Autors: Inese Matisāne
Avots: Viļakas novada tūrisma birojs
No 2018. gada 25. oktobra līdz 2019. gada 24. februārim Kultūras un radošo industriju centrā Klostera ielā 1,Viļakā, būs skatāma starptautiskā arheoloģijas izstāde - "Tik tālu, bet tomēr tik tuvu: Latvija un Polija. Vairāk kā 100 gadus kopīga vēsture", "Tak daleko, a tak blisko: Łotwa i Polska. Więcejniż 100 lat wspólnejhistorii", ("Latvia and Poland: so far away and yet so close. More than 100 years o fcommon history").
Viļakas apkārtne ir cieši saistīta ar poļu muižniekiem un poļu atstāto kultūrvēsturisko mantojumu. Poļi ir devuši milzīgu ieguldījumu ne tikai poļu kultūras attīstībā, bet arī Viļakas apkārtnes senatnes izpētē, kad šo zemi apdzīvoja senie latgaļi. Izstāde ir tapusi sadarbībā ar Valsts arheoloģijas muzeju Varšavā, kurā strādā vieni no vadošajiem Eiropas arheologiem.
Reklāma
19.gs beigās Marienhauzenā un tās apkārtnē poļu zinātnieks Z.Glogers, veicot arheoloģiskos izrakumus, atrada vairākas senlietas, kuras aizveda sev līdzi uz Poliju. Šīs senlietas ir bagātīgs arheoloģiskais materiāls par Viļakas apkārtnes dzīvi un kultūru no 13.gs-16.gs. Izstādes idejas autors ir Latvijas vēstnieks Polijā Edgars Bondars. Kā izstādes pirmā pieturvieta izvēlēta tieši Viļaka, jo lielākā daļa arheoloģiskā materiāla nāk no Viļakas novada senkapiem.
Izstādē būs skatāmi arheoloģiskie priekšmeti no Valsts arheoloģijas muzeja Varšavā un Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja. Šīs senlietas nāk no Marienhauzenas kapsētas, Daņilovkas, Loginu un Dzilnaskalna senkapiem, kā arī neliels priekšmetu skaits, kuri iegūti ceļā starp Višķiem un Maltu. Izstādi papildina arī vēsturiskie dokumenti un fotogrāfijas no Viļakas novada muzeja krājuma, kā arī reliģiskie priekšmeti no Šķilbēnu un Viļakas Romas katoļu draudzēm. Izstādes priekšmeti datējami ar vēlā akmens laikmeta beigām līdz 1920.gadam, laikam: kad beidz pastāvēt Marienahzuenas muiža. Pēc tam tā dosies uz Rīgu, Varšavu un citām abu valstu pilsētām.
Lai apmeklētājiem būtu interesanti un rastos jauni iespaidi par Viļakas apkārtnes dzīvi un kultūru, piedāvājam arī plašāku 3h garu tūrisma programmu, kurā iekļauts – izstādes apmeklējums, ekskursija pa Viļakas (Marienhauzenas) pilsētu, vēsturiski nozīmīgāko objektu apskate, Viļakas katoļu baznīcas apskate ar uzkāpšanu tornī un kapeņu apmeklējumu, noslēgumā latgaliska maltīte Kultūrvēsturiskajā lauku sētā "Vēršukalns", tautas muzikantu spēles pavadībā.
Izstāde skatāma katru darba dienu no plkst. 9.00 -17.00. Iepriekš piesakoties arī Sestdienās un Svētdienās. (tālr.28386859, 28686600). Pieejama stāvvieta.
Izstāde tapusi ar Viļakas novada domes, Latvijas vēstniecības Polijā, Polijas vēstniecības Latvijā atbalstu, un tās veidošanā piedalījušies Viļakas novada muzejs sadarbībā ar Valsts arheoloģijas muzeju Varšavā, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Viļakas un Šķilbēnu katoļu baznīcām. Izstāde ir nozīmīgs ieguldījums arheoloģijas zinātnes popularizēšanā Latgalē un Latvijā, kā arī starpvalstu attiecību veidošanā un savas vēstures izzināšanā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.