Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienas un mākslinieka Anša Cīruļa 125.dzimšanas dienas kontekstā no 28.oktobra līdz 10.decembrim Dekoratīvi Lietišķās mākslas muzejā būs skatāma Anša Cīruļa (1883–1942) piemiņas izstāde „Saules pagalmos”
Šogad latviešu lietišķās mākslas meistaram, gleznotājam un grafiķim Ansim Cīrulim aprit 125. gadskārta. Viņa radošā darbība bijusi ļoti aktīva un daudzpusīga. A.Cīruļa savdabīgais mākslinieciskais rokraksts jau viņa dzīves laikā daļai sabiedrības kalpoja par nacionālās identitātes apliecinājumu, bet tautas uztverē ar gadiem vērtās leģendā. Jau ar pirmajiem soļiem mākslas pasaulē Anša Cīruļa jaunrades vadmotīvs bijis sasniegt ko īpatnēju.
„Saules pagalmos” – tā Ansis Cīrulis nodēvējis 1939. gadā radītu gleznu. Meklējot nosaukumu izstādei, kurš visatbilstošāk izteiktu mākslinieka radošās darbības dziļāko būtību, izvēle apstājās pie šīs poētiskās vārdkopas. Anša Cīruļa mākslai piemīt gaišs, harmonisks starojums. Viņa radošā doma, īpaši lietišķās mākslas jomā, izpaudās mītiskas, tikai iztēlē skatāmas latviskas, ideālas pasaules telpas meklējumos
Tiecoties radīt vienotu lietu un vides ansambli, Ansis Cīrulis strādājis visās lietišķās mākslas nozarēs. Viņš darbojies mākslas keramikas jomā, darinājis metus metālizstrādājumiem, no koka darinātām lietām, tekstilijām, pats izgatavojies dekoratīvus, apdrukātus audumus. Mākslinieks izstrādājis vairāk kā trīsdesmit projektu sabiedrisko un dzīvojamo telpu interjeriem, (Rīgas pils Sūtņu akreditācijas zāles projekts, Latvijas Lauksaimniecības kameras reprezentācijas telpu interjeri u.c.)
Ansis Cīrulis strādājis arī lietišķās grafikas jomā. Viņš ir pirmās pastmarkas autors un veidojis projektus Latvijas naudas zīmēm, metus latviešu strēlnieku bataljona karogiem un krūšu nozīmēm. Mākslinieks ir oficiālā Latvijas valsts karoga standarta autors. A.Cīrulis strādājis arī stājmākslas jomā, veidojis grafikas un gleznojis.
Izstāde atklās Anša Cīruļa daiļrades daudzpusīgo māksliniecisko darbību latviešu mākslas un dizaina jomā, parādot mākslinieku kā vienu no latviešu dizaina aizsācējiem un erudītu mākslas stilu pārvaldītāju. Izstādē būs skatāma nacionālā un valsts simbolika, keramika, tekstils, mēbeļu interjers, grafiskais dizains, glezniecība, grafika. Tai skaitā būs aplūkojami Rīgas pils akreditācijas telpu interjeri, Latvijas Valsts karoga mets, valsts pirmās pastmarkas mets, mēbeļu garnitūras sabiedriski nozīmīgās telpās un citi darbi, kas raksturo mākslinieka daiļrades mantojuma valstisko nozīmīgumu.
Projekta ietvaros tiks izstrādātas muzejpedagoģiskās programmas un darbosies ar A.Cīruļa daiļradi saistītas atvērtas radošās darbnīcas. Izstādes ietvaros 29.oktobrī paredzēta A.Cīruļa dzīvei un daiļradei veltīta konference „Anša Cīruļa daiļrade 20.gs. kultūrvēsturiskā kontekstā.” Tiks izdots arī izstādes katalogs.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.