Autors: kuldigasmuzejs.lv
Avots: kuldigasmuzejs.lv
Līdz 2019. gada 5. janvārim Kuldīgas novada muzejā ir apskatāma izstāde "Medības hercogu laikā", kas sniedz ieskatu medību vēsturē Eiropā un Latvijā, īpaši izceļot 17. un 18. gadsimtu, un iepazīstina ar Kurzemes un Zemgales hercogistes medību tradīcijām, kā arī aktualizē un skaidro medību nozīmi mūsdienās.
Izstādē būs iespējams apskatīt Rundāles pils muzeja pētnieces Laumas Lancmanes apkopotos materiālus, kas sniedz ieskatu medību vēsturē un iepazīstina ar medību suņu šķirņu izcelšanos, kā arī atklāj medību ainas 17. un 18. gadsimta mākslā. Apmeklētāji varēs pārbaudīt savas zināšanas putnu sugu un dzīvnieku pēdu atpazīšanā, kā arī aplūkot godalgotās medību trofejas no Latvijas Mednieku savienības biedra Ainara Upenieka kolekcijas.
Reklāma
Pateicoties sadarbībai ar Jaunmoku pils muzeju, izstādes apmeklētāji varēs apskatīt Vladimira Sējas 1968. gadā nomedītā staltbrieža ragus, kas tika iegūti medībās Ugāles mežos. Tie ir staltbrieža trofejas Latvijas rekords, kas joprojām nav pārspēts. Starptautiskā medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komiteja tos novērtējusi ar 247,19 CIC punktiem un piešķīrusi zelta medaļu.
Medības Kurzemes un Zemgales hercogistē bija populārs sporta un izklaides pasākums, kas bija neatņemama hercogu galma dzīves sastāvdaļa. 17. gadsimta beigās hercogistes galmā bija 16 mednieki, astoņi strēlnieki un četri mednieki, kas medīja ar piekūniem. Kuldīgā, Tukumā un Rundālē Kurzemes hercogiem piederēja arī briežu dārzi, kas tika izmantoti kā dižmedījumu vietas. Hercogs Jēkabs savā laikā izveidoja Kurzemes dzinējsuņa šķirni, kas mūsdienās pazīstama kā Latvijas dzinējsuns, un tā ir vienīgā Latvijā radītā suņu šķirne.
Kurzemes un Zemgales hercogistes laiks (1561–1795) ir viens no nozīmīgākajiem periodiem Kuldīgas vēsturē. Vēl šodien šarmantajā vecpilsētā, kura pretendē uz iekļūšanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, jūtama hercogistes laika elpa.
Izstāde veidota, sadarbojoties ar Rundāles pils muzeju, privātkolekcionāru Ainaru Upenieku un Jaunmoku pili.
Ieeja muzejā un izstādē bez maksas.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.