Autors: Justīne Zaķe
Avots: Bauskas pils
2015. gada 2. augustā no plkst. 15:00 līdz 18:00 Bauskas pilī jau otro reizi notiks precizitātes un taktikas - špagas un dzelzs nervu, nekļūdīgas rokas - floretes paukošanās turnīrs "Ius gladii" (Zobena tiesības). Paukošana ir māksla iedurt dūrienu, pašam to nesaņemot". Tā paukošanas būtību definē dramaturgs Moljērs. Paukošanās ir elegants un aristokrātisks sporta veids, kas palīdz attīstīt reakciju, koordinācijas spēju un domāšanu.
Turnīrs pēc savas būtības ir kara spēle, sākotnēji galvenais uzdevums bija pierādīt bruņinieka prasmes un pārākumu. Kļūstot arvien ceremoniālākiem un iecienītākiem, turnīra uzdevumi nedaudz mainījās. Cīņas tika veltītas dāmām, kuras tos atbalstīja cīņu laikā ar skaļiem aplausiem un uzvaras gadījumā izrādīja īpašu labvēlību.
Paukotāju cīņas pieteiks Herolds, kurš vēsturiski bija valdnieku vai bruņinieku pavadonis, ģerboņu pazinējs, sūtnis un tulkotājs. Heroldi turnīra laikā, lai pieklusinātu skatītājus pūta ragā un paziņoja turnīra sākumu, dalībnieku vārdus, titulus un ģerboņus.
Reklāma
Cīņu starplaikā skatītāji varēs vērot Bauskas pils muzeja Seno deju grupas "Galms" un klausīsies senās mūzikas ansambļa "Artemisia Absinthium" priekšnesumus, kuš izpildīs viduslaiku un renesanses mūziku no visas Eiropas un Tuvajiem austrumiem.
Paukošanās turnīrs veidots sadarbībā ar Latvijas paukošanas federāciju. Bauskas pils turnīrs notiek katru gadu un uzvarētājs saņem Bauskas pils ceļojošo balvu, kurā iegravēti uzvarētāju vārdi.
No 15:30 līdz 17:30 Bauskas pilsdrupu pagalmā trešo gadu norisināsies turnīrs "Šaušanā ar arbaletu", kurā bez maksas varēs piedalīties visi interesanti no 16 gadiem. Pasākums noslēgsies 18:00 ar svinīgu Paukošanās un Arbaleta turnīra uzvarētāju paziņošanu un apbalvošanu. Bauskas Livonijas ordeņpils iekšpagalmā darbosies seno spēļu un rotaļu stūrītis bērniem.
Uzskata, ka paukošana mūsdienās ir sporta veids, kas radies 18.gs. Francijā. Līdz pat mūsdienām franču valodu izmanto starptautisko paukošanās sacensību laikā. Mūsdienu paukošanās cīņas laikā izmanto floreti, špagu un zobenu, kuru pirmsākumi meklējami pirms vairākiem gadsimtiem. Mūsdienās paukošanās laikā netiek gūti ievainojumi, pieskārienus fiksē elektroniski. Katram ieroča veidam atšķirīgi skaita punktus – noteiktās ķermeņa zonās, kurām pieskaroties noteiktā stiprumā gūst punktus.
Dalība pasākumā bez maksas. Par atsevišķu samaksu būs iespēja apmeklēt muzeja ekspozīcijas un Livonijas ordeņpils centrālo torni ar skatu platformu.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.