Autors: Travel RSP
Avots: Travel RSP
Plitvices ezeri ir vieta uz planētas, kuru ir vērts apmeklēt kaut reizi dzīvē. Travel RSP arī šajā sezonā piedāvā vairākus maršrutus uz Horvātiju, kuros Jūs "astoto pasaules brīnumu" varēsiet ieraudzīt paši savām acīm!
1946. gada 8. aprīlī Plitvices ezeriem piešķīra Nacionālā parka statusu.
Reklāma
Kopš 1979. gada Plitvices Nacionālais parks iekļauts UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā.
Parku veido 16 gleznaini ezeri. Tos savieno lieli un mazi ūdenskritumi pasakaini skaistā mežā.
Tradicionāli ezeri tiek dalīti divās grupās – divpadsmit Kalnu ezeri (Gornja jezera) un četri Lejas ezeri (Donja jezera), kuri no 636 metru augstuma nolaižas līdz 503 metriem virs jūras līmeņa.
Augstākais ūdenskritums starp ezeriem ir Veliki Slap – 72 metri. Parka augstākā vieta atrodas 1280 metri virs jūras līmeņa, bet zemākā – 380 metri virs jūras līmeņa.
1958. gadā parku atvēra apmaklētājiem. Līdz tam parkā nebija labiekārtotu gājēju celiņu. Mūsdienu parkā ir izveidoti dažāda garuma maršruti. Pa parku brauc gan ekoloģiski tīri vilcieniņi,gan pa Kozjak ezeru peld kuģīši, kurus darbina elektrība.
Šodien parku katru gadu apmeklē vairāk kā miljons tūristu.
Tā ir apbrīnojama pasaule, kurā dzīve rit pēc saviem noteikumiem. Nacionālā parka teritorijā ir aizliegts smēķēt, zvejot, nirt, peldēties, medīt, rīkot piknikus, kā arī vākt augus. Pārvietoties drīkst tikai pa speciāli ierīkotām takām.
Interesanti fakti par Plitvices ezeriem:
- Tikai 1 procentu no parka teritorijas klāj ūdens – lai gan šī stihija dāvāja parkam pasaules slavu.
- Katru gadu šeit dzimst arvien jauni ūdenskritumi.
- Ezeri ir unikāli savas krāsas un minerālu sastāva dēļ. Tajos ir liels daudzums kalcija karbonāta. Vecs koks, zariņš vai pat vismazākā lapiņa, iekrītot apburtajā ūdenī, sāk lēnām pārakmeņoties.
- Ezera krāsa pastāvīgi mainās – no zila līdz zaļam, no pelēka līdz zilam – atkarībā no minerālu daudzuma, kā arī krītošo saules staru leņķa ūdenī.
- 1960-ajos gados Nacionālajā parkā vācu un itāļu kino kompānijas uzņēma vairākus vesternus (šajā teritorijā eiropieša skatījumā ir reljefs, kas līdzīgs Amerikas rietumiem).
- Apkārt ezeriem ir izveidoti gājēju celiņi 8 km garumā. Taciņas no 636 m augstuma nolaižas līdz 503 m v.j.l.
- Šodien Plitvices ezeri tiek dēvēti par Paradīzi, Pasaku, astoto pasaules brīnumu. Bet 17. gadsimta kartēs šī vieta apzīmēta ar nosaukumu "Velnišķīgais mežs".
- Uzskata, ka Plitvices Nacionālais parks būs tik ilgi, kamēr tā mežā dzīvos kaut viens lācis. Lāči tiešām šeit dzīvo. Vēl parka mežos dzīvo vilki, 161 suga retu putnu, 321 tauriņu sugas, 21 sugas sikspārņu, kā arī daudz citu dzīvnieku.
- Kad izveidojās šis dabas brīnums, nav zināms vēl šodien... Ir versija, ka Plitvices ezeri izveidojās Ledus laikmetā. Savas pastāvēšanas laikā lielāko draudu parks piedzīvoja 1991. gadā, kad parks kļuva par vienu no Dienvidslāvijas kara arēnām.
- Tūrisma maršruti aizņem tikai nelielu teritorijas daļu. Šai “aizsargājamai pasaulei” var piekļūt tikai speciālisti, lai novērotu parka ekosistēmas attīstību bez “ārpasaules” ietekmes.
- Horvātija – Makarska
- Horvātija - Trogira, piejūras kūrorts
- Horvātija - Dalmācijas dabas un vēstures pērles
- Horvātija - Jāņu diena Dalmācijā
- Horvātija - Jāņu diena Makarskā
- Horvātija - 101 piedzīvojums Dalmācijā
- Horvātija – Vodice
- Horvātija - Makarska, lielais ceļojums
- Horvātija - Vodice, lielais ceļojums
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.