Autors: Artis Spertāls
Avots: BalticTravelnews.com/BBC.com
Gads tuvojas izskaņām un šobrīd Pasaules Meteoroloģiskā Organizācija ziņo, ka 2017.gads, visticamāk, būs bijis viens no karstākajiem gadiem pasaules vēsturē.
PMO vēstī, ka šis gads būs pats karstākais starp tiem gadiem, kuros nav ticis fiksēts neviens "El Ninjo" fenomens. "El Ninjo" (jeb spāņu valodā "mazulis") ir globāla rakstura dabas parādība, kas aptver okeānu un atmosfēru. El Ninjo ir anomāli liels (virs 0,5 °C vairāk nekā 5 mēnešu laikā) Klusā okeāna virsmas ūdeņu temperatūras pieaugums. Šāda pasiltināšanās notiek neregulāri ik pēc 2 līdz 7 gadiem un turpinās parasti 1—2 gadus. El Ninjo ietekme uz dienvidu puslodes un visas pasaules klimatu ir milzīga.
Reklāma
Arī kopumā šis gads varētu ierindoties pirmajā trijniekā starp gadiem, kad sākts fiksēt gada vidējo temperatūr
Vairāki eksperti pauž, ka šis gads ir bijis piepildīts ar neparedzētiem un neatkārtojamiem dabas apstākļiem, kurus radījusi globālā sasilšana. To, savukārt, turpina radīt cilvēces rīcības - rekordaugsts oglekļa dioksīda (CO2) līmenis atmosfērā. Pirmo reizi gada vidējā temperatūra sākta fiksēt 1950.gadā. Salīdzinot ar 1981-2010.gada vidējo rādītāju, šogad temperatūra bijusi par aptuveni 0,47 grādiem augstāka.
Vidējā gada temperatūra kopš industrializācijas sākuma pieaugusi par 1,1 grādu pec Celsija skalas. Šim rādītājam sasniedzot 1,5 grādus, nozīmētu, ka daudzas pasaules salas un to iedzīvotāji varētu tikt "noslaucīti" no zemes virsas.
"Mēs esam esam redzējuši neredzētus laikapstākļus šogad, ieskaitot temperatūras sasniedzot pat 50 grādu atzīmes Āzijā, rekordlielas viesuļvētras un straujas ūdens līmeņa maiņas Atlantijas okeānā un tam sekojošus plūdus pasaulē," sacīja PMO ģenerālsekretārs Petteri Tālas.
Tāpat arī tiek norādīts uz to, ka ASV Teksasas štatā upju līmenis cēlies rekordaugstā līmenī šogad, pasaulē notikuši daudzi mežu ugunsgrēki (arī Kalifornijā), tajāpašā laikā bijuši arī daudzi plūdi - Nepālā, Indijā, Bangladešā un Peru. Arī pārtikas ražošana tikusi apdraudēta, jo pasaulē novēroti neskaitāmi ražas samazinājumi, kas īpaši jūtami Āfrikas valstīs - piemēram Somālijā ražas apjoms krities pat uz pusi.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.