Autors: Aija Dzene, TMR
Avots: Sigulda.lv
Turaidas muzejrezervāta krājums ir papildinājies par 830 jauniem priekšmetiem. Katrs no šiem jaunumiem ir vērtīga vēstures liecība, kas tiks izmantota pētījumos un ekspozīciju veidošanā. Tā kā par visiem jaunieguvumiem pastāstīt nav iespējams, iepazīstināšu tikai ar dažiem no pagājušā gada jaunumiem.
Arheoloģijas kolekciju papildināja vērtīgais sudraba senlietu depozīts, kas 2007. gadā tika atrasts netālu no Raganas, bijušās Englārtes muižas teritorijā. Muzeja krājums ir ieguvis 176 vērtīgas senlietas, no kurām 140 ir viduslaikos dažādās pilsētās kaltas monētas. Visas monētas tiks novērtētas un konservētas, lai varētu tikt saglabātas kā mūsu novada pagātnes liecības. Starp atrastajām senlietām ir arī dažādas rotaslietas- četri vīti kaklariņķi ar cilpu galiem, divas vīriešu aproces, kaltas un rotātas ar trīsstūrveida un punktiņu ornamentiem, astoņas dobās aproces ar sašaurinātiem galiem, vairāki gredzeni, arī tā sauktais „Nameja” gredzens, vairāki piekariņi, starp tiem arī daži dirhēmpiekariņi, kas darināti no arābu dirhēmu monētām. Depozīta senlietas tiks izmantotas jaunajā ekspozīcijā, kas vēstīs par Gaujas lībiešiem.
Muzejrezervāta krājums 2007. gadā papildināts arī ar vairākiem izdevumiem, kas tika izdoti Siguldas 800 gades sakarā un, kuru tapšanā tika izmantoti krājuma materiāli. Tie ir „Siguldas novada gadsimtu grāmatā”, kas vēsta par novada vēsturi un kultūru sākot no 11.gadsimta līdz mūsdienām, dzejas krājums „Sigulda un Gauja”, „Siguldas vēders” u.c.
Vērtīgi jaunieguvumi muzeja krājumam ir nākuši no Siguldas novada iedzīvotājiem. Nenogurdināms savas pilsētas notikumu dokumentētājs ir Aivars Janelsītis, kas savu veikumu – preses apkopojumu par aktualitātēm pilsētā 2007.gadā - uzdāvināja TMR krājumam. No ilggadējās Siguldas skolotājas Ritmas Birznieces esam saņēmuši divas biezas mapes ar apkopotu dzeju par Siguldu, Gauju un ievām. Fotogrāfiju kolekciju papildinājušas fotogrāfijas par padomju perioda sabiedrisko ēdināšanu. Vērtīgas fotogrāfijas Turaidas muzejrezervātam uzdāvināja siguldieši Voldemārs Alfrēds Ginters, Ārija Kalva un Dace Lūse.
Vērtīgs dāvinājums ir saņemts no siguldieša Edgara Arāja, kas muzejam uzdāvināja pētījumu par uzrakstiem Gūtmaņa alā. Mēs, noteikti, esam dzirdējuši šī vīra flautas vai stabules spēli pie Gūtmaņa alas. Taču ne visi zina par šī cilvēka nopietno aizraušanos ar alas sienās iegravēto uzrakstu pētīšanu. Ne viena vien stunda pavadīta arhīvos, pētot gravējumos minēto dzimtu vēsturi, ģerboņus, vēstures notikumus un cilvēku likteņus. Muzejam nodotais materiāls ir vērtīgs ar savu apjomu un būs noderīgs gan skolēniem, gan jebkuram interesentam. Ieguvums ir unikāls arī tāpēc, ka laika zoba ietekmē, kā arī cilvēku nevērības un visatļautības dēļ, daudzi no šiem uzrakstiem Gūtmaņa alā jau vairs nav salasāmi vai ir pilnībā izzuduši.
Dokumentu un fotogrāfiju kopijas muzejam dāvinājusi turaidiete Daila Krastiņa. Pētot šos materiālus, iespējams izsekot vienas turaidiešu dzimtas gaitām un māju likteņiem dažādu varu ietekmēs.
Noteikti jāpiemin arī vairāki vērtīgi ieguvumi, kas paredzēti rekonstruējamās Turaidas muižas vecās pārvaldnieka mājas interjera iekārtošanai. Tās ir retas bīdermeiera stila mēbeles – sofas, krēsli un galdiņi, kas precīzi raksturo savu laiku un stilu, kāds valdīja 19.gadsimta otrajā pusē.
Turaidas muzejrezervāta krājums komplektē arī mūsu novada mākslinieku darbus. Tā 2007.gadā esam saņēmuši mākslinieces Zinaīdas Ceskes trīs gleznas. Krājumā nonākušas arī piecas Elmāra Gaigalnieka smilšu gleznas, kas pazīstamas lietas un vietas rāda neierastā tehnikā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.