Autors: Laila Baumane
Avots: Arsenāls
“Teātra un Latvijas glezniecības cienītājiem vēl arvien ir unikāla iespēja skatīt gleznotāja Rūdolfa Piņņa un Jāņa Pauļuka darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumiem, kas līdz šim nav tikuši izstādīti plašākai publikai,” informē producente Laila Baumane, uzsverot, ka unikālie darbi interesentiem apskatāmi izstāžu zālē Arsenāls skatāmajās izrādēs “Pauļuks. Rāmji” un “Parīze – Rīga – Parīze”.
Izrāžu apmeklētājiem ir iespēja apskatīt Jāņa Pauļuka darbus Olivers ar Felicitu, Meitenes portrets, Felicita melnā, Vientulība.Pašportrets, Meitene pludmalē, Felicita ar saulessargu un Rūdolfa Piņņa darbus Horizonts, Klusā daba, Gleznotājs, Vasara, Bērzu birze.
Izrāde par Jāņa Pauļuka personību “Pauļuks.Rāmji” skatāma izstāžu zālē Arsenāls 25. un 26.martā plkst. 19:00, savukārt Rūdolfa Piņņa dzīvei un darbam veltītā izrāde “Parīze - Rīga – Parīze” skatāma tai pat vietā 27. un 28.martā plkst.19:00.
„Mākslas darbi ir neatņemama izrādes sastāvdaļa, jo caur to krāsām, līnijām, motīviem un noskaņām veidojās arī izrādes skatītāja priekšstats par atspoguļoto personību,” uzskata L.Baumane, skaidrojot, ka darbus iespējams apskatīt kā pirms, tā arī pēc izrādes.
„Elvīras un Rūdolfa domu apmaiņa vēstulēs sākas drīz pēc viņu iepazīšanās Parīzē 20.gs. 30. gados un ilga visu mūžu – līdz pat 70. gadiem. Vēstulēs var atrast 20.gs. 30. gadu Francijas romantiku, iepazīt skaudro pēckara laiku Padomju Latvijā, ieraudzīt gleznotāja atkal satikšanos ar Parīzi 1972. gadā – dzīves situācijas, kad abus māksliniekus šķīra attālums, bet vienoja kopīgas domas un vēlme dalīties pārdzīvojumos,” par izrādes sižetu, kurš balstīts uz Elvīras un Rūdolfa vēstulēm, stāsta izrādes producente L.Baumane, turpinot, ka Skilla Pinnis Rikarde par izrādi saka sekojošo: „Manā rīcībā bija mana tēva un mātes sarakste mūža garumā, kur vēstulēs caur personīgām norisēm un pārdomām atspoguļojās ne tikai Rūdolfa un Elvīras dzīves ainas, bet arī Latvijas un visas Eiropas tautu likteņu atbalsojumi. Mārai Ķimelei, atlasot būtiskāko no vairākiem simtiem vēstuļu, lieliski izdevās atrast dramatizējuma vadlīniju un stundas garumā skatītājs var izsekot kā mākslai, tā mīlestībai.”
Savukārt par izrādi „Pauļuks.Rāmji” producente L.Baumane saka: „Svarīgi ir radīt izrādi – piedzīvojumu – vizuālu, akustisku, emocionālu, tādu, kurš runā par konkrētu cilvēku un laiku un vienlaikus par mūžīgajām tēmām – mīlestību, mākslinieka attiecībām ar varu, radošo meklējumu sāpēm. Būtiski ir izstāstīt vienkāršu, cilvēcisku un poētisku stāstu par Jāni Pauļuku, lai skatītājs spētu ieraudzīt to noslēpumu, kas piemīt šim unikālajam gleznotājam, palīdzēt atklāt katram savu Jāni Pauļuku. Viņš var šķist savādnieks, īpatnis, kas dzīvo savā pasaules uzstādījumā, taču mūsu priekšā ir arī redzams spēcīgs, mokpilns un sarežģītas personības esamības brīnums. Mākslinieks mums stāsta nezināmu stāstu, runā par būtisko un ar savām gleznām nojauc izplatītās barjeras cilvēku vidū. Kas viņš ir? Upuris vai varonis?”
MMAF dibināts 2002. gada janvārī ar galveno mērķi atbalstīt un veicināt Latvijas mūzikas un mākslas attīstību, progresīvus jaunrades procesus, piedalīties aktuālos kultūras dzīves notikumos, kā arī īstenot kultūras vērtību popularizēšanu, izplatīšanu un pieejamību plašai sabiedrībai.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.