Kvalitātes kontrole: kā «piedzimst» lieliskas mašīnas

Pēc industriālās revolūcijas automašīnas "piedzimst" daudz vienkāršāk: šasija, kas tiek palaista pa modernu ražošanas līniju, tiek papildināta ar arvien jaunām detaļām un pakāpeniski iegūst tādu veidolu, kādu redzam uz ielas. Tomēr šis ir ļoti vienkāršots skatījums. Patiesībā vispirms ir jāizgatavo vai no piegādātāju noliktavām jāatved atsevišķas detaļas, bet vēlāk tām īstajā brīdī jānonāk pie montāžas līnijas – tikai tad tās var kļūt par mašīnas sastāvdaļu.

Šajā procesā ir iesaistīti simtiem vai pat tūkstošiem cilvēku, kas veic loģistikas, ražošanas, tehnoloģiskās un visādas citādas funkcijas. Mēģinājumi izprast šī procesa nianses, liek matiem celties stāvus. Taču ražotāji zina ne tikai tās, bet arī potenciālās kļūdas, tāpēc viņi sev uzstāda augstu kvalitātes latiņu un arī izstrādā veidu, kā to noturēt.

Viss ir smalki aprakstīts

Autobūvē, tāpat kā daudzās citās industrijās, tiek veidota kvalitātes sistēma. Tās uzturēšanu un uzlabošanu nosaka dokumentēti standarti, piemēram, kvalitātes vadības standarts ISO 9001. "Visās piegādes, ražošanas un pārdošanas ķēdēs ir uzrakstītas visas prasības – standarta procedūras, instrukcijas, specifikācija. Katrai detaļai, kā arī pašai mašīnai un materiāliem, no kuriem tā tiek izgatavota, ir jāatbilst specifikācijai. To, vai tā tiešām ir, fiksē kvalitātes kontrole. Šis process ļauj uzturēt produkta kvalitāti ilgtermiņā vai pat uzlabot ražošanas laikā, kā arī samazināt vai novērst ražošanas kļūdas," stāsta Guntars Pulss, žurnāla Profi Latvija redaktors un Latvijas Gada auto žūrijas biedrs.

Kvalitātes kontrole parasti tiek veikta visos ražošanas posmos, un, ja konstatē neatbilstību, tālākās darbības nosaka attiecīgās procedūras. Tās ļauj noskaidrot iemeslus un novērst turpmākus neatbilstības gadījumus.

"Parasti, konstatējot novirzi no kvalitātes standarta, tiek uzsākta izmeklēšana. Piemēram, testējot gatavu mašīnu, tiek konstatēts, ka tā neatbilst drošības prasībām. Tad nepilnību reģistrē un apraksta – kas noticis nepareizi, kurš un kad to konstatējis, cik bieži tas notiek. Tālāk sākas izmeklēšana visos ražošanas posmos. Tiek pārbaudīti visi dokumenti, materiālu sertifikāti, starpposmu kontroles rezultāti, tiek runāts ar darbiniekiem utt. Tas viss tiek darīts, lai noskaidrotu, kas ir nepilnību pamatcēlonis," skaidro Guntars.

Tā tiek nodrošināts, ka kļūdas neatkārtojas

Ražošanas laikā tiek veikta arī tā sauktā procesa kontrole. Tās laikā saskaņā ar spēkā esošajām instrukcijām tiek ņemti vai testēti starpprodukta paraugi (piemēram, auto daļas), veiktas fizikālā, ķīmiskā, vizuālā un līdzīga pārbaude. To rezultātiem jāatbilst tā sauktajai starpprodukta specifikācijai. Tikai pēc tam mašīnu pārvieto uz nākamo ražošanas posmu. Tas pats attiecas uz jau gatavu auto. Saskaņā ar instrukcijām tiek veikti dažādi specifikācijā paredzētie testi (drošības, elektronikas u.c.), un tikai tad, ja viss atbilst prasībām, to atļauj piegādāt tirgum.

Izmeklēšanas laikā var tikt atklāts, ka novirze radusies, piemēram, tāpēc, ka kāda svarīga detaļa iegūta no jauna, vēl neapstiprināta piegādātāja. Pēc pamatcēloņa noskaidrošanas tiek uzsākts korekcijas–prevencijas process (angliski – CAPA). CAPA sevī ietver divu veidu pasākumus. Pirmo mērķis ir novērst konstatēto nepilnību – neapmierinošo detaļu aizstāj ar detaļu no apstiprināta piegādātāja un atkal veic drošības testus. Otrie ļauj novērst kļūdas atkārtošanos nākotnē – piemēram, izmaina grāmatvedības programmu, lai turpmāk materiālus un detaļas nevarētu iegādāties no neapstiprinātiem piegādātājiem, t.i., lai sistēma bloķē pirkumu.

Izveido īpašas nodaļas

Ražotāji ļoti cenšas, lai viņu produkcija būtu kvalitatīva, tāpēc atvēl tam lielus resursus. Galu galā šādi ieguldījumi atmaksājas, tā kā apmierināti klienti atgriežas un attiecīgi pieaug pārdošanas apjomi. Piemēram, Dienvidkorejas kompānija Hyundai ir izveidojusi globālu kvalitātes kontroles centru (Global Quality Situation Room), kas darbojas 24 stundas diennaktī. Tāpēc tagad kvalitātes problēmu jebkurā pasaules vietā var atrisināt reāllaikā.

"Interesanti, ka kvalitātes kontroles nodaļa parasti ir neatkarīga no ražošanas un pārdošanas nodaļām. Tas arī ir saprotams, jo ir grūti būt objektīvam, vērtējot savu darbu," saka Guntars Pulss.

Lai radītu kvalitatīvus automobiļus, īpaša uzmanība jāpievērš to izturībai un ilgmūžībai, taču to nav iespējams pārbaudīt tikai rūpnīcā. Šim nolūkam gan prototipi, gan jau gatavie jaunie modeļi nobrauc tūkstošiem testa kilometru: daļa no tiem tiek veikta pa autoceļiem, bet daļa – pa speciālām trasēm.

Piemēram, jau minētais Hyundai kopš 2013. gada ar vairāk nekā 40 dažādiem modeļiem garākajā Eiropas sacīkšu trasē nobrauca vairāk nekā 20 000 testa apļu, kā arī veica testus savā trasē netālu no rūpnīcas Čehijā. Lai gan Hyundai ir Dienvidkorejas uzņēmums, Eiropai paredzētie modeļi tiek projektēti un izstrādāti tehniskajā centrā Vācijā, un daži no tiem tiek ražoti arī Eiropā – divas rūpnīcas darbojas Čehijā un viena Turcijā.

Oficiālie dīleri ir kvalitātes garants

Kvalitātes kontrole būtībā notiek visu laiku un tā tiek veikta ne tikai rūpnīcā vai testēšanas poligonos.

"Ar piegādi un loģistiku ir nedaudz savādāk – tā nav kvalitātes kontrole, tā ir kvalitātes sistēmas daļa. Proti – izejmateriāli, noteiktas gatavās detaļas, piemēram, mikroshēmas, tiek iepirktas tikai no apstiprinātiem piegādātājiem. Parasti ar šiem piegādātājiem tiek noslēgts līgums, kurā ir atrunātas prasības piegādājamiem materiāliem. Kvalitātes audits bieži tiek veikts piegādātāju rūpnīcās, t.i., pieredzējuši speciālisti pārbauda detaļas vai citu elementu ražošanas procesu un izejvielas. Tā auto ražotājs var būt drošs, ka vienmēr saņems patiešām labas izejvielas," saka Guntars.

To, ka tik stingra kvalitātes sistēma dod reālu labumu, apliecina fakts, ka Hyundai jau trīs reizes ir bijis kompetentā medija Auto Bild kvalitātes reitinga pirmajā vietā.

Kvalitātes nodrošināšanā nozīme ir arī tam, ka jaunus auto var iegādāties tikai autorizētos dīlercentros. "Ko tas nozīmē jaunajam īpašniekam? Ražotājs izvērtē potenciālo pārdevēju: uzņēmuma lielumu, reputāciju, kvalitātes vadības sistēmu, servisa standartus. Respektīvi – lai kļūtu par dīlercentru, vispirms uzņēmumam veic kvalitātes auditu, un tikai pēc tam tiek parakstīts oficiālās pārstāvniecības līgums. Tādējādi ražotājs var būt drošs, ka pārdošanas laikā tiks ievēroti augstākie kvalitātes standarti, bet pircēji saņems lielisku auto," skaidro Guntars Pulss.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 01.05.2024 - 06.05.2024 Tūrisma trialtons 2024 TAKA
Šī gada 12. maijā visi tiek laipni aicināti piedalīties ikgadējā Tūrisma triatlonā, kurš šogad pirmo reizi norisināsies Višķos. | Skatīt vairāk
Padastes muiža - romantiska atpūta Estravel Latvia
2 naktis 2 personām, brokastis un 1 vakariņas, kā arī atpūtas piedāvājums - atpūta vienā no labākajām Igaunijas viesnīcām | Skatīt vairāk
no 335 EUR
Atpūta un Gardēžu vakariņas Igaunijā Estravel Latvia
1 nakts 2 personām, brokastis un vakariņas Michelin ceļvedī ieteiktā restorānā, kā arī spa piedāvājums // līdz 31.05. | Skatīt vairāk
no 225 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.05.2024 - 07.05.2024 Starptautisks jauniešu tenisa turnīrs Liepājas reģiona TIB
No 4. līdz 11. maijam Liepājā norisināsies starptautiskās tenisa federācijas “ITF World Tennis Tour Juniors” J60 kategorijas tenisa turnīrs. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.21020508sec.