Padomi drošākam vasaras brīvlaikam

Skolēnu ilgi gaidītais vasaras brīvlaiks ir klāt! Laiks, kad vairāk kustēties, priecāties, sportot un piedalīties visdažādākajās aktivitātes. Vienlaikus vecākiem šis periods var sagādāt papildu bažas un satraukumus, jo aktivitātes var palielināt dažādus traumu riskus. Kādi drošības jautājumi noteikti jāpārrunā ar bērniem un kas jāņem vērā, lai vasaras brīvlaiks būtu pēc iespējas veselīgāks, drošāks un patīkamāks? Konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Pamata drošības jautājumu pārrunāšana

Ģimenes ārste Z. Zitmane uzsver, ka viens no pamata soļiem ir drošības jautājumu pārrunāšana ar bērnu. Ir ļoti būtiski izskaidrot un mierīgi pārrunāt, kā rīkoties katrā situācijā. Galvenie punkti, kas būtu jāpārrunā un jāatkārto, lai bērns tos iegaumētu, ir šādi:

    • Pārrunājiet drošību, ceļa satiksmes noteikumus, elektrodrošības un ugunsdrošības noteikumus. Jāizskaidro bērnam ceļa satiksmes drošības pamati, ka vienmēr uz ceļa jāpārliecinās, vai nebrauc mašīna un tiek palaists uz ceļa, ja ir gājēju pāreja vai citas priekšrocības. Stāstot par ceļu satiksmes noteikumiem, jāuzsver arī nepieciešamība lietot aizsarglīdzekļus, piemēram, braucot ar riteni, skrituļslidām, skrituļdēļiem noteikti jāizmanto aizsargķivere un aizsargi gan ceļiem, gan elkoņiem. Šīm aktivitātēm vēlams izmantot laukumus, kas ir speciāli paredzēti braukšanai ar skrituļdēļiem, skrituļslidām, kā arī nedrīkst braukt intensīvas satiksmes tuvumā.

    • Izskaidrojiet tālruņu 112 un 113 funkcijas. Bērniem jāizskaidro, ka, ja noticis apdraudējums veselībai, tad nepieciešams ziņot pieaugušajam vai zvanīt 113. Jāpastāsta, kādos gadījumos jāzvana 113.

    • Pārrunājiet drošību pie ūdenstilpnēm. Uzsveriet, ka nedrīkst apmeklēt ūdenstilpnes tam nepiemērotās vietās, kā arī bez pieaugušo uzraudzības.

    • Uzsveriet, ka nedrīkst apmeklēt pamestas ēkas.

    • Iemāciet ziņot vecākiem par savām gaitām.

Lai rūpētos par bērna drošību, piedāvājiet un palīdziet atrast brīvā laika aktivitātes, lai bērns varētu kvalitatīvāk to pavadīt. Atcerieties – mazākiem bērniem vienmēr nepieciešama uzraudzība! Jāņem vērā, ka ne vienmēr vecākie bērni var tikt galā ar šo uzdevumu.

Rādiet bērniem savu pozitīvo piemēru, iesaistoties veselīgās aktivitātes, pašiem pavadot brīvo laiku ārpus mājas, un aiciniet bērnus līdzi. Neaizmirstiet karstajās vasaras dienās lietot pietiekami daudz šķidruma un ilgstoši nepavadīt laiku tiešos saules staros.

Drošība pie ūdenstilpnēm

Īpaša uzmanība jāpievērš drošībai pie ūdenstilpnēm, uzsver ģimenes ārste Z. Zitmane. Peldēšanai jāizvēlas droša, speciāli iekārtota peldvieta, kā arī nedrīkst peldēties vietās, kur tas ir aizliegts. Atrodoties ūdenstilpņu tuvumā, nedrīkst ne mirkli novērst uzmanību no bērniem, jo arī dažu sekunžu laikā var notikt traģēdija. Bērnam, kurš neprot vai mācās peldēt, atrodoties ūdenī, jāvelk speciāla peldveste. Arī pieaugušajiem savā starpā ir nepieciešama uzraudzība – noteikti jābrīdina apkārtējie, ja dodaties nirt, kā arī cik tālu plānojat peldēt. Nepārvērtējiet savus spēkus! Nepeldieties alkohola reibumā, kā arī ja esat sakarsis vai pārguris.

Ūdenskrātuvēs nedrīkst lēkt ūdenī no tramplīna, laipas vai augsta krasta ne uz galvas, ne uz kājām – tieši šādi bieži tiek gūtas smagas traumas, invaliditāte, kā arī var iestāties nāve!

Lietojot ūdens transportu, arī vienmēr ir jāizmanto peldveste, neatkarīgi no peldētprasmēm gan lieliem, gan maziem!

Drošība, paliekot mājās

Arī paliekot mājās un nedodoties āra aktivitātēs, ir jāparūpējas par bērna drošību un informētību, saka ģimenes ārste. Atstājot bērnus vienus, vēlams parūpēties, lai bērnam nav jāizmanto plīts ēdiena pagatavošanai, jo nereti bērni aizmirst to izslēgt. Pastāstiet bērnam par pareizu un drošu elektrības lietošanu, darbošanos ar elektroierīcēm, kā arī ugunsdrošību.

Bērnam jāizskaidro, ka, ja notiek nelaime, jāzvana 112 vai jāmeklē pieaugušais, kam nodot informāciju. Izskaidrojiet bērnam nepieciešamību ziņot, ja dodas ārpus mājas, informējot vecākus, kur viņš dodas un cik ilgi plāno būt prombūtnē, kā arī, ar ko plāno tikties.

Sagatavojiet mājas aptieciņu skolas brīvlaikam

BENU Aptiekas farmaceits K. Čerjomuhins iesaka pārliecināties, ka jūsu mājas aptieciņā ir šādi materiāli un medikamenti, bet, ja to nav – papildināt mājas aptieciņu:

    • pārsienamie materiāli – marles saites, plāksteri;

    • antibakteriālie līdzekļi brūču apstrādei – aptiekās tie ir pieejami plašā klāstā, kur atradīsiet arī speciāli bērniem domātos. Īpaši ērti var būt līdzekļi aerosolu veidā.

    • pretsāpju līdzekļi;

    • antihistamīnu preparāti – pret alerģiskām reakcijām;

    • vienreiz lietojamās aukstuma kompreses – pieejamas aptiekās un noderēs pie traumām;

    • repelenti – līdzekļi pret insektu kodumiem;

    • pretapdeguma putas vai gēls – apdegumu vietu aprūpei.

Nelielu brūču un nobrāzumu apkopšana jāsāk ar brūces iztīrīšanu, vislabāk vienkārši noskalot zem tekoša ūdens. Tad skarto vietu nosusina ar sterilu marles tamponu vai saiti un apstrādā ar antibakteriālu līdzekli. Brūces apstrādei var lietot dziedējošās ziedes un krēmus, kas palīdzēs ātrākai ādas reģenerācijai. Ja bērns atrodas mājās, apsēju var nelikt, lai brūce elpo, tomēr, ejot ārā, brūci apsien ar marles saiti vai nosedz ar piemērotu plāksteri, lai pasargātu brūci no ārējiem faktoriem.

Svarīgi atcerēties! Ja nobrāzums ir liels un brūce stipri asiņo, ir jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, lai saņemtu medicīnisko palīdzību.

Pārkaršana un saules apdegumi

Farmaceits atgādina, ka, atrodoties ārā saulainās un siltās vai karstās dienās, ir jāatceras par trīs pamata piesardzības soļiem:

    1. Jālieto galvassega!

    2. Jādzer ūdens!

    3. Jālieto saules aizsarglīdzekļi!

Saules aizsarglīdzekļi ir jālieto atkārtoti ik pēc 2–3 stundām, arī pēc katras peldēšanās reizes. Aptiekā ir pieejams plašs saules aizsarglīdzekļu klāsts gan bērniem, gan pieaugušajiem – krēmi, losjoni, aerosoli, eļļas.

Ir svarīgi nepieļaut saules apdeguma rašanos! Tomēr, ja radies apdegums, skartā vieta jāatvēsina zem vēsa tekoša ūdens. Var lietot pantenolu saturošus līdzekļus (putas, krēmus), jo pantenols veicina ādas bojājumu dzīšanu, samazina sāpes un dedzinošu sajūtu, mīkstina un mitrina ādu. Pēc vajadzības var uzlikt sterilu marles apsēju.

Savukārt pārkaršanas gadījumā cilvēks nekavējoties jānogādā prom no tiešiem saules stariem, vēsā, labi vēdināmā vietā. Ja nepieciešams, jāizsauc ātrā palīdzībā. Iespēju robežās jānovelk apģērbs. Atvēsināšanai noderēs arī ventilators un vēsas kompreses, kā arī jādzer vēss, sālīts ūdens.

Esiet vērīgi pret sevi, saviem bērniem un apkārtējiem – neļaujiet notikt nelaimei, pārkaršanai un saules apdegumiem!

Lai veselīgām aktivitātēm piepildīta vasara!

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Tukuma novada piekrastes naktsmītnes Tukuma TIC
Te būs saraksts ar naktsmītnēm no Bērzciema līdz pašam Bigauņciemam! | Skatīt vairāk
Latvija
Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024 Bauskas TIC
27.-28. jūlijā norisināsies vasaras baudpilnais pasākums - Bauskas novada Mājas Kafejnīcu dienas 2024! | Skatīt vairāk
KANDAVAS GAISA BALONU FESTIVĀLS 2024 Tukuma TIC
Kandavas gaisa balonu festivāls būs no 9.līdz 11.augustam. Precīzāka svētku programma vēl sekos. | Skatīt vairāk
Atpūties Junior Suite 304 ar skatu uz Domu Dome Hotel
Atpūties Junior Suite 304. 🗝️ ar vannu un skatu uz Doma katedrāli. ✨ | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.43044901sec.