LATVIJA | Jelgava

Noslēdzas atjaunošanas darbi Dzīvesziņas un arodu sētā

Līdz ar Vecpilsētas 2 ēku kompleksa restaurācijas un labiekārtošanas darbu noslēgumu, Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartālu un pilsētas tūrisma piedāvājumu bagātinās iespēja gan izzināt senās amatu prasmes, gan piedalīties ekskursijās, meistarklasēs un dažādos latviskās dzīvesziņas pasākumos. Pavisam drīz, 21.decembrī, ar ziemas saulgriežiem raksturīgajām aktivitātēm jaunā vieta – gan ēka, gan iekšpagalms vērs durvis apmeklētājiem, aicinot iesaistīties un piedzīvot dažnedažādas aktivitātes latviskās tradīcijās.

Ēka Vecpilsētas ielā 2 pēc restaurācijas saglabā agrāko laiku interjeru, sienu rotājumus, inženierkomunikācijas risinājumus, plīti un krāsnis. Būvniecības darbu ietvaros pārmūrēta daļa no pamatiem un izbūvēta hidroizolācija guļbūves ārsienām. Veicot mājas sienu protezēšanu, tās saudzīgi izjauktas, un, balstoties uz guļbaļķu izpēti, atjaunotas ražotnē Cēsīs, protezējot satrupējušās sienu daļas. Sienas baļķu starpas aizpildītas ar sūnām termoizolācijai, kā tas bijis senatnē. Ēkas atjaunošanas procesā maksimāli izmantoti visi labi saglabājušies kokmateriāli, piemēram, četri jaunie ārsienu baļķi noēvelēti par diviem centimetriem plānāki, un tiem pa virsu divu centimetru biezumā uzlikta no vecajiem baļķiem gatavotu dēļu apdare. Būvdarbu gaitā, veicot iekštelpu apdares slāņu izpēti, atklāja arī mākslinieciski vērtīgu polihromo apdari – dažādos būvperiodos,18. un 19. gadsimtā, gan brīvroku, gan trafareta tehnikā krāsotus rakstus sienu augšdaļā. Restauratori iekštelpās atjaunojuši greznās ornamentālās joslas. Ēkā ir atjaunots manteļskurstenis, kas ir līdz šim vienīgais zināmais atjaunotais manteļskurstenis Jelgavā. Manteļskursteņi ir viena no vecākajām dūmvadu sistēmām, kas agrīnajos viduslaikos tika ierīkoti pilīs un muižās, vēlāk arī dzīvojamajās mājās.

Namam Vecpilsētas ielā 2 ir piešķirts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss un tas atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa „Jelgavas pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā. 18.gadsimta otrajā pusē - 19. gadsimta sākumā tā bija dzīvojamā ēka, kurai līdzās atradās noliktava.

Jaunizveidotajā Dzīvesziņas un arodu sētā ir plašs pagalms ar nelielu skatuvi, audēju un keramikas darbnīcas, iekštelpās -gan  saimes istaba, gan citas telpas, kur apmeklētāji varēs apgūt pilsētai raksturīgās senās amatu prasmes un līdzdarboties dažādās kultūras aktivitātēs. Dzīvesziņas un arodu sēta Vecpilsētas ielas kvartālā radīta ar mērķi popularizēt senlatviešu amatu prasmes un atbilstoši latviskajām tradīcijām veicināt sabiedrības iesaisti dažādos pasākumos, kas stiprinātu latviskumu, tautas identitāti un kultūras mantojumu.

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartālā, kur atrodas Dzīvesziņas un arodu sēta, līdz mūsdienām ir saglabājies unikāls vēsturiski veidojies ielu tīkls un apbūves blīvuma raksturs, kā arī koka apbūves arhitektoniskā, mākslinieciskā un vēsturisko elementu izteiksmība. Apbūves rajons veidojies laikā no 18.līdz 19.gadsimtam un tā ir vecākā Jelgavas pilsētas apbūves daļa ar koka ēkām, kas netika iznīcinātas II Pasaules kara laikā.

Līdzās Dzīvesziņas un arodu sētai 2008.gadā uzstādīta piemiņas zīme Dobeles vārti, kas simboliski iezīmē vietu, kur 17. gadsimtā atradās vieni no pilsētas vēsturiskajiem vārtiem. Seno Mītavu apjoza augsts valnis, tāpēc iekļūt pilsētā varēja tikai pa īpaši izveidotiem vārtiem, kopumā pilsētā bijuši astoņi šādi vārti. Mūsdienās iespējams aplūkot trīs vārtu simboliskas piemiņas zīmes – Dobeles, Ezera un Mazos vārtus. No Dobeles vārtiem pa zemi aizvijas nagliņu ceļš, kas simboliski iezīmē senās pilsētas aizsargvaļņa novietojumu. Ielās iekaltais nagliņu ceļš ved no Dobeles un Vecpilsētas ielas krustojuma līdz Uzvaras un Ausekļa ielas krustojumam, kur atrodas Ezera vārtu piemiņas zīme. Visas 800 iekaltās nagliņas tika darinātas pie vietējā kalēja Jelgavā.

Būvdarbus un atjaunošanas darbus ēkās Vecpilsētas ielā 2 un Jāņa Asara ielā 1 veica uzņēmums SIA “Warss+”. Ēku izpētes process sākās 2017.gadā, savukārt restaurācijas un pārbūves darbi - 2021.gada februārī, objekti ekspluatācijā nodoti 2022.gada jūlija nogalē.  

Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa ēkas Vecpilsētas ielā 2 un objekta funkcionēšanai nepieciešamās saistītās infrastruktūras – ēkas Jāņa Asara ielā 1 pārbūve, restaurācija un apkārtējās teritorijas labiekārtošana, izveidojot Dzīvesziņas un arodu sētu īstenota ERAF projekta Nr. 5.5.1.0/19/I/005 "Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā" ietvaros.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Vienīgais DISCO bārs Latvijā Tukumā!  Tukuma TIC
Disco Mojito ir vieta, kur nobrieduši cilvēki var izbaudīt mūziku no 80tajiem, 90tajiem gadiem. Tiekamies pašā Tukuma centrā, Šēseles ielā 1! | Skatīt vairāk
Latvija
VĪRS, VĀRDĀ OTO Splendid Palace
Tiekamies kinoteātrī "Splendid Palace"! | Skatīt vairāk
Romantiskā Valentīndiena Skyline Bar
14. Februārī Skyline bārā viesosies mūziķis Mārtiņš Balodis no grupas Bad Habits un izpildīs populārākās mīlas balādes. Pasākuma sākums plkst. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2023 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2023 1st-studio.com

 
Total Timed::0.40938807sec.