15 obligāti noteikumi, kā uzvesties ēdot ārzemēs [8]

Tūristi, kuri apmeklē valsti pirmo reizi, mēģina izzināt kultūru, apmeklē pilsētas apskates objektus un noteikti pamēģina vietējo ēdienu. Iepazīstoties ar jaunu virtuvi, pat tiem, kuri zin galda etiķeti, ir lietderīgi zināt noteikumus galda manierēm dažādās valstīs. Ziņu kanāls CNN piedāvā 15 uzvedības noteikumus pie galda, kas jāievēro tūristiem:

1. Taizemē neliec rīsu ēdienu mutē ar dakšu!

Kad tiek ēsti rīsi, dakšu var izmantot tikai, lai rīsus uzliktu uz karotes. Izņēmumi: daži ziemeļu un ziemeļaustrumu taizemiešu ēdieni parasti tiek ēsti ar rokām, šajos ēdienos tiek izmantoti lipīgi rīsi. Atsevišķas lietas, kas nav rīsu ēdiena sastāvdaļas drīkst ēst ar dakšu. Pārtikas pārzinātāja Leela Punyaratabandhu apgalvo, ka sliktākais, ko varētu darīt ir tradicionālā rīsu ēdienā izmantot irbulīšus. "Tas maigi sakot izskatās neērti un neveikli," viņa saka.

2. Japānā nekad nedur irbulīšus vertikāli rīsos!

Pirms kumosa irbulīšiem jābūt kopā tieši jums priekšā, paralēli galda malai un nekur citur. Nedrīkst irbulīšus likt šķīvī vertikāli jeb iedurt viņus rīsos. Lieta tāda, ka Japānā, kad nomirst cilvēks, pie zārka tiek novietots šķīvis ar rīsiem, kurā...vertikāli sadurti irbulīši. Ja nepadodas ēšana ar irbulīšiem, tad labāk pajautāt karoti.

3. Tuvajos Austrumos, Indijā un dažās Āfrikas valstīs neēd ar kreiso roku!

Indijas dienvidos maltītes laikā ar kreiso roku pat nedrīkst pieskarties traukiem. Kreisā roka tiek asociēta ar netīrām domām un rīcībām. Ar kreiso roku nevajag pasniegt arī dokumentus. Ja jūs esat kreilis, ir normāli izmantot kreiso roku, ja vien jūs pārstājat izmantot labo.

4. Pie gruzīnu galda nav pieņemts sēdēt un malkot vīnu!

Vīna glāze pilnībā jāizdzer uzreiz pēc tosta pateikšanas.

5. Meksikas tradicionālo ēdienu tako nekad neēd ar nazi un dakšiņu!

Meksikāņi uzskata, ka ēst tako ar dakšiņu ir dumji. To varētu pielīdzināt burgeru ēšanai ar nazi un dakšiņu. Tādēļ esi pieklājīgs - Ēd ar rokām!

6. Itālijā nedzer kapučino pēc pusdienlaika!

Itāļi apgalvo, ka kapučino tase ar putukrējumu nomāc apetīti pirms pusdienām. Kapučino var dzert brokastīs kopā ar kruasāniem. Itālijā nepasūta kafiju pēc pulksten 15:00, bet, ja kāds pasūta, tad uzreiz ir skaidrs, ka šis ir tūrists. Ja tomēr pēc vakariņām ļoti gribas kafiju, tad labāk pasūtīt espresso.

7. Lielbritānijā karafe (pudele) tiek pasniegta no kreisās puses!

Šī tradīcija saistīta ar jūrniecību un jāievēro.

8. Francijā maizi nedrīkst ēst kā uzkodu pirms maltītes!

Maize jāēd kopā ar ēdienu vai pēc galvenajiem ēdieniem kopā ar sieru, bet ne pirms maltītes. Francijā ir pieņemts, ka maize nestāv uz šķīvja, bet tieši uz galda.

9. Ķīnā ēdot zivi negriez to otrādāk!

Ķīnas dienvidos un Honkongā nedrīkst uz šķīvja apgriezt zivi. Kad maltītes laikā nonākat līdz asakai, tā ir jāizņem un jāēd tālāk. Lieta tajā, ka ķīniski "apgriezt zivi" ("dao yue") nozīmē "nelaime", apgriežot zivi otrādāk, cilvēks vēl nelaimi zvejniekam, simboliski apgriežot laivu.

10. Itālijā nav pieņemts jautāt parmezānu pie picas vai cita ēdiena, ja tas netiek piedāvāts!

Pievienot parmezāna sieru picai ir kulinārais "grēks", tāpat kā pievienot želeju šokolādes krēmam. Itālijā ir daudz makaronu ēdienu, kuri neprasa parmezāna klātbūtni. Piemēram, Romā tradicionāli tiek izmantots siers "pecorino", citās klasiskās receptēs izmanto sieru "bucatini all'amatriciana", nevis parmezānu. Noteikums: ja tev netiek piedāvāts, tad pēc tā nejautā!

11. Čīlē ar rokām nedrīkst ēst pat frī kartupeļus!

Čīlē etiķete ir daudz formālāka, nekā citās Latīņamerikas valstīs. Iespējams ērtāk ir frī kartupeļus mutē ielikt ar roku, bet nedari to. Ir nepieciešams izmantot nazi un dakšiņu.

12. Korejā, ja vecs cilvēks pasniedz glāzi ar jebkādu dzērienu, tad atbrīvo rokas un glāzi ņem ar abām rokām!

Tā tiek izrādīta cieņa pret vecāko korejiešu paaudzi. Pēc tam, kad esat paņēmis glāzi, tā nedaudz jāatdzer. Maltīti nedrīkst sākt, pirms vecākais cilvēks nav apsēdies pie galda.

13. Nekad nejauc un neatsaki degvīnu Krievijā!

Tas vienmēr jādzer tīrs. Nedrīkst likt klāt pat ledu. Nedrīkst pievienot citus dzērienus.

14. Kad Tuvajos Austrumos dzer kafiju kopā ar beduīniem - beigās pagrozi tasīti!

Beduīni turpinās piepildīt tavu tasīti, līdz brīdim kamēr tu to nepagrozīsi 2 līdz 3 reizes.

15. Brazīlijā steiku bārā "jāspēlē gudri"!

Brazīliešu steiku bāros "churrascaria" viesiem tiek pasniegti dažādi gaļas veidi. Viesiem ir "jāspēlē gudri", kas nozīmē jāmāk pareizi pasūtīt. Uz galda ir tā saucamais marķieris, ja tas ir zaļš, viesmīlis nesīs dažādus gaļas veidus. Nepieciešams laicīgi marķieri pagriezt uz sarkano pusi, kas nozīmē, ka vairs nav nepieciešams. Pretējā gadījumā, kamēr tas būs zaļš, viesmīlis gaļu nesīs nepārtraukti.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

1 korektore 03/06/2012 21:12 Paldies par pieklājīgo atbildi!:) Žēl gan, ka Latvijas LIELAJIEM portāliem neatrodas līdzekļi vai nav motivācijas algot korektoru. Iespējams, motivācija ir: kurš gan tik labi zina latviešu valodu vai kuram gan tas ir svarīgi - lasīt labā latviešu valodā uzrakstītu tekstu. Taču esmu pārliecināta - tas ir mīts! Daudziem tas IR svarīgi. Un vajadzētu būt svarīgi ikvienam latvietim. Lai veicas!

2 Travelnews.lv redakcija 03/06/2012 10:31 Paldies, korektorei :) Edīte Kolveite ir mūsu praktikante, kura ļoti cenšas... mēs piestrādāsim, lai nākošie teksti būtu kvalitatīvāki! Korektora mums nav un reti kuram portālam tāds ir... vismaz visiem Latvijas lielajiem portāliem korektora štata vienības nav... korektori ir palikuši tikai klasiskajos medijos. Protams, ka tas iespaido darba kvalitāti, bet ir jācenšas :)

3 korektore 03/06/2012 10:07 Ar cenšanos vien nekas nesanāks, ja pietrūkst latviešu valodas ZINĀŠANU. Traki:gan tas, ko minēja annika, gan stils - burtiski tulkojumi utml. Vai redakcijas štatā nav korektora? Varu pieteikties!

4 Edīte Kolveite 03/06/2012 08:36 Centīšos laboties :)

5 mežonis 03/06/2012 00:49 Par Japānu, Ķīnu un Koreju pilnīga taisnība....

6 annika 03/05/2012 22:08 "nonākiet"?? kas tas par vārdu!
"lieta tajā", "lieta tāda"....?
"ja tas ir zaļš viesmīlis" :))))
kad jalieto "esat" un "esiet", autore netšķir nemaz.
ar komatiem Edītei slikti, slikti. ar stilu arī.

7 klaidoniite 03/05/2012 18:57 Informācija interesanta un noderīga, bet man radās pārāk daudz "kāpēc?" un traucē kategoriskums.. Kas tas par vārdu - "nedrīkst"?

8 xc90 03/05/2012 10:09 par Ķīnu izklausās visnopietnāk! kā ir, tur bijušie?

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ričijs Rū | Ziemassvētku pasaka Tukumā Tukuma TIC
Lāči ziemā guļ, bet Ričijs Rū ir pārliecināts, ka gada skaistākos svētkus - Ziemassvētkus - nogulēt nedrīkst. | Skatīt vairāk
Latgales mākslinieku darbu izstāde RUDENS  Rēzeknes pilsētas TIC
Latgales mākslinieku darbu izstāde RUDENS 2024 “Šūpoles/Leigačys” Latgales Kultūrvēstures muzejā būs skatāma līdz 31. decembrim. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.11.2024 - 29.11.2024 Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI” Trakai TIC
Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI” | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.11.2024 - 30.11.2024 Lielisks piedāvājums jūsu brīvdienām! Latvia Tours
Kristāldzidrs ūdens, baltas smilšu pludmales un bagātīga koraļļu rifu pasaule, kas ir ideāla niršanai un snorkelēšanai. | Skatīt vairāk
no 655 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::6.42444706sec.