Doles salā gar Daugavu izveidota jauna izziņas un pastaigu taka

Doles salā gar Daugavu izveidota jauna izziņas un pastaigu taka

Viens no interesantākajiem apskates objektiem Daugavas muzeja teritorijā ir Doles salas dolomīta atsegums, kas vērojams, stāvot ūdensmalā un apskatot stāvkrasta nogāzi, ko veido dolomīta slāņi.

Doles salas dolomīta atsegums ir Eiropas nozīmes aizsargājams biotops, kurš ir iekļauts Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā – "NATURA 2000". Tas ir viens no pēdējiem šāda veida objektiem, kas saglabājies mūsdienās tik pārveidotajos Daugavas krastos.

Upes krastos nepārtraukti notiek dabas procesi - gan nelieli dolomīta slāņu nobrukumi, gan apauguma veidošanās ar dažādiem šim biotopam raksturīgiem augiem, t.sk. koku un krūmu sējeņiem.

Laika gaitā upes gultnē un krastos notikušās izmaiņas veicināja Daugavas krastmalas aizaugšanu ar krūmiem, kokiem un ūdensaugiem, apgrūtinot piekļūšanu lielākajai daļai no muzeja teritorijā esošā dolomīta atseguma un tā apskati.

2019. gadā domes Attīstības daļa uzsāka īstenot projektu "Daugavas krasta labiekārtošana, attīrot Doles salas dolomīta atsegumu un uzlabojot vides pieejamību" ar mērķi veikt Sausās Daugavas krastmalas un dolomīta atseguma attīrīšanu no liekā apauguma un pastaigu takas izveidi 410 metru garā posmā. Darbi ilga visu ziemu un tika pabeigti 2020. gada aprīlī.

Lai maksimāli saudzētu dolomīta iežu atsegumu un krastmalas biotopu, bija svarīgi atrast darbu veicēju ar pietiekamu pieredzi šādu dabas objektu izveidē. Pašvaldība noslēdza līgumu ar SIA "Alejas projekti", kas Ilzes Briedes vadībā visus ziemas mēnešus strādāja pie krastmalas takas izveides.

Takas plānošanas un izbūves procesā piedalījās gan domes Tehniskās daļas speciālisti – hidrobūvju inženieris Ivars Leingarts, galvenais būvniecības speciālists Juris Kancevičs, ainavu arhitekte Daiga Veinberga, gan Attīstības daļas vides inženiere Karīna Bāliņa. Projekta pārraudzību veica Attīstības daļas projektu vadītājs Aigars Jaunkalns un Daugavas muzeja direktors Zigmārs Gailis.

Daudzi risinājumi, t.sk. celiņa izbūve pāri avotainām vietām, bija radoši jāizveido, pielietojot arī sentēvu metodes. Piemēram, objektā iespējams iepazīt veidu, kā ūdeņus novada uz Daugavu, izmantojot zaru fašīnas*.

Takas trasē var iepazīties ar dažādiem dabas procesiem, floras un faunas pārstāvjiem, kā arī kuģošanas vēstures elementiem. Krasta nogāzē sastopami dažādi biotopam raksturīgie augi. Apmeklētājiem šeit ir iespēja vērot gan putnus un ūdens iemītniekus, gan skudru dzīvi, gan ieraudzīt zalkšus, sildoties saulē uz atseguma akmeņiem. Ja īpaši paveicas, pavasarī var novērot pat čūsku pāru mīlas rotaļas.

Projekta rezultātā ir uzlabota pieejamība Sausās Daugavas krastam. Muzeja apmeklētājiem ir sniegta iespēja piekļūt dolomīta atsegumam un doties gleznainās pastaigās gar ainavisko Daugavas krastu, labāk iepazīstot krastā esošo dabas un industriālo mantojumu – saglabājušās vēsturiskās plostu tauvošanās vietas. Rūpējoties par apmeklētāju ērtībām un vidi, pastaigu takā uzstādīti trīs soliņi un divas atkritumu urnas. Perspektīvā plānots taku papildināt ar informācijas stendiem par aizsargājamajām dabas vērtībām Doles salā.

Finansējumu takas izveidei nodrošināja Latvijas Vides aizsardzības fonds un Salaspils novada pašvaldība. Projekta kopējās izmaksas 40 034,34 eiro.

* Fašīna – ‘līdz 10 m garš pārsiets zaru, meldru vai salmu kūlis, kas var būt pildīts ar oļiem un akmens šķembām; izmanto hidrotehniskās būvēs, ceļu ierīkošanai purvainā apvidū u.c..

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Svarīgākais iemesls ceļojumam uz Taizemi ir?

Kultūra: tempļi, muzeji, reliģija, mūzika…

Daba: pludmales, kalni, salas, džungļi, dzīvnieki…

Viesmīlība: cilvēki, ēdiens, viesnīcas, izklaide

Aktivitātes: golfs, riteņbraukšana, pārgājieni, aktīvā ūdens atpūta

Pievilcīgas ceļošanas cenas

Es neceļotu uz Taizemi

Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Biznesa pusdienas Mārupes terasē! Hercogs Mārupe
Pusdienu piedāvājums darba dienās no 11:00-15:00. Piedāvājumā salāti, zupas, pamatēdieni un deserts. Iknedēļas jaunais piedāvājums Hercoga | Skatīt vairāk
Latvija no 5 EUR
Valmieras pilsētas svētki "Valmierai 737"  Valmieras Tūrisma informācijas centrs
No 24. līdz 27. jūlijam Valmiera svin savu 737. dzimšanas dienu. Programma un informācija par norisi tiks precizēta! | Skatīt vairāk
DINABURGAS PILSDRUPAS UN PILS MAKETS TAKA
Naujenes pilskalns, kurš tika apdzīvots jau kopš 8. gadsimta, tiek uzskatīts par Daugavpils dibināšanas vietu. | Skatīt vairāk
Sventes viesnīca**** un restorāns TAKA
Restaurētajā muižā valda mājīga un izsmalcināta atmosfēra - silta kamīna gaisma un patīkama mūzika noskaņo uz atpūtu, prom no pilsētas steigas. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.30469894sec.