Foto: BookingDalmatia.com
Autors: Sintija Masjuka
Avots: BalticTravelnews.com
Braucot ceļojumā, teju katrs cenšas pārvest mājās kādu lietu, kas pēcāk asociējas ar skaisto atpūtu ārzemēs. Suvenīri, kas vesti no citām zemēm, no vienas puses tiek iegādāti, lai mājās palicējiem sagādātu simbolisku dāvanu. No otras puses – paši ceļotāji vēlas, pēc iespējas ilgāk saglabāt atpūtas laikā iegūtās pozitīvās emocijas. Travelnews.lv apzināja trīs ceļojumu aģentūras, lai noskaidrotu Top3 lietas, ko atpūtnieki pārved mājās no Horvātijas.
Ceļojumu aģentūras Ap Sauli (www.apsauli.lv) vadītāja Dace Pumpure skaidro, ka Horvātija ir valsts, kurai nav noteiktu suvenīru, kas izteikti raksturotu valsti un tās kultūru. Līdz ar to, katrs ved kaut ko atšķirīgu, pārbraucot no šīs zemes. Tomēr tendece rāda, ka visbiežāk atpūtnieki pārved mājās ēdamas lietas, kas arī kalpo kā suvenīrs. Ceļotāji bieži iegādājas kazas sierus, kuri ir nopērkami pie slavenajiem Plitvicas ezeriem. Tāpat daudzi atpūtnieki pērk horvātu vīnus, kas kvalitātes ziņā esot gana labi. Gardie suvenīri tiek vesti kā mājiniekiem un draugiem, tā arī darba kolēģiem. Jāsaka, īpaši novērtēti tiek horvātu vīni, kas skaitās vieni no labākajiem. Tos parasti iegādājas tūristi, kuri ceļojuma laikā apmeklējuši vīnu darītavas. Izgaršojot un izbaudot visdažādākās vīnu šķirnes, atpūtnieki nevar stāvēt pretī kārdinājumam, nenopērkot kādu vīna pudeli. "Pēc maniem personīgajiem novērojumiem, ceļotāji dalās divās kategorijās. Vieni ir imūni pret suvenīru pirkšanu, savukārt citi – cenšas pārvest uz mājām pēc iespējas vairāk dažādu lietu no valsts, kurā ir būts," stāsta ceļojuma aģentūras vadītāja. Taustāmu lietu, ko varētu nosaukt par Horvātijas tradicionāliem suvenīriem, ir samērā maz. Horvātijā tiek audzēti lavandu lauki un tie, kas tos ir apmeklējuši, visbiežāk mājās atved ko tādu, kā sastāvā ir šis augs. Tie var būt aromātiskie lavandas maisiņi, ēteriskās eļļas, kā arī citas lietas, kuru sastāvā esot lavanda. Daži ceļotāji mēdz pārvest uz mājām pat dabīgos lavandas stiebriņus, kas vēlāk tiek izmantoti kā dekors vai vienkārši maigs un smalks interjera elements. To, kas pilnīgi noteikti būtu jānopērk Horvātijā, tūristi visbiežāk uzzina no draugiem, paziņām un gidiem.
Reklāma
Ceļojumu aģentūras FTB Latvia (www.ftb.lv) izpilddirektore Anta Jokste pauž, ka tikai retais zina, ka Horvātija esot kaklasaišu dzimtene. "Tie, kas tur ir bijuši, lielākoties arī iegādājās kādu zīda kaklasaiti," paskaidro FTB Latvia izpilddirektore. Pēc viņas domām, Horvātijā ir nopērkami skaisti un kvalitatīvi koka un ādas izstrādājumi, kas nereti tiek vesti uz mājām kā suvenīrs. Esot šajā valstī, sieviešu auditorijai "acīs iekrīt" rotaslietas, kas ir no sudraba. Arī tās kalpo kā suvenīrs mājupvešanai. No ēdamajām lietām, ko parasti ved no Horvātijas, Anta Jokste akcentē jau iepriekš minēto kazas sieru, kā arī Moraschino liķieri. "Pastiprināti par tūrismu Horvātijā domā vien pēdējos desmit gados. Pirms tam, šī nozare nebija līdz galam izpētīta, līdz ar to – tika mazāk attīstīta," pauž Anta Jokste. Šobrīd Horvātijas neskartā daba un pārsteidzoši skaistās dabas ainavas, vilina tūristus no dažādām pasaules malām.
Ceļojumu aģentūras Travel RSP (lv.rsp.travel) direktore Aija Andersone stāsta, ka lielākoties tiek vesti dažādi ēdami labumi. "Manuprāt, gardie sieri, vītinātā gaļa, vīni un olīveļļa ir lietas, ko tūristi Horvātijā iecienījuši visvairāk," pauž ceļojumu aģentūras Travel RSP direktore. Ņemot vērā to, ka šajā valstī ir atrodamas dažādas dabas veltes, daudzi atpūtnieki mājās pārved īstas jūras "pērles". "Gliemežvāki un jūras ezīši bez asumiem ir lietas, ko cītīgākie meklētāji var atrast jūras krastā. Šādus skaistus nieciņus daudzi arī mēdz vest mājās kā suvenīrus," stāsta Aija Andersone. Dāmas, kuras grib izskatīties nevainojami, nevarēs palikt vienaldzīgas, tirdziņā ieraugot īstas koraļļu krelles. Tā esot vietējā greznumlieta, kas sieviešu vidū tiek augsti likta godā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.