Foto: kuldiga.lv/Kārlis Komarovskis
Autors: kuldiga.lv
Avots: kuldiga.lv
2019. gada 19. jūnijā Basu tautas namā atklāta ekspozīcija "Suitu godi", kas stāsta par četriem nozīmīgākajiem notikumiem suitu novada ļaužu dzīvē – kristībām, laulībām, bērēm un dažādām ar baznīcu un gadskārtām saistītām tradīcijām.
Bagātīgo un krāšņo ekspozīciju veido gan materiālas, gan nematerialiālas kultūrvēstures liecības, kas tipiskas tieši suitu novadam. Izstādē aplūkojami godiem raksturīgie priekšmeti, piemēram, šūpulis, pūralāde, zārks, svētku galds. Īpaši koši izveidota suitu kāzu aina, kurā redzami suitu tautastērpi kāzu godiem.
Reklāma
Ekspozīciju papildina audiovizuālais materiāls – vēsturiskas fotogrāfijas, kurās tradicionālajās svinībās redzami vietējie Suitu novada ļaudis, un audio faili ar katriem godiem raksturīgajām dziesmām.
Ekspozīcijas galvenie mērķi ir popularizēt suitu kultūras mantojumu un izveidot atraktīvu kultūrtūrisma galamērķi Basos. "Suitu godu" idejas autori ir suitu kopienas aktīvākie cilvēki, savukārt, ekspozīcijas mākslinieciskās koncepcijas autors ir mākslinieks Mārtiņš Heimrāts. Restaurācijas darbus veica restaurators Edgars Raitums. Tērpus un tekstilizstrādājumus darinājušu suitu amatnieki un Alsungas audējas. Ļoti nozīmīgs devums ekspozīcijai ir vēsturiskie sadzīves priekšmeti, kurus izstādei atvēlējuši Basu iedzīvotāji.
Ekspozīcijas autori vēl joprojām aicina iedzīvotājus papildināt izstādi ar savas dzimtas fotogrāfijām, kas iederētos "Suitu godu" izstādes krājumā. Visvairāk tiek gaidītas vietējās, Basu iedzīvotāju, fotogrāfijas.
Lai bagātinātu ekspozīciju un pasaistītu apmeklētājus, tiks veidota sadarbība ar Alsungas novada pašvaldību un muzeju. Ekspozīciju plānots papildināt ar kinofilmu "Dzimtene sauc" jeb "Kāzas Alsungā" un iespēju iepazīt suitu kulināro matojumu.
Ekspozīcija "Suitu godi" Basu tautas namā ir pieejama ikvienam bez maksas, taču apmeklējums iepriekš jāpiesaka Gudenieku pagasta pārvaldē.
Projekta īstenotāji ir Kuldīgas novada pašvaldība. Ekspozīcija izveidota INTERREG Igaunijas – Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas projekta "Mazo etnokultūru reģionu attīstīšana un popularizēšana kā UNESCO galamērķi – "UNESCO-tūrisms" ietvaros. Kopējās investīciju izmaksas ir 30 000 eiro.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.