Autors: Jānis Pēteris Bērziņš
Avots: Baltictravelnews.com/lonelyplanet.com/wikipedia.org
2011. gada 11. marts Japānai bija visai liktenīgs – plkst. 14:46:23 pēc vietējā laika to skāra ļoti spēcīga zemūdens zemestrīce, kas radīja lielus postījumus. Tās epicentrs bija Klusajā okeānā, apmēram 130 kilometrus uz austrumiem no Ošikas pussalas Honsju salas Tohoku reģionā, 130 kilometrus no Sendai pilsētas un 370 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Japānas galvaspilsētas Tokijas.
Zemestrīces hipocentrs atradās 30 kilometru dziļumā zem Klusā okeāna gultnes. Zemestrīce notika Japānas dziļvagā, kurā saduras divas zemes garozas struktūras: Klusā okeāna plātne un Amerikas plātnes daļa Ohotskas plātne. Smagākā okeāniskā Klusā okeānā plātne subdukcijas rezultātā ieslīgst zem kontinentālās Ohotskas plātnes, uz kuras atrodas daļa Eirāzijas kontinenta un Japānas salas. Šis process izraisa regulāras un spēcīgas zemestrīces, tomēr to spēks konkrētajā reģionā ticis prognozēts līdz 8—8,5 baļļu stiprumam, tādēļ šīs zemestrīces stiprums seismologiem bija negaidīts.
Reklāma
Zemestrīce izraisīja postošus cunami Japānas piekrastē, to augstums sasniedza 10—14 metrus, bet visaugstākais reģistrētais Ofunato pilsētā pat 23,6 metrus milzīgs. Cunami izplatījās pāri visam Klusajam okeānam, sasniedzot pat Ameriku.
Zemestrīces rezultātā darbību automātiski pārtrauca 11 reaktori četrās atomelektrostacijās. Nopietnākā avārija notika vienā no pasaules jaudīgākajām AES — Fukusima I, kas atrodas 250 kilometrus uz ziemeļiem no Tokijas, kur cunami radīja traucējumus elektropadevē reaktoru dzesēšanas sistēmām. Avārijas rezultātā notika cilvēka veselībai bīstama apjoma radiācijas noplūde apkārtējā vidē. Divdesmit kilometru rādiusā ap AES tika evakuēti ap 200 000 iedzīvotāju.
Tomēr jau 2016. gadā rakstījām, ka Fukušima atguvās pēc plašajiem postījumiem un sāka vilināt tūristus no citām pasaules valstīm, tādējādi tūrisma rādītāji pēc cunami pamazām aug.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.