Lai pieminētu 1919.gada jūnijā notikušās Cēsu kaujas un tajās kritušos varoņus, jūnijā Cēsu apkārtnē notiks Cēsu kauju 90.gadadadienai veltīti pasākumi un sakoptas piemiņas vietas.
No 19.jūnija līdz 31.jūlijam Cēsu Vēstures un mākslas muzejā būs apskatāma izstāde „Skolu jaunatne Latvijas brīvības cīņu laikā un tradīciju pārmantojamība mūsdienās” un Cēsu Izstāžu namā apskatāma Repinas novadpētniecības muzeja izstāde „Repinas vīri brīvības cīņās”. Savukārt Cēsu Centrālajā bibliotēkā jau kopš 1.jūnija apskatāma Cēsu kauju piemiņai veltīta grāmatu izstāde latviešu un igauņu valodā, bet galerijā „Dūja” no 20.jūnija līdz 20.jūlijam apskatāma izstāde „No Igaunijas”, kas ir arī stāsts par cēsniekiem, kas cēlušies no Igaunijas.
Īpašs Valmieras Drāmas teātra veltījums Cēsu kauju piemiņai būs Laura Gundara jaunības traģikomēdija par Latvijas tapšanu “Latviešu laiks”, kas stāsta, kā 1919.gada vasarā savienojās divu nāciju cīņasspars, aizstāvot tikko iegūto nacionālo valsti. Izrādes pirmizrāde notiks 20. jūnijā plkst. 21.00 Cēsu viduslaiku pilsdrupās, kur to varēs noskatīties arī 21., 26. un 27.jūnijā, kā arī 7. un 9.augustā.
Sagaidot Cēsu kauju atceres dienu, Cēsu apkārtnē tiks iekārtotas un labiekārtotas kauju piemiņas vietas. Tā Stalbes – Limbažu ceļu krustojumā no jauna izveidos Cēsu kauju piemiņas vietu un labiekārtos stāvlaukumu pie piemiņas akmens pie Raunas upes tilta. Tāpat arī tiks izgatavotas un uzstādītas deviņas Cēsu kauju piemiņas vietu norādes zīmes un atjaunots uzraksts piemineklim pie bijušā Līvu pagastnama.
22.jūnijā godinot kritušos latviešu un igauņu karavīrus, Cēsu garnizona vienību un Igaunijas bruņoto spēku Kuperjanova bataljona karavīri, Cēsu pilsētas un rajona pašvaldību vadība, jaunsargi un skauti piedalīsies piemiņas pasākumos un noliks ziedus varoņu piemiņas vietās: Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņas vietā Straupes pagasta Plācī; pie nezināmā karavīra kapa Ieriķos; pie Cēsu pulka Skolnieku rotas 1919.gada 6.jūnija kauju piemiņas pieminekļa pie Līvu pagastnama; pie igauņu nezināmā karavīra kapa Amatas novada „Veišāros”; pie Cēsu pulka Skolnieku rotas pieminekļa Cēsīs; Raiskuma kapos pie pieminekļa kritušajiem Brīvības cīņās; pie pieminekļa Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem Cēsīs, Lejas kapos; pie pieminekļa igauņu karavīriem Veselavas kapos; pie pieminekļa Brīvības cīņās kritušajiem Latvijas un Igaunijas karavīriem Priekuļu pagastā pie tilta pāri Raunas upei; pie pieminekļa latviešu un igauņu Brīvības cīnītājiem Liepā un pie Uzvaras pieminekļa Cēsīs, Vienības laukumā.
22.jūnijā plkst.13.00 Cēsīs, Vienības laukumā notiks Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku vienību parāde.
Cēsu kaujas bija svarīgs Latvijas vēstures pagrieziena punkts, kad 1919.gada jūnijā apvienotais latviešu un igauņu karaspēks sakāva vācu landesvēru, kas apdraudēja Baltijas valstu pastāvēšanu. Latvijas vēsturē tās ir nozīmīgas arī ar to, ka aizstāvēt Latvijas tikko iegūto neatkarību kaujās devās Cēsu un Valmieras skolnieki. Kopā ar igauņu karavīriem tika izcīnīta uzvara un landesvēra karaspēks bija spiests atkāpties līdz pat Jelgavai. Šo uzvaru ievadīja Cēsu Skolnieku rotas varonība 1919.gada 6.jūnijā. Ja kaujas pie Cēsīm tiktu zaudētas un Latvijas armija sakauta, tad vāciešiem būtu brīvs ceļš uz Igaunijas iekarošanu.
Informāciju sagatavoja
Cēsu pilsētas domes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ieva Karlsberga
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.