Autors: Sintija Masjuka
Avots: BalticTravelnews.com
Bieži vien ceļotāji pirms došanās atvaļinājumā vēlas lidostā izdevīgi iegādāties kādu viskija pudeli vai kosmētikas produktu. Labākā vieta, kur to izdarīt, ir duty free jeb beznodokļu veikali, kas lieliski noder, kavējot laiku pirms lidojuma. Travelnews.lv apzināja trīs ceļojumu aģentūras, lai noskaidrotu, cik liela ir cenu starpība duty free un tradicionālajos veikalos, kā arī kādi ir populārākie iemesli, lai iepirkties duty free veikalos lidostās.
Ceļojumu aģentūras Irbe Travel ceļojumu konsultante Ingrīda Jastrebinska uzskata, ka duty free veikalos lidostās patiešām daudzus produktus var iegādāties par krietni vien lētāku cenu, nekā tie ir atrodami tradicionālajos veikalos. Taču tas, cik liela vai maza ir preces cena, ir atkarīgs galvenokārt no lidostas atrašanās vietas. Ingrīda Jastrebinska stāsta, ka Spānijas skaistākajās pilsētās - Barselonā un Maljorkā, kā arī Krētā esot atrodami vieni no labākajiem duty free veikaliem lidostās. Irbe Travel ceļojumu konsultante stāsta, ka dodoties ilgi gaidītajā ceļojumā, lidostu duty free veikalos labprāt iegādājas dažādus kosmētikas produktus. Proti, tās ir smaržas un lūpu krāsas. Pērkot smaržas konkrētu valstu duty free lidostās, Ingrīdai Jastrebinskai ir pārliecība par to, ka konkrētā prece ir oriģināls zīmols, nevis viltojums. Līdz ar to, smaržu kvalitāte ir atbilstoša un arī cenas ir pieņemamas. Tiesa gan, to nevar attiecināt uz pilnīgi visiem pasaules lielāko pilsētu lidostu duty free veikaliem. Rīgas lidotas duty free veikals pēc Ingrīdas Jastrebinskas domām nav labākā izvēle parfimērijas smaržu iegādei. Tiek atzīts, ka piedāvāto smaržu kvalitāte neesot diez ko laba un arī cena ir nepamatoti augsta. Paradoksāli, taču Krētas lidostas duty free veikalā pirktā lūpu krāsa, Irbe Travel ceļojumu konsultantei ļāva ietaupīt 12 eiro. Proti, tieši tāda pati lūpu krāsa Rīgas beznodokļu veikalā tobrīd maksāja uz pusi dārgāk. Arī pirktā sieviešu soma Krētā maksāja 160 eiro, bet mūsu lidostas duty free veikalā tai bija dubultcena. Ingrīda Jastrebinska stāsta, ka parasti šādos ceļojumos jau laicīgi ieplāno duty free veikalu apmeklējumu. Bieži vien pirms ceļojuma tiek sastādīts saraksts ar precēm, kuras vēlas nopirkt un tad notiek cenu izvērtēšanas process. Vispirms tūrisma profesionāle pēta, kādas ir preču cenas Rīgas tradicionālajos veikalos, vēlāk salīdzina tās ar Rīgas lidostas duty free veikala cenām un tikai tad pēta ārzemju beznodokļu veikalus. Galā rezultātā izvēle krīt par labu lētākai un kvalitatīvākai precei.
Reklāma
Ceļojumu aģentūras Antario direktore Veronika Grīnvalde stāsta, ka pati regulāri pērk kosmētiku dažādu lidostu duty free veikalos. Tūrisma profesionāles iecienītākie beznodokļu veikali atrodas Singapūras, Maskavas, kā arī dažās Itālijas pilsētu lidostās. Savukārt popularitātes ziņā atpaliek Ēģiptes un Turcijas lidostu duty free veikali. Antario direktore Veronika Grīnvalde pauž, ka Rīgas lidostas beznodokļu veikala cenas esot pārāk dārgas, salīdzinoši ar citu valstu lielāko pilsētu duty free veikalu cenām. Pēc tūrisma profesionāles novērojumiem, pie duty free veikalos pirktāko preču kategorijas noteikti ir pieskaitāmi dažādi aksesuāri (somas, pulksteņi) un rotaslietas. Tostarp arī rotas ar Swarovski kristāliem.
Ceļojumu aģentūras Air Tour valdes loceklis Andis Granbergs pauž, ka lēmums par duty free veikala apmeklējumu lidostā galvenokārt ir atkarīgs no lidojuma galamērķa. Proti, likumsakarīgi, ka lielākās pasaules lidostās, duty free veikalu klientu apgrozījums ir lielāks un līdz ar to plašāks ir piedāvāto preču klāsts. Andis Granbergs ir pārliecināts, ka katrā lidostā esot savi tā saucamie "modes kliedzieni". "Vienmēr, kad esmu Bangkokas lidostā, sievai pērku grieztās orhidejas ūdens kapsulās, kas ievietotas kastēs," piebilst Air Tour valdes loceklis. Viņš skaidro, ka līdz mūsu tirgum šāda prece nenonāk, tāpēc šis pirkums Bangkokas lidostas duty free veikalā, nu jau ir kļuvis par tradīciju.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.