II. daļa. Turpinājums no 15.11.2007
Ikviens, kas valkā vai ir valkājis brilles ir pārliecinājies, ka ir situācijas, kad tās izsauc diskomfortu, tāpēc labāk izmantot kontaktlēcas, kuras ir kļuvušas ļoti populāras mūsdienās. Kontaktlēcu priekšrocības ir šādas:
· tās nekad neaizsvīst,
· nesaldē degunu un ausis,
· lietus un miglas laikā kontaktlēcās var lieliski visu saskatīt,
· avārijas vai krišanas laikā tās netraumēs seju,
· aktīvo kustību laikā tās nekrīt no acīm.
Lēcas ir dažādas – ilgstošas lietošanas (gads, pusgads, 3 mēneši, mēnesis) un pagaidu lietošanas, kuru ekspluatācijas laiks svārstās no vienas dienas līdz dažām nedēļām. Ilgstošas lietošanas lēcas pirms gulētiešanas noteikti ir jāizņem, bet pagaidu lēcas nepārtraukti nēsā visu paredzēto laiku.
Galvenā priekšrocība ir, ka pareizi izvēlētās kontaktlēcas netraucē un ir citiem nepamanāmas. Taču atšķirībā no brillēm lēcām ir nepieciešama rūpīga kopšana un uzmanība. Katru dienu no rīta tās ir jāizņem (ar tīrām rokām) no speciālā konteinera un jāievieto acīs, bet vakarā tās izņem no acīm un atpakaļ ievieto konteinerī, neaizmirstot nomainīt šķīdumu, kurā tās glabājas. Īstās problēmas sākas pārgājienā.
Galvenie momenti, kuriem jāpievērš uzmanība pārgājienā, ir sekojoši:
1. Pārgājienā lēcas ir jātīra daudz rūpīgāk nekā atrodoties mājās. Vakars pavadītais pie ugunskura nedos negatīvu ietekmi uz lēcām, ja tās tiks rūpīgi iztīrītas.
2. Pirms lēcu ievietošanas acīs un izņemšanas no tām ir jānomazgā rokas. To var izdarīt ar spirta salvetēm, kuras ir viegli glabāt pārgājiena apstākļos. Taču ir jāuzmanās, lai spirts netiktu acīs, tāpēc nedrīkst aiztikt acis uzreiz pēc roku slaucīšanas.
3. Nav jāuztraucas, ja jūs nejauši esat aizmirsuši mājās šķīdumu lēcu skalošanai un glabāšanai – tam lieliski derēs parasts ūdens. Gāzēto ūdeni labāk neizmantot, jo naktī lēca var uzpeldēt virsū burbulīšu dēļ, izžūst un zaudēt formu.
4. Pats galvenais, ko lēcas nevar panest, ir putekļi. Ļoti grūti braukt ar lēcām pa smilšaino ceļu sausajā laikā. Smiltis un putekļi nokļūst acīs un sākas asarošana. Ja parastam cilvēkam pietiek pamirkšķināt ar acīm, paberzēt tās ar pirkstu un tas palīdz, tad lēcu nēsātājiem var parādīties problēmas. Izņemt svešu ķermeni no acs, kurā ir ievietota lēca ir daudz grūtāk. Ja tas ir noticis, tad nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt acis ar rokām, pat ja ļoti gribas. Sākumā cietušo aci vajag pievērt un tad uzmanīgi jāpamirkšķina, lai izsauktu asarošanu. Ja tas nelīdz, tad acī ir jāiepilina fiziskais šķīdums un jāizskalo.
5. Daudz labāk ir novērst svešķermeņa nokļūšanu acī. Piemēram, vasarā to ir iespējams izdarīt ar saulesbrillēm, kas aizsargā gan no saules, gan no putekļiem.
6. Nākošā problēma ir saistīta ar ziemas pārgājieniem. Fiziskais šķīdums, kurā lēcas tiek glabātas, ir sāls šķīdums, kas aizsalst zemā temperatūrā. Tāpēc ieteicams lēcu šķīdumu glabāt nevis mugursomā, bet, piemēram, jakas iekšējā kabatā, lai ķermeņa siltums neļautu tam pārvērsties par ledus gabaliņu.
7. Drošības labad ir ieteicams paņemt līdzi sulfacils nātrijs vai ļevometicīna šķīdumu gadījumam, ja neuzmanīga izturēšanās pret lēcām izsauks acu kairinājumu vai iekaisumu. Var paņemt arī brilles, ja kaut kas slikts ar lēcām pārgājiena laikā tomēr notiek.
Lūk, tā! Protams, ir labāk, kad acis ir veselas un nav jālieto ne brilles, ne lēcas. Bet nekrītiet izmisumā, jo tieši aktīvais dzīves veids palīdzēs ja ne atjaunot, tad vismaz saglabāt esošo redzi. Tāpēc ievietojiet lēcas acīs, ielieciet brilles kabatā un uz priekšu iepazīt pasauli.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.