Autors: Artis Spertāls
Avots: BalticTravelnews.com/Lonely Planet
Nokrauts ar mīlestību simbolizējošām priekškaramajām atslēgām un nesteidzīgi šķērsots ar nelielu, bet gana pastāvīgu cilvēku plūsmu, stāv mazais tiltiņš, kas atšķir Lietuvas galvaspilsētu no tā saucamās Užupis republikas – maza, kreatīva, īpatnēja un pašsludināta rajona Viļņā.
Šaurās, bet ātrās Viļņas upes vienā malā atrodošā republika jau gadiem bijusi ideāla vieta dzirnavām. Tradicionāli, pie tām netālu radušās arī citas amatnieku mājas un darbnīcas – tur notikusi arī tirgošanās. Bet nevis tāda bagātnieku tirgošanās, bet gan tāda – vidusklases un zemākās klases – cilvēku parasto. Tomēr Padomju Savienības laikos, šis Viļņas rajons ātri vien ieslīga pagrīdē – samazinājās gan iedzīvotāju skaits, gan tur dzīvošo klase, kas noveda pie tā, ka rajons bija pamests un no kura iet ar līkumu, ja vien nevēlējies liekas problēmas. Dažas pamestās ēkas, kuras palēnām brūk kopā, vēl arvien Užupis republikā var redzēt – tās kalpo par atgādinājumu laikiem, kas patiesībā bija vēl gana nesen.
Reklāma
Tomēr pēc neatkarības atgūšanas no PSRS, Lietuvas mākslinieki, kuri tika apspiesti no pastāvošā komunistu režīma, arvien vairāk sāka pārņemt Užupis reģionu, par īri maksājot daudz mazāk nekā citās Viļnas vietās. Komūna lēnām attīstījās, arvien piesaistot brīvdomātājus, kas tomēr savā ideoloģijā bija līdzīgi – mākslinieciskās dvēseles.
Lai arī ir grūti pateikt vai pašpasludinātā republika bija māksliniecisks joks – reklāmas gājiens vai patiešām politiska līmeņa paziņojums, Užupis par republiku sevi pasludināja 1997.gada 1.aprīlī, norādot, ka turpmāk tā būs neatkarīga no Lietuvas. Tam sekoja 42 punktu konstitūcijas izveide, karoga un himnas pieņemšana un pat armijas izveide – armijā iesaistījās veseli 12 cilvēki. Kā republikas mērķi tika noteikti attīstīt māksliniecisko un kreatīvo komūnu. Kopš šā laika, Užupis republika Viļņā tiek salīdzināta ar Montmartri Parīzē, kā arī Kristiāniju Kopenhāgenā. Un, lai arī republika nav tikusi likumiski atzīta, Viļnas iedzīvotāji atbalsta anklāvā dzīvojošo neatkarīgo domāšanas veidu.
Užupis republikā arī atrodami daudzi neatkarības simboli, un republikas konstitūcijā noteikts, piemēram, ka nevienam nav tiesību uz vardarbību, bet ir tiesības uz siltu ūdeni, jumtu virs galvas un siltumu ziemā. Protams, ir rakstīti arī tādi punkti kā "sunim ir tiesības būt sunim" vai "ikvienam ir tiesības tikt mīlētam".
Šis, Lietuvas galvaspilsētā atrodamais rajons – republika, noteikti, ir apmeklējuma vērts!
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.