Foto: Jūrmalas pilsētas muzejs
Autors: Inese Helviga
Avots: Jūrmalas pilsētas muzejs
9. aprīlī pulksten 18.00 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) tiks atklāta dzintara izstāde "Sastingusī saules gaisma".
Starptautiskās akcijas Muzeju nakts trīs gadu ciklu veido trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi – zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars. Tas iezīmē dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni – dzintaru. 2012. gads – zilā jūra; 2013. gads – zaļais mežs un 2014. gads kā dzintara veidošanās noslēdzošais posms – dzintara gabals. 2014. gadā Rīga ir Eiropas kultūras galvaspilsēta un kā Latvijas kultūras simbols tiek godināts dzintars. Jūrmalas pilsētas muzeja krājuma nodaļas darbinieki, pievienojoties ar dzintaru saistītajām kultūras aktivitātēm, nolēma veidot izstādi par dzintaru "Sastingusī saules gaisma". Domājot par šo izstādi, tika sagatavots projekts Droša eksponēšana un iesniegts Latvijas Republikas Kultūras ministrijas izsludinātajam konkursam Par valsts finansējumu Nacionālā muzeju krājuma uzturēšanai un izmantošanai pašvaldību, autonomajos un privātajos muzejos un privātajās kolekcijās. Projekta nepieciešamība radās tāpēc, ka Nacionālā muzeju krājuma kolekciju izstādīšanai bija vajadzīgas stabilas un drošas, apskatei viegli pieejamas un apkalpošanai ērtas, telpai ekonomiskas un dizainiski augstvērtīgas stikla vitrīnas, kā arī izstāžu palīgaprīkojums. Projekts Droša eksponēšana tika atbalstīts, kas muzejam sniedza iespēju iegādāties astoņas stikla vitrīnas un to palīgaprīkojumu, lai muzeja priekšmeti dzintara izstādē priecētu gan jūrmalniekus, gan pilsētas viesus un šajos izstrādājumos tiešām būtu saskatāms tikai dzintaram raksturīgais saules mirdzums.
Reklāma
Izstāde "Sastingusī saules gaisma" ir pilnībā veltīta miljoniem gadu senajai un neatkārtojamai dabas dāvanai – dzintaram, tā daudzveidīgās izpausmēs un veidolos. Izstādē būs apskatāmi gan neapstrādāti, gan apstrādāti dzintara gabali, dažādi priekšmeti no dzintara un ar dzintara inkrustācijām, rotas, juvelieru izstrādājumi no Jūrmalas pilsētas muzeja krājuma un privātkolekcijām. Izstādi papildinās Jūrmalas fotogrāfu bildes ar dzintara klātbūtni un izstādes autores Ineses Helvigas sagatavotais informatīvais materiāls par dzintara izcelsmi, tā pielietojumu. Pirmo reizi tiks eksponēts Priedaines neolīta apmetnes arheoloģiskajos izrakumos iegūtais arheoloģiskais dzintars no Jūrmalas pilsētas muzeja krājuma.
Daļu no savas kolekcijas demonstrēs kolekcionārs Jurijs Jefremenko. Savu dalību izstādē pieteikusi pasaulē atpazīstama tekstilmāksliniece Iveta Vecenāne, kura ir pirmā māksliniece pasaulē, kas saviem gobelēniem un instalācijām sāka izmantot Latvijas zinātnieces Ingas Ļašenko radīto dzintara diegu, parādot senā materiāla mūsdienu iespējas, tā savienojot pagātni ar nākotni. Ivetas Vecenānes veidotie dzintara pavediena mākslas darbi jau pabijuši Romā izstādes Baltijas nedēļa dzintara zīmē ietvaros. Ceļojoša izstāde ar mākslinieces tekstilijām un informāciju par dzintara diegu apceļo arī Latvijas vēstniecības visā pasaulē. Ja tagad pasauli apceļo Latvijā ražotais dzintara pavediens un mākslas darbi, kas no tā darināti, tad tālās sendienās Baltijas jūras apkaimē iegūtais dzintars bija galvenais maiņas līdzeklis tirdznieciskajos sakaros ar tālākām zemēm. Uzziņas par slaveno dzintara ceļu norāda uz dzintara izplatību senajā Grieķijā, Romā, Ēģiptē, Asīrijā un tā nozīmi kultūras kontaktos. Skaistie dzintara darinājumi mūsdienās ir tikpat pieprasīti, kā tūkstoš gadus atpakaļ.
Dzintara izstāde "Sastingusī saules gaisma" Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma līdz 27. aprīlim.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.