Autors: Artis Gustovskis/Kristīne Indriksone
Avots: BalticTravelnews.com/Kuldiga.lv
Jau iepriekš ziņots, ka hercogam Jēkabam, kurš dzimis Kuldīgā 1610. gadā, šogad aprit 400 gadu jubileja, kam par godu tiek rīkoti lieli pasākumi Kuldīgā. 28.10.2010 par godu Jēkabam Kuldīgas tūrisma attīstības centrs laidis klajā arī jaunu hercoga Jēkaba suvenīrmonētu.
Pirmā hercogu monētu kaltuve pastāvēja no 1575.-1780. gadam Jelgavā. Sākumā tur kala šiliņus (Solidus-Schiling), dālderus (Taler), florēnus (Floren, Gulden) un naudas dukātus (Dukaten). Toreiz pastāvēja gandrīz trīskārt tik daudz naudas vienību vienā Vācijā, cik daudz tagad visā pasaulē. Visas naudas vienības bija brīvā apgrozībā, bet tikai nedaudz cilvēku prata novērtēt visas naudas sistēmas, un tamdēļ 17. gadsimtā visā Eiropā valdības sāka reformēt naudas sistēmas. Kā vērtības mērauklu ņēma sudrabu un zeltu, galvenokārt, sudrabu. Polijas un arī Kurzemes vienmetālu naudas sistēma pamatojās uz sudraba tirgus vērtību.
Sudrabu hercogs pirka Vācijā, Francijā un Polijā , bet ar norvēģu raktuvju iegūšanu sudrabu ieveda no Eidsvollas. Turpat Jelgavas kaltuvē dārgmetālus sakausēja stieņos un tad nodeva rentkambarim uzglabāšanai. Vajadzības gadījumā stieņus izsniedza kaltuvei pēc svara.
Šobrīd Kuldīgai un Hercogam Jēkabam ir veltītas Latvijas bankas kaltās sudraba monētas „Kuldīga” un „Hercogam Jēkabam 400”. Hercoga Jēkaba monētas nominālvērtība: 1 lats, svars: 31.47 g, diametrs: 38.61 mm, metāls: 925? sudrabs, kvalitāte: proof, kalta 2010. g. Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande). Mākslinieki: Ilze Lībiete (dizains pēc hercogam Jēkabam veltītas piemiņas medaļas parauga), Ligita Franckeviča un Jānis Strupulis (plastiskais veidojums).
Dizains Kuldīgas hercoga Jēkaba monētai ņemts no 1642. gadā darinātās sudraba medaļas parauga, kas, domājams, darināta, hercogam Jēkabam kāpjot tronī. Monētas priekšpusē, centrā - Hercoga Jēkaba portrets profilā, apkārt lokveidā izvietots saīsināts uzraksts IACOBUS DEI GRATIA IN LIVONIA CVRLANDIAE & SEMIGALLIAE DVX. Monētas aizmugurē, centrā – Kuldīgas senais ķieģeļu tilts pār Ventu, augšpusē un apakšpusē lokveidā uzraksti: LATVIJA un KULDĪGA. Monētas izgatavotas no misiņa un tās tiks izplatītas kā Kuldīgas suvenīri. Tās nopērkamas Kuldīgas tūrisma attīstības centrā.
Hercogs Jēkabs ir kļuvis jau par mitoloģisku personību, taču viņš turpina dzīvot ne tikai kā vēstures leģenda, bet arī kā kurzemnieku pašapziņa Kuldīgā, Ventspilī, Liepājā, kā arī pašreizējo Eiropas karaļnamu pārstāvju dzīslās.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.