Autors: Ilze Martinsone
Avots: Latvijas Arhitektūras muzejs
3. oktobrī plkst. 17.00 Latvijas Arhitektūras muzejā tiks atklāta Igaunijas Dizaina gada ceļojoša mūsdienu dizaina izstāde ABCDesign.
Ja padomju laikos pelēko dzīves telpu izdevās izpušķot ar kādu „dizaina” izstrādājumu (piemēram, lampu), izcelsme tam ļoti bieži bija igauniska. Kamēr latviešu dizains PSRS ekonomisko teritoriju ieguva ar tehniskiem ražojumiem – radioaparātiem, kafijas dzirnaviņām, mopēdiem un mokikiem, „stila” līderi bija igauņi (kuri, piemēram, izdeva vienīgo interjera žurnālu Padomju Savienībā).
Šodien pārskats par „rietumu kultūras” aktuālajām norisēm vietējā informācijas telpā ir pilnīgāks par ziņām, ko dara vistuvākie kaimiņi. Kaut pašvērtējumam salīdzinošā analīze nenāk par skādi – vēsture mūsu starta pozīcijas ir nolikusi uz viena pakāpiena.
Dizaina promocijas nolūkos igauņi ir spējuši noorganizēt Dizaina gadu (2006-07), kurš šķērsgriezumā rāda klīnisko dizaina ainu igauņu zemē (projektu iniciēja Igaunijas Mākslas akadēmijas Dizaina inovāciju centrs). Viens no veicināšanas pasākumiem ir Dizaina gada ietvaros sarīkotā ceļojošā izstāde „Dizaina vizīte” ABCDesign, kuratore Kai Lobjakas, Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejs; izstādi atbalsta Igaunijas Uzņēmumu fonds, Igaunijas Kultūras fonds, Igaunijas Mākslas akadēmija). Ar pirmo pieturvietu Latvijas Arhitektūras muzejā izstāde uzsāk starptautisko tūri, kas, atzīmējot Igaunijas Republikas 90. neatkarības gadu jubileju 2008. gadā turpināsies citās valstīs. Ekspozīciju veido mobili informācijas stendi, lūkojot preparēt un kaut daļēji atsegt Igaunijas dizaina situāciju: ieskatīties vēsturē un testēt mūsdienu izpausmes, aplūkojot dizaineru un ražotāju sadarbību tāpat kā industrijas nosacījumu nepostītas idejas.
Dizaina gads igauņiem ir pieturvieta aptuveni 10 gadu centieniem dizaina laukā. Kāds ir igauņu dizaina šībrīža sausais atlikums? Veiksmīgi mēbeļu zīmoli (T&T Mang u. c.), sekmīgi darbojas biroja mēbeļu uzņēmumi (Standard, Thulema), mēbeļu jomā rosās dizaina „disidenti” ar alternatīviem projektiem (ClassXFurniture u. c.), gaismas objektu tradīcijas nav pazaudētas (brends 4ROOM ir pārstāvēts arī Latvijā), plastikāta apstrādes tehnoloģijas, attīstot ergonomiku un dizainu, ļauj konkurēt medicīnas, higiēnas un sporta aprīkojuma jomā, viena no vecākajām igauņu apģērbu fabrikām Baltika, pateicoties veiksmīgai stratēģijai, ir pārvērsta par populāro zīmolu Monton, kam seko CHR un Baltman. Vai mums ir, ko celt svaru kausā?
Izstāde, kas tiek rīkota Latvijas Dizaina dienu ietvaros, būs atvērta līdz 21. oktobrim. Ieeja – bezmaksas.
Muzeja darbalaiks: P. 9.00-18.00; O.,T.,C. 9.00-17.00; Pt. 9.00-16.00, S.,Sv. - slēgts.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.