieks.

*2020. gada oktobrī veiktā SIA “Domenikss” klientu aptauja par ziemas riepu maiņas paradumiem.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Iestartē vasaru ar velo un bānīti! Gulbenes novada TIC
Velotūristi vasaras mēnešos aicināti apvienot velobraucienus ar izbraucienu ar Gulbenes-Alūksnes bānīti, izmantojot Bānīša īpašo velopiektdienu | Skatīt vairāk
Latvija
Ceļo ar vilcienu uz Gulbeni! Gulbenes novada TIC
Ikviens aicināts ceļot ar vilcienu no Rīgas uz Gulbeni un izmantot iespēju doties īpašā ekskursijā, viesojoties Gulbenes pilsētas un novada tūrisma | Skatīt vairāk
Ilgtspējīgs tūrisms = jēgpilna ceļošana Biznesa augstskola Turība
ALTA prezidents Ēriks Lingebērziņš par jēgpilnu ceļošanu! | Skatīt vairāk
Piedāvājums skolēniem Bauskas novadā Bauskas TIC
Idejas, kur doties ar klasi - piedzīvot, darboties, uzzināt, degustēt! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.40488601sec.