Autors: Juris Kālis
Avots: Zemgales Plānošanas reģions
Zemgales Plānošanas reģiona administrācija, kas ievieš Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas atbalstītu projektu „Kopīgi ūdens apsaimniekošanas pasākumi pārrobežu Lielupes baseinā”, latviešu, lietuviešu un angļu valodā klajā laidusi bagātīgi ilustrētu sienas kalendāru turpmākajiem diviem gadiem. Jauno izdevumu, kura kopējā tirāža ir 20000 eksemplāru, bez maksas saņems gan visi projektā iesaistītie partneri, gan pierobežas pašvaldības, skolas, bibliotēkas un citi interesenti.
Kalendārā ietvertas 25 krāsu fotogrāfijas, kas izraudzītas izvērtējot vasarā rīkotā fotokonkursa „Mainīgie Lielupes baseina ūdeņi” rezultātus. Tādējādi kalendāra lietotāji Zemgalē un Ziemeļlietuvā līdz projekta ieviešanas pabeigšanai un vēl gadu pēc tam varēs baudīt Lielupes un tās pieteku dabas skatu daudzveidīgo krāšņumu, kas iemūžināts dažādos gadalaikos. Vienlaicīgi ar minētā izdevuma palīdzību projekta ieviesēji Latvijas un Lietuvas robežas abās pusēs iedzīvotājiem vēlas likt aizdomāties par to, ko mēs katrs personīgi varam darīt, lai apkārtējā vide un ūdens resursi būtu tīri un tādi paliktu pēc iespējas ilgāk.
Katrā no kalendāra lappusēm lietotāji atradīs interesantus faktus par Lielupes ūdens baseinu, par pašu Lielupi, noderīgus padomus un novērojumus, kas attiecas uz ūdens kvalitātes uzlabošanu. Bez tam kalendārā atrodama kodolīga informācija par pašu projektu un tā ieviešanas pirmajā gadā veiktajām aktivitātēm, kas ir maza daļiņa no visa, kas būtu jāpaveic, lai Lielupes baseina ūdens resursi kļūtu tīrāki, pievilcīgāki atpūtai un tūrismam. Tomēr jau tagad, vērtējot projekta ieviešanas sākumposmā paveikto, daļa ieguvumu ir acīmredzami, bet daļa būs apjaušami vēl pēc neilga laika.
Lietuvas pusē Pakruojis rajona pašvaldība jau gandrīz ir pabeigusi vērienīgus darbus, lai izveidotu gājēju taku gar Kruojas upi, iztīrītu upes krastus un izveidotu jaunus infrastruktūras objektus. Atpūtas infrastruktūru savā teritorijā pilnveidos un vairākās vietās iztīrīs Kirkilai ezera krastus arī Biržu Reģionālā dabas parka darbinieki.
Savukārt Latvijas pusē Lielupes krastu tīrīšanas darbus ir veikusi Rundāles novada pašvaldība, kas Mežotnes pilskalna pakājē ir atjaunojusi arī vēsturisko piekļuves vietu skaidra ūdens avotiņam, kā arī izbūvējusi pilskalnā vedošas kāpnes ar skatu platformu. Līdzko norims nākamā pavasara palu ūdeņi, Mūsas, Mēmeles un Lielupes krastu labiekārtošanu, kā arī gultnes tīrīšanu atsevišķos posmos plāno veikt
Bauskas novada pašvaldība. Baušķenieki un dobelnieki organizē iepirkumus un intensīvi strādā, lai ziemas mēnešos sagatavotu tehniski ekonomisko pamatojumu un tehnisko projektu dzeramā ūdens un notekūdeņu labākai apsaimniekošanai vairākos lauku ciemos, kā arī Gardenes mikrorajonā Dobelē.
Cits projekta partneris – Baltijas Vides forums pērnajā vasarā Biržu Reģionālā dabas parka teritorijā sarīkojis vasaras skolu gandrīz 30 zinātkāriem jauniešiem no Zemgales un Ziemeļlietuvas, kuri klausījās vides speciālistu lekcijas, piedalījās pētījumos un praktisko darbu izpildē, devās ekskursijās, kā arī lieliski atpūtās. Tāpat minētā institūcija Lietuvā ir noorganizējusi starptautisku semināru par praktiskiem risinājumiem ūdens resursu apsaimniekošanā, izveidojusi īpašu, projektam veltītu vietni internetā – www.lielupe.balticrivers.eu, ko nemitīgi pilnveido un papildina ar aktuālu informāciju.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.