Vienīgais upes vēsturei veltītais muzejs Baltijā – Daugavas muzejs!

Dēvēts arī par Doles salas pērli, Daugavas muzejs dibināts 1969. gadā, bet apmeklētājiem tas durvis vēra 1977. gadā. Sākotnēji muzejs bija pazīstams kā Doles Vēstures muzejs, bet ar 1993. gadu kā Daugavas muzejs. Kopš 1996. g. Daugavas muzejs atrodas Salaspils pašvaldības administratīvajā pakļautībā. Doma par Daugavas muzeja izveidošanu radās sakarā ar ieplānotajiem Rīgas HES celtniecības darbiem.

Pirms darbu veikšanas notika izrakumi topošajā ūdenskrātuves teritorijā, kā rezultātā tika savākts bagāts arheoloģiskais materiāls, kas stāsta par notikumiem Daugavas krastos, sākot ar pirmo iedzīvotāju ienākšanu Latvijas teritorijā. Savu mājvietu muzejs radis Doles muižas kompleksa jaunajā kungu mājā vēsturiska parka ielenkumā. Šeit skatāma Latvijas likteņupes Daugavas un Salaspils novada kultūrvēsture. Pieejami unikāli materiāli par Latvijas senāko vēsturi, sākot jau ar akmens laikmeta cilvēku pirmo dzīvesvietu – Salaspils Laukskolas apmetni (9. g.t. pr. Kr.).
 
 2017. gadā muzeja ekspozīcija tika atjaunota, un platības ziņā muzejā tā aizņem 176 m2. Ekspozīcija sastāv no diviem tematiskiem blokiem. Pirmā daļa veltīta Daugavas vēsturei, savukārt otrā – Salaspils novada vēsturei 19. – 20. gadsimtos. Muzeja ekspozīcija ir vislielākais pieejamais publiskais krājums par Daugavas un Salaspils novada vēsturi, un tajā var aplūkot 957 eksponātus – 199 priekšmetus un 758 fotogrāfijas. Pašlaik Daugavas muzeja krājumā ir vairāk nekā 55 000 krājuma vienības.
 
 Interaktīvā ekspozīcija atklāj, kāda izskatījās Daugavas ieleja pirms HES kaskādes izveidošanas, un ļauj salīdzināt šīsdienas ainu ar pagātni. Parka teritorijā atrodas simtgadīga Daugavas lejteces zvejnieku sēta, zvejas rīku izstāde, kā arī lielāko Daugavā izmantoto aizsprostu zvejas rīku – lašu un nēģu taču rekonstrukcija. Tāpat te ir piedzīvojama Daugava no putna lidojuma: 360˚ pastaiga gar Daugavas krastu. Tā ļauj iepazīt 10 vietas Daugavas krastos no Krāslavas līdz Daugavgrīvai. Punkti kā QR kodi izvietoti uz stilizētiem robežakmeņiem muzeja parkā gar Daugavu. Noskenējot kodu savā tālrunī, atveras 360˚ aeroskats ar Daugavu pie Krāslavas, Kokneses, Doles salas u.c. Aizraujošos skatus papildina arī audiogids ar stāstu par konkrēto vietu un vēsturiskām fotogrāfijām no Daugavas muzeja krājuma. Daugavas krastā apskatāms valsts nozīmes dabas piemineklis – dolomīta atsegums.
 
Muzejs piedāvā dažādas atpūtas iespējas – iespējams izīrēt parka atpūtas zonas teritoriju, piknika vietas, nojumes un ugunskura vietas privātiem pasākumiem Daugavas krastā.

Muzejs piedāvā ekskursijas ar gidu, radošas, aktīvas un izzinošas muzejpedagoģiskās nodarbības skolēniem, kā arī īpašu tematisko ekskursiju kāzu dienā.

Muzeja parkā sezonāli (01.04.-01.11.) pieejama piedzīvojumu spēle “Laivas atslēga”. Spēles mērķis ir interaktīvā veidā iepazīstināt dalībniekus ar zvejnieku dzīvesveidu 19. un 20. gadsimtā, Doles salas un muižas vēsturi. Dalībnieki grupās, orientējoties parkā un izmantojot dažādus spēles atribūtus, risina uzdevumus un mīklas, lai palīdzētu zvejniekam Andrim atrastu laivas atslēgu. Pieejams arī ģimenes buklets “Noslēpumi Daugavas muzejā”, ko katra ģimene droši var jautāt kasē un kopā nodoties Daugavas muzeja noslēpumu meklēšanai. Ekskursijas, nodarbības un grupu apmeklējumus nepieciešams pieteikt iepriekš.
 
Daugavas muzeja misija ir izglītot sabiedrību par Daugavas ielejas un Salaspils novada kultūras un dabas pamatvērtībām, kā arī sekmēt vienojošas vēstures izpratnes veidošanos par notikumiem Salaspils novadā un Daugavas krastos. Muzejs, balstoties uz krājumu un tā izpētes rezultātiem, popularizē Salaspils novada un Daugavas ielejas kultūras mantojumu no aizvēstures līdz mūsdienām.

Daugavas muzejā visu gadu iespējams piedzīvot, izbaudīt, un sajust dažādus patiesi izzinošus pieredzējumus. Visu gada garumā muzejā notiek dažādi pasākumi, tematiskas izstādes, meistarklases, un tiek krāšņi svinēti gadskārtu svētki – Lieldienas, Ielīgošana, Miķeļdiena un citi svētki. Pasākumos piedalās gan vietējie amatnieki, gan mājražotāji, kā arī dažādas folkloras kopas. Vasaras sezonā notiek brīvdabas mūzikas koncerti, seno prasmju darbnīcas. ????
 
 2023. gada decembrī Daugavas muzejā atklāta izstāde “Nelegālā zveja: Zvejniecības likuma pārkāpšana no 20.gs. sākuma līdz mūsdienām”, kas apkopo Daugavas muzeja krājuma priekšmetus, privātkolekciju zvejas rīkus un liecības par maluzvejniecību iekšzemes ūdeņos 20./21.gadsimtā. Izstādes mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vienam no Latvijas ekonomiskajiem un ekoloģiskajiem resursiem – zivīm, un nelegālajām metodēm, ar kādām šis resurss tiek apdraudēts. Izstādes autore ir muzeja direktore Inese Kupšāne, kurators – Aivars Siliņš. Izstāde ir apskatāma līdz 2024. gada septembrim.
 
Doles sala, Salaspils novads,
+371 67216367,
daugavas.muzejs@inbox.lv
www.daugavasmuzejs.lv,
Facebook: @Daugavasmuzejs
Twitter.com: @DaugavasMuzejs
Instagram.com: @daugavasmuzejs
 
Darba laiks:
Ziemas sezonā: katru dienu 10.00–17.00, pirmdienās slēgts.
Vasaras sezonā: katru dienu no 10.00 – 18.00, pirmdienās slēgts.
GPS : 56.8480, 24.2284

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.05.2024 - 23.05.2024 Dziesmu un deju lietus Irlavā 2024 Tukuma TIC
Festivāls "Dziesmu un deju lietus Irlavā 2024" būs 23.maijā pulksten 12:00 Irlavas kultūras namā. | Skatīt vairāk
Latvija
Bauska aicina baudīt pilsētas svētkus! Bauskas TIC
Esi aicināts svinēt Bauskas pilsētas un novada svētkus kopā! Foto:N.Veiss | Skatīt vairāk
SARĪKO PIKNIKU ABAVAS ābeļdārzā Tukuma TIC
Droši brauc ciemos uz ABAVAS vīna darītavu ar visu savam personīgajam piknikam nepieciešamo un atrodi sev vistīkamāko ābeli, zem kuras baudīt pavasara | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 09.05.2024 - 23.05.2024 Terases atklāšanas ballīte ar Olgu Rajecku Hercogs Mārupe
Ierašanās no plkst. 18:30, vakariņu sākums plkst.19.00. Cena no personas 65,00 Eur, iekļaujot bagātīgas vakariņas. Vairāk info www.hercogi.lv | Skatīt vairāk
65 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.51263213sec.