Baltijas valstis Londonas dizaina festivālā piedalīsies ar kopizstādi «Tactile Baltics»

Trīs Baltijas valstis — Igaunija, Latvija un Lietuva - no š.g. 18. septembra līdz 3. oktobrim Londonas Dizaina festivāla oficiālajā programmā piedalīsies ar kopīgu dizaina izstādi Tactile Baltics, kas būs skatāma Šordičā, iecienītā kultūras pasākumu vietā — galerijā Dray Walk. Izstādē katra valsts eksponēs 12 darbus, no kuriem seši kolekcionējamā dizaina darbi būs ietverti arī virtuālajā dizaina kolekcijā Adorno London 2021 un vienlaikus būs skatāmi arī digitāli.

Kā norāda nosaukums, Tactile Baltics akcentēs dizaina taktilo kvalitāti un Baltijas reģionā joprojām aktuālo dziļo saikni ar dabu. Īpaši izstādēm veidotās instalācijas ļaus apmeklētājiem gūt labāku izpratni par svarīgākajiem Baltijas dizaina aspektiem, t.sk. ilgtspēju, tradīcijām, meistarību un inovācijām. Tactile Baltics ar dizaina palīdzību stāstīs par Baltijas valstu dabu, kultūru un cilvēkiem — ļaus izstādes apmeklētājiem sajust mūsu reģiona materiālus, krāsas un formas.

Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone akcentē: “Latvijai šī ir ļoti būtiska un nozīmīga izstāde - tā ir pirmā Baltijas kultūras fonda finansētā sadarbība trīs kaimiņvalstu starpā dizaina jomā, pateicoties kurai ir bijusi iespēja radīt tik plaša mēroga dizaina ekspozīciju vienā no prestižākajiem dizaina notikumiem pasaulē - Londonas Dizaina festivālā. Šī Baltijas valstu kopsadarbība padara pamanāmākus starptautiskā dizaina kartē individuālos dizaineru centienus, kā arī motivē dizaineru radošumu, stimulē dizaina attīstību mūsu valstī.”

Tactile Baltics organizatori un kuratori ir Latvijas Dizaina centrs, Lietuvas Dizaina forums un dizaina tiešsaistes platforma NID. Izstādē būs redzams gan labi zināmu, gan jaunu, daudzsološu dizaineru veikums — kopā 18 mūsdienu dizaina darbi (seši no katras valsts), kas ietvers mēbeles, gaismekļus, traukus, tekstilizstrādājumus un rotaslietas. Sadarbībā ar tiešsaistes platformu Adorno, Tactile Baltics piedāvās arī 18 kolekcionējamā dizaina darbus, kas tiks iekļauti gan fiziski notiekošajā izstādē, gan Adorno London 2021 virtuālajās dizaina kolekcijās, kurās līdzās Baltijas valstīm pārstāvētas arī Austrija, Beļģija, Nīderlande, Norvēģija un Zviedrija.

Izstādes iekārtojumu veido Igaunijas scenogrāfi Helen Sirp un Holger Kilumets, bet vizuālo identitāti izstrādājuši Latvijas grafikas dizaineri Kirils Kirasirovs un Sabīne Masaļska. Tactile Baltics Latvijas dizaina kolekcijas kuratore ir Dita Danosa, Igaunijas kolekciju atlasījušas Kätlin Lõbu, Triin Loks un Māris Kase, bet Lietuvas izlases kuratore ir Gabija Vanagė.

Baltijas tautu tradīcijas, kas izkoptas, tūkstošiem gadu apdzīvojot Baltijas jūras austrumu piekrasti un piedzīvojot līdzīgus vēstures pagriezienus, veido pamatu kopīgām Baltijas dizaina iezīmēm. Visu trīs valstu dizains balstās uz iepriekšējo paaudžu prasmēm un zināšanām, kuras tiek izmantotas, lai izstrādātu jaunas pieejas un metodes. Dizaineri izvēlas sadarboties ar amatniekiem, apvienojot viņu prasmes ar mūsdienu tehnoloģiskajām iespējām, un eksperimentēšanas ceļā radīt jauninājumus. Baltijas dizaineriem piemīt spēja radīt pievilcīgus un ilgtspējīgus objektus no vienkāršiem materiāliem ar ierobežotiem resursiem. Līdzās kopīgajām dizaina līnijām katrai no Baltijas valstīm ir arī savs īpašais dizaina rokraksts, kas atklāsies izstādes apmeklētājiem, aplūkojot eksponētos darbus. Katras valsts atšķirīgā valoda un kultūra, kā arī citu kultūru vēsturiskās ietekmes ir sekmējušas unikālu iezīmju attīstību, tāpēc radošie, tehnoloģiskie un estētiskie virzieni, kuriem seko dizaineri, ir atšķirīgi.

Latvijas Dizaina centra vadītāja Dita Danosa: “Igaunija kā valsts, kas atrodas tuvāk ziemeļiem, ir dizaina izpausmēs atturīgākā. Tās dizains ir vienkāršs, dabisks un funkcionāls. Virzoties uz dienvidiem, aina pakāpeniski mainās. Lietuviešu dizains ir stilistiski sarežģītāks; manāma vēlme izdaiļot objektus ar papildu elementiem un greznām detaļām, radot eklektisma sajūtu. Latvijai kā valstij, kas atrodas pa vidu, piemīt gan kas līdzīgs abām kaimiņvalstīm, gan unikālas iezīmes. Latvijas dizains estētikas ziņā ir tuvāks igauņu dizainam — tas ir lakonisks un stilistiski tīrs. No otras puses, spilgtāku krāsu lietošana vairāk līdzinās lietuviešu dizainam. Latviešu dizaina unikalitāte ir emocionālā komponente, kas papildina funkciju ar stāstījumu, spēlējas ar materiāliem, struktūrām un novatoriskiem efektiem.”

Tactile Baltics ir nozīmīga un aizraujoša iespēja prezentēt mūsdienu Baltijas dizainu starptautiski, vairot Latvijas, Igaunijas un Lietuvas dizaina atpazīstamību un panākt, ka tas tiek vairāk novērtēts. Ar izstādi Londonas Dizaina festivālā tās organizatori vēlas pieteikt Baltiju starptautiskajā dizaina arēnā kā radošu reģionu un valstis, kuru dizaineriem un dizaina ražotājiem piemīt spēja radīt augstvērtīgus risinājumus.

Izstādi finansē Baltijas Kultūras fonds un līdzfinansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, “Igaunijas kultūra ārvalstīs”, Igaunijas Republikas Kultūras ministrija, Lietuvas Kultūras padome, Lietuvas Kultūras institūts un Latvijas Republikas vēstniecība Apvienotajā Karalistē.

Baltijas dizaina izstāde Tactile Baltics

2021. gada 18. septembris – 3. oktobris

Londonas Dizaina festivāls

Galerija Dray Walk, Dray Walk iela pie Brick Lane, Londona, E1 6QL

Darba laiks: pirmdiena – piektdiena 10.00–18.30; sestdiena un svētdiena 10.00–17.00

Bezmaksas ieeja

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37400794sec.