Foto: Jūrmalas pilsētas muzejs
Autors: Diāna Josta
Avots: Jūrmalas pilsētas muzejs
Tiem, kuri vēl nav paspējuši Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori) apskatīt ilggadējo izstādi „Kuģi dzelmē”, aicināti pasteigties, jo sākoties jaunajam 2012. gadam, tā tiks svinīgi slēgta un demontēta. Zemūdens priekšmeti pēc sešu gadu prombūtnes atgriezīsies pie saviem īstenajiem saimniekiem, kuri izcēla tos no Baltijas jūras ūdeņiem.
Jūrmalas pilsētas muzejs ir pirmais muzejs Latvijā, kas uzsāka zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanu un pētniecību, apvienojot teoriju ar praksi. 23 gadu laikā Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī, Latvijas ezeros un upēs noorganizētas vairāk kā 200 ekspedīcijas, kas ļāva iegūt vērtīgus zemūdens priekšmetus.
Zemūdens arheoloģijas pētījumi Jūrmalā sākās 80. gadu beigās, kad jūrmalnieks Voldemārs Rains izveidoja sabiedrisko grupu "SELA" (senās laivas). 1990. gadā "SELA" un Jūrmalas pilsētas muzejs noslēdza sadarbības līgumu par zemūdens vēstures izpētes darbu. Tā rezultātā tika organizētas izstādes: "Leģendas un mīti - ko slēpj Latvijas ezeri", "Reportāža no dzelmes", "Pēdas ūdenī", "Kuģa ceļš". Pēc Jūrmalas muzeja otrās rekonstrukcijas kārtas radās iespēja izveidot izstādi "Kuģi dzelmē", kuras mērķis būtu parādīt to, cik Baltijas jūras Latvijas valsts teritoriālie ūdeņi ir pilni ar nogrimušu kuģu atliekām, kuras noslēpumainas padara jūras dibenā klejojošie sanesumi un smiltis, kā arī mainīgie laika apstākļi.
2006. gada 7. janvāris Jūrmalas pilsētas muzejā bija ļoti īpašs, jo beidzot bija piepildījies sen lolotais sapnis – nodota skatītāju vērtējumam jaunā izstāde „Kuģi dzelmē”. Izstādes autori – Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā krājuma glabātāja Inese Helviga un galvenais zemūdens vēstures speciālists Voldemārs Rains šo izstādi veidoja kā eksperimentu, kur izmantojot vizuālos un skaņas efektus vēsturiskie materiāli, zemūdens atradumi, zemūdens nirēju ekipējums un atribūtika, maketi un manekeni tiek parādīti savdabīgā gaisotnē. Pateicoties mākslinieka Viktora Jermolajeva ar fluorescentām krāsām gleznotajiem darbiem, apgaismojums telpā atstāts minimāls, lai ikviens, kurš šķērsojis šīs telpas slieksni justos kā zemūdens pētnieks, kurš dziļi ienirst jūrā un ielūkojas nogrimušo vraku tilpnēs. Baltijas jūra sevī glabā daudz noslēpumu, redzamība jūras dibenā vāja, bet tas neattur „apmeklētāju” doties jaunos meklējumos.
Lai arī izstāde bija paredzēta eksponēšanai tikai uz pusgadu, tomēr pateicoties tam, ka muzejam paredzētā trešā rekonstrukcijas kārta tā arī nesākās, šī izstāde nākamā gada janvārī svinētu sešu gadu jubileju. Nu šis datums tiks pieskaņots tās svinīgai slēgšanai.
Šo gadu tā guvusi lielu apmeklētāju atsaucību. Uz šo mirkli to apskatījuši 38023 interesentu, neskaitot „Muzeju naktis”, kuras sākot ar 2007. gadu notiek maija mēnesī. Tad vienas nakts laikā muzeju apmeklē vairāk kā 1000 interesentu, un katram ir iespēja apskatīt ne tikai izstādi, bet arī snorkelēt Voldemāra Raina vadībā.
Uz šīs izstādes bāzes notikušas arī neskaitāmas nodarbības, sākot no bērnudārza vecuma – par zivtiņām, kas dzīvo uz nogrimuša kuģa, līdz tematiskām lekcijām pieaugušajiem – par zemūdens kultūrvēsturisko mantojumu un tā saglabāšanu. Šo gadu laikā novadītas 143 ekskursijas.
Izstāde tāda kāda ir pašreiz, vairs nebūs skatāma nekur citur, bet tās autoriem ir cerības, ka nākotnē zemūdens priekšmeti aizceļos uz Kurzemes piekrasti Jūrkalni, kur tiek plānota ekspozīcijas atvēršana, kas tiks veltīta Baltijas jūras un Rīgas jūras līča zemūdens atradumiem. Tur arī tiek plānots atvērt atpūtas māju un niršanas bāzi, lai cilvēki, kuri aizraujas ar zemūdens arheoloģiju varētu baudīt skaistumu un mistērijas jūras dibenā.
Savukārt Jūrmalas pilsētas muzejā vieta tomēr nepaliks tukša. Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā vēstures speciāliste Inga Sarma jau strādā pie jaunās izstādes „Mode kūrortā” veidošanas. Tā tiks atklāta nākamā gada vasarā. Ir pienācis laiks pacelties no zemūdens dzīlēm, ietērpties skaistās drēbēs, baudīt mūsu jūrmalas maigi irdenās smiltis un priežu samtaino gaisu.
Tie, kuri vēlas paspēt vēl ienirt Baltijas jūras ūdeņos, laipni gaidīti izstādē „Kuģi dzelmē”, kura Jūrmalas pilsētas muzejā būs skatāma līdz Jaunajam gadam.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.