Autors: Artis Spertāls Avots: BalticTravelnews.com/Travelonspot.com
Maču Pikču ir viens no jaunās pasaules septiņiem brīnumiem. Tas ir Inku impērijas cietoksnis, kas paceļas 2400 m virs jūras līmeņa.
Cietoksnis atrodas Dienvidamerikas valsts Peru kalnos virs Urubamba Ielejas. Šo īpašo vietu, kuru teju ikviens bildēs var uzreiz atpazīt, bieži sauc kā "Pazudušo inku pilsētu" - jo tieši Maču Pikču ir Inku impērijas pazīstamākais simbols pasaulē.Tā arī ir viena no visapmeklētākajām pasaules aizsargājamām teritorijām, jo katru gadu šo noslēpumiem tīto vietu apmeklē aptuveni 700 tūkstoši tūristu. Dienvidamerikā šis nomaļais dabas un cilvēku radītais brīnums savā popularitātē atpaliek tikai no Tižuka nacionālā parka, kurš atrodas teju vai pašā Brazīlijas galvaspilsētas - Riodežaneiro centrā – vairāku miljonu iedzīvotāju un tūristu tuvumā. Mistiskā senā inku civilizācijas pilsēta kā medus pievelk ceļotājus no visas pasaules
Reklāma
Maču Pikču tika uzcelts ap 1450. gadu kā paša svētākā dieva no Dieviem – Saules dieva – kulta pielūgsmes vieta. Ir versijas arī par to, ka šī vieta kalpoja kā Inku impērijas valdnieku kūrortu. Tomēr cietoksnis tika pamests uz simtiem gadu ap to laiku, kad Dienvidamerikā ieradās spāņu konkistadori. Gadsimtiem aizmirsts, tas saņēma pasaules mēroga uzmanību, kad 1911. gadā to atklāja amerikāņu vēsturnieks Hirams Bingams. Kopš tā laika Maču Pikču ir kļuvis par populāru tūristu apmeklēšanas vietu. 1981. gadā tas tika pievienots UNESCO Pasaules mantojuma sarakstam. Lai arī par cietokšņa atklājēju uzskata tieši Bingamu, pirms viņa jau 1867. gadā šo vietu sasniedza vācietis Augusto Bernss. Viņš nevienam nestāstīja par atklājumu, bet tā vietā izlaupīja un pārdeva priekšmetus no pilsētas kapenēm, tempļiem un citām ēkām.
Ievērības cienīgs fakts ir tas, ka cietoksnī saglabājies Intiutana akmens - kas ir novietots pilsētas svētā rajona centrā. Tas ir vienīgais šāda veida objekts, kas saglabājies no inku impērijas. Līdzīgi obeliski bija arī citās inku pilsētās, bet spāņu iekarotāji tos visus iznīcināja kā pagānu rituālu vietas. Tas, ka šis stabs vēl arvien atrodas Maču Pikču, liecina, ka konkistadori šajā vietā nekad nav nonākuši. Obelisks tika veidots tā, ka 21. marta un 21. septembra ekvinokcijā tas neveidoja ēnu, it kā saule būtu pie tā piesieta tieši augšā. Tas šo stabu padarīja par svarīgu inku kalendāra veidošanas elementu, un tā inki skaitīja laiku. Neparasti ir tas, ka tieši mūsdienās, kad tik strauji ir attīstījušies tehnoloģijas un zinātne, tieši inku kalendāram tiek piešķirta pat visai nozīmīga okultiska nozīme.
2010. gada janvāra beigās plūdu un zemes nogruvumu dēļ Maču Pikču uz
vairākām dienām tika iesprostoti vairāki tūkstoši tūristu, kas tika
evakuēti ar helikopteriem. Maču Pikču toreiz plūdos netika nodarīti bojājumi. Arī 2014.gadā aptuveni 250 tūristi bija spiesti ilgāk nekā plānots uzkavēties senajā Maču Pikču pilsētā, jo spēcīgu lietavu dēļ pamatīgi bojāts kāds tilts.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.
29. novembrī plkst.19.00 Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā koncertēs ievērojamais somu akordeonists Markku Lepistö duetā ar ērģelnieku Mikko Helenius. | Skatīt vairāk