Foto: Biznesa augstskola Turība
Autors: Marta Kive
Avots: Biznesa augstskola Turība
No 23. līdz 24. oktobrim Kijevas Nacionālajā ekonomikas universitātē (Ukrainā) norisinājās starptautiska zinātniskā un praktiskā konference „Tūrisms: stabilas attīstības perspektīvas un reālijas” („Tourisms: realias and prospects of stable development”), kurā piedalījās arī Biznesa augstskola Turība.
Augstskolu šajā konferencē pārstāvēja Tūrisma pētniecības centra vadītājs Ēriks Lingebērziņš, kurš dalījās savos iespaidos par pieredzes apmaiņu un ieguvumiem.
Reklāma
„Šī konference vairāk izvērtās kā pieredzes apmaiņas brauciens. Konferences mērķis bija starp sadarbības partneriem – valstu augstskolām – parakstīt nodomu protokolu, kas veicinātu turpmāko sadarbību. Kijevas Nacionālajā ekonomikas universitātē ir lielākā Tūrisma fakultāte Ukrainā, un arī kopējās tūrisma studiju tendences ir līdzīgas kā mums – Turībā. Universitātei ir liela interese piedāvāt saviem labākajiem maģistra programmas studentiem iespēju mācīties Rīgā. Manuprāt, tas ir viens no lielākajiem ieguvumiem,” stāstīja E.Lingebērziņš.
Iezīmējot kopīgās tūrisma studiju tendences Latvijā un Ukrainā, Tūrisma pētniecības centra vadītājs uzsvēra, ka „ir vērojamas līdzības domāšanā – mūsu kolēģi Kijevā šobrīd aktīvi cenšas iesaistīt darba devējus studiju satura veidošanā, kā tas jau notiek pie mums. Tāpat universitāte cenšas maksimāli daudz īstenot praktisko studiju iespējas. Arī mācību saturiskā puse ir diezgan līdzīga”.
Pieredzes apmaiņa parādīja, kādus labās prakses piemērus citas augstākās izglītības iestādes varētu aizgūt no Turības. „Viena no Turībā īstenojām lietām, par ko Ukrainas puses pārstāvji īpaši ieinteresējās ir fakultātes dome – institūcija, kurā apvienojas pasniedzēji, studenti un attiecīgās nozares pārstāvji, lai kopīgi uzlabotu studiju saturu. Tāpat, maģistra studiju līmenī, kolēģiem ļoti saistoši šķita ikgadējie, studentu veiktie pētījumi,” skaidroja E.Lingebērziņš.
Kijevas Nacionālās ekonomikas universitātes maģistranti, paralēli maģistra darba gatavošanai, sākot no pirmā kursa, raksta zinātnisko rakstu, kas beigās ir arī jāpublicē. Pieredze, ko studenti iegūst, veidojot šo rakstu, ir īpaši noderīga, turpinot studijas doktorantūrā. E.Lingebērziņš minēja, ka šādu piemēru būtu vērtīgi realizēt arī Biznesa augstskolā Turība.
Vērtējot tūrisma studiju piedāvājumu bijušajās Padomju Savienības valstīs kopumā, Tūrisma pētniecības centra vadītājs secināja: „Manuprāt, mēs esam attīstījušies tālu no postpadomju telpas, esam aizgājuši krietnu soli tālāk. Piemēram, dažādu jēdzienu izpratnē. Vārdu galamērķis mēs saprotam ļoti plaši – tas var būt jebkas, jebkurā vietā, atkarībā no konteksta, tajā pašā laikā citās postpadomju valstīs galamērķis attiecas tikai un vienīgi uz tūrismu nacionālās valsts robežās. Mēs esam tuvāk Rietumeiropas augstskolu studijām, kur svarīgāk ir tas, ko studenti ar saviem darbiem vēlas pateikt, nevis tas, cik akadēmiski pareizu metodoloģiju viņi izmanto. Tas pats stāsts ir arī par kvantitatīvajām un kvalitatīvajām pētniecības metodēm – Rietumvalstu izglītības iestādēs jau ir pieņemts, ka var būt arī kvalitatīvi vai jaukta tipa pētījumi, Ukrainā pētījums joprojām var tikt balstīts tikai uz anketām, statistiku un aprēķiniem.”
Kopumā izvērtējot aizvadīto konferenci, var secināt, ka jau nākamajā rudenī Biznesa augstskolā Turība iespējams sagaidīt maģistra programmas studentus no Ukrainas, tāpat tiks īstenota starptautiska sadarbība vairākos projektos.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.