Autors: Natālija Sujunšalijeva
Avots: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izstādes apmeklētājiem piedāvā tuvāk iepazīt ievērojamā latviešu glezniecības klasiķa daiļradi, izmantojot mobilo ceļvedi "Jaņa Rozentāla "gaismas bildes"".
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar plašu retrospekciju galvenās ēkas Lielajā izstāžu zālē (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) godina izcilo latviešu gleznotāju Jani Rozentālu, kura simt piecdesmitā dzimšanas diena starptautiskā mērogā ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā. Vērienīgā izstāde "Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika", kas norisināsies no 2016. gada 13. augusta līdz 30. oktobrim, ir viens no jubilejas gada programmas centrālajiem notikumiem. Aicinot gūt padziļinātu ieskatu vecmeistara daiļradē, muzejs sadarbībā ar Baltic International Bank, "LG Electronics Latvia" un "CUBE Mobile" apmeklētājiem sagatavojis unikālu ceļvedi ekspozīcijā – "Jaņa Rozentāla "gaismas bildes"".
Reklāma
Mobilais ceļvedis ir īpaši veidots konkrētajai izstādei un ļauj pētīt fotogrāfijas, vēsturiski dēvētas par "gaismas bildēm", kas slēpjas aiz autora kompozīcijām, atklājot to nozīmi mākslas darbu tapšanā. Zināms, ka savā jaunradē Janis Rozentāls bieži izmantojis attēlus, ko lielākoties arī pats izgatavoja. Fotografēšanu viņš apguva pašmācības ceļā kā amatieris. "Gaismas bildes" rosināja mākslinieku jaunu sižetu un kompozīciju meklējumiem glezniecībā, kļūstot par iedvesmas avotu un darba materiālu.
Lietojot mobilo ceļvedi, izstādes skatītājs uzzinās, kā tapušas tādas slavenas Jaņa Rozentāla gleznas kā "No baznīcas (Pēc dievkalpojuma)", "Dubultportrets", "Mākslinieka darbnīcā", "Ganu meitas dziesma", "Gavilējošie bērni (Pavasara dziesma)", "Veļas mazgātājas", "Zem pīlādža", "Rudens saulē (Parkā)", "Ellijas Rozentāles portrets", "Kristus un samariete". Ar personīgās fotokameras palīdzību meistars fiksējis dažādus personāžus – pilsētniekus, lauciniekus, sievietes un bērnus, kas rādīti sev raksturīgajā vidē – ainavā, tirgū un citur. Tomēr netrūkst fotoattēlu, kuru uzņemšana apzināti inscenēta. Pašlaik zināmi ap 200 paša Jaņa Rozentāla foto uzņēmumi, kas galvenokārt saglabājušies no 19. gadsimta 90. gadiem. Nozīmīgākie no tiem glabājas Rakstniecības un mūzikas muzeja kolekcijā. Dažkārt gleznotājs izmantojis arī profesionālu fotogrāfu uzņēmumus.
Mobilais ceļvedis kā atsevišķa sadaļa ir pieejams LNMM mobilajā aplikācijā "Mākslas muzejs" latviešu, angļu un krievu valodās. Apmeklētāji aicināti bez maksas lejupielādēt mobilo aplikāciju savos viedtālruņos un izmantot to izstādes apskates laikā. Android ierīcēs aplikācijas jauno sadaļu var lejupielādēt vietnē "GooglePlay", IOS ierīcēs aplikācija lejupielādējama "AppStore". Savukārt tie mākslas cienītāji, kuru rīcībā nav mobilās ierīces aplikācijas aktivizēšanai, varēs izīrēt to ceļveža lietošanai uz vietas muzejā.
LNMM mobilās aplikācijas patrons ir Baltic International Bank. Mobilās ierīces apmeklētāju izmantošanai izstādes apskates laikā nodrošina "LG Electronics Latvia".
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.