Autors: Kristīne Indriksone
Avots: BalticTravelnews.com/Zehn.de
Pasaulē ir vietas, kas ir tik unikālas un apbrīnojamas, ka tās aizsargāt un saglabāt uzņēmusies pat Apvienoto Nāciju Organizācija. Unesco - Apvienoto Nāciju izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas - pasaules kultūras mantojuma sarakstā šobrīd iekļauti vairāk nekā 900 objekti no 140 valstīm. Sarakstā atrodami gan dabas brīnumi, gan arheoloģiski izrakumi, gan unikālas būves, dabas parki, industriāli kompleksi un ainavas.
Tā kā visi kultūras mantojuma objekti ir unikāli, apmeklēt, protams, vērts katru no tiem. Visus apskatīt visdrīzāk nemaz nav iespējams, bet desmit no objektiem ir tik iespaidīgi, ka tiem pat varētu dot priekšroku.
1. Lielais Barjerrifs Austrālijā tiek uzskatīts par pasaulē iespaidīgāko vietu niršanai. Tiem, kas vēl to nav izmēģinājuši vai paspējuši, jāpasteidzas, jo globālās sasilšanas dēļ daudzas no Barjerrifa koraļļu sugām atrodas uz izmiršanas robežas, bet pats rifs jau drīz vien varētu kļūt par akmeņainu tuksnesi jūras dibenā.
2. Versaļas pils Francijā pazīstama kā viens no greznākajiem mākslas, arhitektūras un būvniecības zinību paraugiem. Daudzas citas pasaules pilis ir gan eksotiskākas, gan iespaidīgākas, bet Versaļa paliek filigrānas arhitektūras un dārzu skaistuma etalons.
3. Maiju tempļu pilsēta Čičenica Meksikā gan nav tik sena kā faraonu piramīdas Ēģiptē, bet tā noteikti spēj radīt izsmeļošu priekšstatu par seno maiju un tolteku civilizāciju. Iepazīstot maiju tūkstošu gadu ilgā valdīšanas laika noslēpumus, neiespaidots nepaliks neviens.
4. Kilimandžāro kalns Tanzānijā pats par sevi ir unikāls, jo sniegotās virsotnes slejas debesīs Āfrikas karstumā un tropiskajā klimatā. Tomēr Kilimandžāro sniegs vairs ilgi nepriecēs tūristus, jo klimata izmaiņas rūpējas par to, ka sniega sega kalnā kūst aizvien ātrāk un ātrāk. No kalna virsotnes paveras grandiozs skats uz Kenijas un Tanzānijas nacionālajiem parkiem.
5. El Vizcaino biosfēras rezervāts atrodas Kalifornijas pussalā Meksikā un tā ūdenstilpnēs katru gadu piedzimst daudzi pelēkie un zilie vaļi. Vaļu mātītes ziemā mēro tūkstošiem kilometru tālo ceļu no Arktikas uz El Viczaino rezervātu, lai tur laistu pasaulē savus mazuļus. Rezervātā mīt arī daudzu gandrīz izmirušu ūdens bruņurupuču un putnu sugu pārstāvji.
6. Unesco sarakstā iekļautas arī veselas pilsētas. Viena no tām ir seno japāņu valdnieku pilsēta Kioto, kur oficiālo pils parku un dārzu teritorijas bieži nav atšķiramas no pilsētas teritorijas. It visur tur jūtama valdnieku laika dvesma un tūristi šķiet pārcelti Japānas viduslaikos.
7. Augu aizsardzības rezervāts Kapflora Dienvidāfrikā atrodas pašos valsts dienvidos. Rezervāta teritorija aizņem vien niecīgus 0,5% no Āfrikas teritorijas, bet tajā aug piektā daļa no visā kontinentā sastopamās floras! Katru gadu neskaitāmi augu draugi un botāniķi dodas uz Kapfloras dabas parku, lai apbrīnotu reģiona unikālos augus.
8. Oberharcas ūdens saimniecība Vācijā sastāv 107 vēsturiskiem dīķiem un grāvjiem, kuru kopējais garums ir 310 kilometri. Oberharcas ūdens saimniecība ir milzīga, gadsimtu garumā izveidota sistēma, kas sastāv no grāvjiem, kanāliem, ūdenskrātuvēm, pazemes alām un koka ūdens ratiem. Sistēmu kā dabīgas enerģijas avotu savulaik izmantoja Harcas reģiona kalnrači, kas kopš viduslaikiem Harcā raka sudrabu, varu un citus metālus.
9. Kamčatkas vulkāni Krievijā ir unikāls dabas apvidus - tur sastopams viens no pasaulē lielākajiem vulkānu blīvumiem, kā arī ļoti liela augu sugu dažādība. Kamčatkā ir arī geizeri.
10. Komodo nacionālais parks Indonēzijas mazajās Zunda salās piedāvā apmeklētājiem apskatīt Komodo ķirzakas jeb Kodomo pūķus. Tie ir dzīvnieki, kas tiešām izskatās pēc pūķiem, vienīgi nespļauj uguni.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.