Foto: Memorialiemuzeji.lv
Autors: Sandra Zobena/Benita Zaretoka
Avots: Memoriālo muzeju apvienība
2011.gada 30.aprīlī četri memoriālie muzeji Rīgā piedāvā akciju/ceļojumu "Bohēmas BUČAS".
Plkst.12.00 "Bohēmas liecinieku stāsti: no saulessarga un frakas līdz..." Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26
Plkst.13.30 "Divdesmit pirmā vēstule Kamilai jeb ceļojums no "Mazā Vērmanīša" līdz Jaunķemeriem" Andreja Upīša memoriālajā muzejā, Brīvības ielā 38, dz. 4
Plkst.14.30 "Saruna pie tējas tases par Aleksandra Čaka mīlas spēlēm un..." Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā, Lāčplēša ielā 48/50, dz. 14
Plkst.15.30 "Dzīves mozaīkas meklējumi un atradumi. Franču smaržas, Vidusjūras akmentiņi un..." Jāņa Akuratera muzejā, O. Vācieša ielā 6a
Akcijā par dzejnieku, rakstnieku un mākslinieku mīlas spēlēm un bohēmas notikumiem stāstīs muzeju darbinieces un aktieri Karīna Tatarinova un Andrejs Možeiko.
Ieeja par ziedojumiem.
Akciju atbalsta: Rīgas dome, Jacob’s Creek, EVENTEA tējas un kafijas salons.
Ir vieglprātība dievišķīgā / Tik vienīgā virs zemes vairs… - tā savulaik rakstījis Jānis Akuraters, un šīs dzejas rindas kļuvušas par moto četru muzeju šī gada kopīgai akcijai "Bohēmas BUČAS".
Akcijas nosaukumā ietverto abreviatūru BUČAS veido tajā iesaistīto muzeju bijušo saimnieku uzvārdu pirmie burti: Beļcova, Upīts, Čaks, Akuraters, Suta. Un šīs spožās personības ir pasākuma centrā.
Akcija "Bohēmas BUČAS" iecerēta kā interaktīva pastaiga pa četriem muzejiem 30. aprīlī - Mākslas dienu laikā. Šogad Mākslas dienu tēma ir ART VOYAGE.
Akcija/ceļojums "Bohēmas BUČAS" būs kā turpinājums jau četros gados notikušajām akcijām "ČAU, ziema!" (2008. gada Ziemassvētku gaidīšanas laikā) un "ČAU, bohēma!" (2009. un 2010.gada aprīlī Mākslas dienu laikā), kuru īstenošanā apvienojās trīs Latvijas memoriālie muzeji - Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs, Jāņa Akuratera muzejs un Andreja Upīša memoriālais muzejs - un akciju nosaukumos ietverto no itāliešiem aizgūto sveicienu veidoja rakstnieku uzvārdu (Čaks, Akuraters, Upīts) pirmie burti. Šogad trim sadarbības partneriem ir pievienojies Latvijas jaunākais personībām veltītais muzejs - Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs - un nu akcijas nosaukumā ir vārds BUČAS.
Akcijas/ceļojuma sākums plkst.12.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā - "Bohēmas liecinieku stāsti: no saulessarga un frakas līdz...". Tā būs iespēja apskatīt unikālus "bohēmas lieciniekus", piemēram, slavenā "Sukuba" galdu, un dzirdēt stāstus par Aleksandras Beļcovas un Romana Sutas "bohēmistiskajām" gaitām un paradumiem.
Ceļojums turpinājums - "Divdesmit pirmā vēstule Kamilai jeb ceļojums no "Mazā Vērmanīša" līdz Jaunķemeriem" Andreja Upīša memoriālajā muzejā, kur plkst. 13.30 akcijas dalībnieki senos fotoattēlos varēs virtuāli sekot Andrejam Upītim viņa iecienītajos krodziņos, dzirdēt par rakstnieka vērojumiem tajos, baudīt to atspoguļojumu romānos “Zelts" un “Sieviete". Aktieri Karīna Tatarinova un Andrejs Možeiko izspēlēs Andreja Upīša vestes, spieķa un hūtes stāstu par dramatiskajiem piedzīvojumiem ceļojumā no "Mazā Vērmanīša" Rīgā līdz Jaunķemeriem.
Tālākais ceļš vedīs uz Aleksandra Čaka memoriālo dzīvokli-muzeju, kur plkst.14.30 risināsies "Saruna pie tējas tases par Aleksandra Čaka mīlas spēlēm un...".
Starp patiesību un leģendu ir ļoti šaura robeža. Un Aleksandrs Čaks bija leģendu meistars. Viņš jau savas dzīves laikā veidoja leģendas par sevi, bet tie dzejnieka draugi, kuri šai pasaulē dzīvoja ilgāk nekā Čaks, pielika skaistajiem stāstiem klāt vēl savu artavu.
Līdz mūsu dienām nostāsti par Čaku un viņa mīlas romāniem ir tik ļoti folklorizējušies, ka grūti nošķirt patiesību no fantāzijas. Un vai vispār vajag? Prasme mīlēt, prasme cienīt sievieti bija mātes ieaudzinātas džentelmeņa īpašības. Tās pievilka, vilināja un noturēja dzejnieka klātienē ļoti dažādas sievietes.
Akcijas noslēgums "Dzīves mozaīkas meklējumi un atradumi. Franču smaržas, Vidusjūras akmentiņi un..." plkst.15.30 Jāņa Akuratera muzejā. Sīkas lietiņas - akmentiņi, kārbiņas, smaržu flakoniņi, kas vēl nav zaudējuši aromātu, kāds sakaltis ziediņš un vēl, un vēl... Šie nelielie priekšmeti saistās ar atmiņām un stāstiem par ceļojumiem, par satikto un iepazīto, par nejaušībām un liktenīgo, par notikumiem un mirkļiem, par parasto un neikdienišķo.
Akuratera mājā skanēs Akuratera dzeja un dzirdēsiet stāstu arī par kādu Dāmu, kura ilgojās ieraudzīt un atkal satikt Dzejnieku Akurateru Romā, Parīzē, Nicā…
Tuvāka informācija:
Jāņa Akuratera muzejs - tālr.26703293 (Maira Valtere), tālr.29451112 (Ruta Cimdiņa), akuraters@memorialiemuzeji.lv
Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs - tālr.67285336, caks@cakamuzejs.lv
Andreja Upīša memoriālais muzejs - tālr.67289767, upits@memorialiemuzeji.lv
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs - tālr.67288800, Baiba.Vanaga@lnmm.lv
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.