9. jūnijā ar akmens laikmeta priekšmetu - atdarinājumu apstrādes demonstrējumiem Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā tiek uzsākts vasaras radošo darbnīcu cikls. Visas vasaras garumā notiks 5 radošās darbnīcas.
9. jūnijā laika posmā no 13:00 līdz 17:00 notiks „Primitīvo prasmju un arhaisko iemaņu diena”. Apmeklētājiem būs iespēja kopā ar vēstures entuziastu grupu „Primitīvisti” gūt ieskatu tā saucamo primitīvo iemaņu un aizvēsturisko prasmju zināšanās. Interesentiem būs iespēja redzēt krama apstrādi, bultu izgatavošanu, kaula un raga apstrādi, kā arī iepazīties ar seno distances ieroču lietojumu, kā arī izmēģināt tos praksē. Tiks demonstrēti dažādu dabas materiālu - akmens, kaula, raga, koka un āda apstrāde. LNVM arheologs Artūrs Tomsons ar savu domubiedru grupu dos ieskatu par seno dzīvesveidu akmens laikmetā.
17.jūnijā, tuvojoties vasaras Saulgriežiem, tiks organizētas 2 radošās darbnīcas vienas dienas laikā – koka kausu grebšana un Jāņu siera siešana. Edgara Viņķeļa vadībā notiks koka kausiņu grebšana. Viens no galvenajiem materiāliem, ko ezerpils iemītnieki izmantoja ikdienas priekšmetu gatavošanā, bija koks. No koka tika gatavoti – darbarīki, kausi, mieturi, muldas, piestas, ēdamrīki u.c. priekšmeti. Radošās darbnīcas ietvaros tiks gūtas iemaņas koka kausiņu un karošu grebšanā. Vaira Taujinska sieru sien vairāk kā 15 gadus. Pirmās receptes tika meklētas no senām pavārgrāmatām. Radošās darbnīcas ietvaros tiks izmantota senākā zināmā siera siešanas recepte Latvijā. Noslēdzot Zāļu dienu, dalībnieki varēs piedalīties dažādu vainagu veidu pīšanā. Ezerpils iedzīvotājiem bija pazīstami vairāk kā 30 dažādu augu un arī šodien muzejparka teritorija ir bagāta ar augu daudzveidību, kas savā krāšņumā zied ap Līgo svētku laiku. Zāļu dienas ietvaros tiks pīti 3 veidu vainagi: 1) izmantojot auklu; 2) Veidojot vainagu pīnes tehnikā un 3) veidot vainagu metot cilpas.
1. jūlijā notiks maizes mīcīšanas un cepšanas darbnīca ezerpilī. Madaras Briedes vadībā maize tiks cepta no rupja maluma kviešu un rudzu miltiem, jo tādus var samalt graudberzī. Apmeklētāji varēs izmēģināt samalt graudus graudberzī un mīcīt mīklas masu. Mīkla tiks sagatavota nelielā muldiņā. Miltiem pievienos maizes ieraugu jeb abrkasi no iepriekšējās cepšanas reizes, medu un sāli. Kamēr mīkla rūgs, tiks izkurināta krāsns. Tad veidos nelielus kukulīšus, ko liks uz kļavu lapām.
15. jūlijā Vērpšanas darbnīca Anetes Karlsones vadībā. Āraišu ezerpils izrakumos atrasti daudzi vērpjamās vārpstas skriemeļi. Vērpšanu ar vārpstiņu sāks mācīties ar šķeterēšanu - divu pavedienu apvienošanu vienā. Kad princips un kustības mehānisms būs apgūts, ikviens interesents varēs mēģināt vērpt ar vilnu. No sašķeterētajiem pavedieniem pīs dažādas pīnītes, kas ir laikmetam atbilstoša nodarbe.
19. augustā notiks dzelzs kausēšanas radošā darbnīca. Āraišu ezerpils iemītnieki 9.-10. gadsimtā kausējuši dzelzs rūdu, par ko liecina salīdzinoši liels senlietu atradumu klāsts: šaurasmens cirvji, kalti, darbarīku fragmenti un rotas u.c.. Amatnieku Andra Rozes un Eināra Dumpja vadībā notiks dzelzs kausēšanas process. Radošās darbnīcas ietvaros notiks krāsns kurināšana un dzelzs kausēšana. Lai šīs aktivitātes notiktu, iepriekš nepieciešams izbūvēt māla krāsni. Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā dzelzs kausēšanas krāsni paredzēts izbūvēt jūlijā. Tehnoloģija – sarok, attīra un sasmalcina purva rūdu. Iegūto purva rūdu sajauc ar kaļķi un kokoglēm. Iekurina kausējamo krāsni, kad tā iesilusi ieber rūdas maisījumu un visu laiku papildinot ar kokoglēm un, ar plēšam pievadot gaisu 3-4 stundas, kurina. Procesa beigās atver krāsni un mēģina izņemt kricu.
Skatīties, klausīties, līdzi dziedāt un aktīvi līdzdarboties visās radošajās darbnīcās aicināts ikviens interesents, ceļotājs vai tūrists.
Āraišu arheoloģiskā muzejparka darba laiks katru dienu no 9.00 līdz 19.00.
Ieejas biļetes: pieaugušajiem 2.00 LVL, studentiem un pensionāriem 1.00 LVL, skolēniem 0.50 LVL.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.