Pārbaudi sevi pats – izdegšanas sindroma desmit pazīmes

Katru dienu tas arvien vairāk tuvojas, katru dienu pārņem savā kontrolē vienu jaunu mūsu psihes un ķermeņa daļu, līdz ir klāt, - izdegšanas sindroms.

Piedāvājam speciālistu izstrādātu desmit jautājumu sarakstu, ar kura palīdzību varat veikt pirmo sevis paša analīzi: jo vairāk apstiprinošu atbilžu, jo lielāks risks, ka izdegšanas sindroms uzglūn arī jums.

1. Mūžīgi noguris?

Jebkurš no mums šad un tad jūtas noguris, un parasti šim nogurumam ir arī izskaidrojums – ieilgusi ballīte, saaukstēšanās, niķīgi bērni vai projekta atskaites sagatavošana pēdējā brīdī. Tas ir nogurums, no kura ir iespējams vienkārši atpūsties. Uzmanīgiem jākļūst, ja sūdzaties arī par to, ka naktīs nevarat kārtīgi izgulēties (lai gan jum nav ne mazu bērnu, ne iesnu, kas traucētu gulēt), jūtaties nepārtraukti noguruši un iztukšoti. Visbiežāk pirmā izdegšanas sindroma pazīme ir tieši miega traucējumi, - arī nedēļas nogalēs un arī pēc atvaļinājuma.

2. Aizmāršība?

Katram gadās aizmirst veikalā kaut ko nopirkt vai neatcerēties tālāka paziņas vārdu. Ja šādas situācijas atgadās arvien biežāk nekā agrāk, atcerieties, ka arī aizmāršība ir viena no klasiskajām izdegšanas sindroma pazīmēm. Princips ir vienkāršs – smadzenes ir tik ļoti pārslogotas, ka tajās vienkārši vairs nav vietas nosacīti mazsvarīgākām tēmām.

3. Fiziskas sūdzības?

Praktiski neviens izdegšanas sindroma skartais nav izvairījies no fiziskām sūdzībām – ja psihe ir pārslogota, reaģē ķermenis, bet tā raidītos signālus mēs mēdzam pārprast un „pierakstīt” citiem cēloņiem. Protams, fiziskas sūdzības var izraisīt arī citi iemesli, bet viens no tiem noteikti ir izdegšanas sindroms. „Īsti vīri sāpes nejūt” nav labākais veids, kā uz ķermeņa sāpēm reaģēt. Pamatojums: ja ķermenis ir pakļauts nepārtrauktam stresam, tas producē stresa hormonus, kas savukārt ietekmē asinsspiedienu, cukura un holesterīna līmeni asinīs. Paaugstinātais adrenalīna līmenis paātrina sirdsdarbību, līdz ar to pieaug sirds – asinsvadu sistēmas saslimšanu risks. Tipiskas izdegšanas sindroma skarto sūdzības ir arī gremošanas sistēmas problēmas un muguras sāpes.

4. Grūti koncentrēties?

Ja dzīvē vairs neizdodas atrast nevienu mierīgu momentu un atslābināšanās kļūst par svešvārdu, mazinās arī koncentrācijas spējas. Pastāvīgā stresa dēļ smadzenēm vienkārši pietrūkst spēka ilgāku laiku fokusēties uz kādu noteiktu lietu vai jautājumu. Arī ikdienā cilvēkam reizēm ir grūti kontrolēt tūkstošiem domu un sajūtu signālu, kas smadzenēm jāpārstrādā, taču veselas smadzenes spēj abstrahēties no traucējošām skaņām vai liekām domām. Taču, jo vairāk smadzenes ir pakļautas stresam, jo šī spēja mazinās. Cilvēks vairs nespēj pat ilgāku laiku palasīt grāmatu, jo vienkārši nespēj koncentrēties, nemaz nerunājot par koncentrēšanos nopietnam darbam.

5. Nav laika!

Hobiji? Jā, kaut kad agrāk bija. Kaut kad, kad vēl tādām lietām atlika laika. Jā, tie sagādāja arī prieku. Jā, tas bija sen. Tagad vienkārši tiem neatliek laika, jāstrādā: cilvēki, kas cieš no izdegšanas sindroma, vairs nespēj atlicināt laiku nekam citam, kā tikai dažādu uzdevumu veikšanai. Draugiem laika atliek arvien mazāk. Jā, protams, ja būtu laiks, tad labprāt, bet laika NAV!

6. Ierindā stimulatori?

Katru dienu tiecoties sasniegt neiespējamo, mēs mēģinām piepildīt trauku bez dibena, bet ķermenis tāds nav, tam ir tikai ierobežots enerģijas daudzums. „Ātrā palīdzība” – dažādi palīglīdzekļi, līdz vienā jaukā dienā mēs attopamies, ka bez kafijas šodien neko vairāk dzēruši un ēduši neesam. Nu, vēl arī cigaretes, kuru patēriņš arvien pieaug. Vēl sliktāk, ja jāķeras jau pie citām stimulējošām substancēm, piemēram, amfetamīniem.

7. Cietušas partnerattiecības?

Izdegšanas sindroma skartie jūtas vientuļi un visu pamesti. Viņu lielākā vēlēšanās – lai būtu kāds, kas sniegtu bezierunu mīlestību un vēl arī novērtētu visu, ko es daru. Cilvēki, kas cieš no izdegšanas sindroma, nepamana, ka šī atzinība viņiem tiek sniegta, turklāt – ļoti dāsni, bet atbilde, ko viņi uz to sniedz, ir agresija un uzbudināmība, nevis uzlabots garastāvoklis. Mērķis tātad nav sasniegts, tātad ir jācenšas vēl vairāk. Jo vairāk personisko „es” kontrolē stress, jo samazinās vēlēšanās pēc seksa. Libido uz stresu reaģē ar atkāpšanos.

8. Mūžīgi sliktā omā?

Vakar sliktā garastāvoklī darba dēļ, šodien – slikta oma, jo darbā problēmas, rīt tieši tas pats. Protams, arī tā var gadīties jebkuram, bet ja šāda situācija ieilgst, turklāt turpinās arī pēc darba laika beigām, brīvdienās un atvaļinājumā, nemaz nerunājot par darbdienu rītiem, ir vērts apstāties. Ja slikts garastāvoklis kļūst par „normālu stāvokli”, tas liecina par pārslodzi, kas var izraisīt izdegšanas sindromu, kas vēl vairāk nomāks pozitīvās emocijas un atkal iegriezīs vāveres riteni. Tāpēc mazliet pašdisciplīnas nenāks par ļaunu: katru vakaru apdomājiet, par ko jūs šodien esat priecājies. Cik bieži šodien smējāties? Cik bieži jums šodien kāds uzsmaidīja?

9. Pilnīga neapmierinātība ar darbu?

Toreiz, kad viss sākās, darbs bija aicinājums, vai ne? Tas bija sapņu darbs, ļoti nozīmīgs un darāms ar pilnu enerģiju. Bet tas bija sen, tagad tas pats darbs ir saistīts tikai ar stresu un nervozitāti, šķiet, ka no kādreiz iemīļotā darba izslēgti visi pozitīvie aspekti. Tā vietā, lai darbā īstenotu savus personiskos mērķus un biznesa sapņus, cilvēks ik dienas jūtas, it kā peldētu piranju baseinā, kas pilns ar naidīgumu, konkurenci un spiedienu. Turklāt pastiprinās sajūta, ka neviens šo maratona skrējienu, kas notiek uz spēku galējās robežas, neviens nenovērtē un neatalgo. Un kolēģi arī ne uz ko citu nav spējīgi, kā tikai stresa vairošanu...


10. Par daudz alkohola?

Stress darbā un spiediena sajūta caurstrāvo visu izdegšanas sindroma skartā cilvēka ikdienu, un tas ietekmē privāto dzīvi. Atpūsties no darba šķiet neiespējami, vismaz – ne bez palīglīdzekļiem. Darba dienas gaitā „uzvārītās” smadzenes vairs nespēj atslābināt nekas, ne laba grāmata, ne vakariņas ar ģimeni, ne interesanta filma vai jogas nodarbības, kas ar laiku kļuvušas par vēl vienu pienākuma slogu, tāpēc daudzi izdegšanas sindroma skartie sniedzas pēc alkohola, un tas kļūst par uzticamu sabiedroto ceļā uz vēl dziļāku krīzi. Alkohols pārslogotajai psihei rada iluzoru atslābinājuma sajūtu, mazliet piebremzē ārprātā skrienošās domas un daudziem izdegušajiem kļūst par obligātu vakara sastāvdaļu, lai vispār kaut uz mirkli atslēgtos un varētu aizmigt.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Uzņēmumi


Hotel Pils
,


Trakai TIC
,


Liepājas reģiona TIB
,


Novatours
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2021 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2021 1st-studio.com

 
Total Timed::0.16045904sec.