Ko varam mācīties no šīs vasaras vētrām un plūdiem, lai pasargātu savu īpašumu nākotnē?

Šīs vasaras vētras radīja būtiskus zaudējumus Latvijas iedzīvotāju īpašumiem, taču daļu to tiem varēja novērst. Apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmums Balcia skaidro, kādi ir bijuši biežākie dabas stihiju postījumi un ko ikviens var darīt, lai no tiem izvairītos nākotnē.

Balcia apkopotie dati par šīs vasaras dabas stihiju radītajiem zaudējumiem liecina, ka visbiežāk jeb trešdaļa apdrošināšanas gadījumu bija saistīti ar stiprā vējā nolūzušiem kokiem vai to zariem. Otrajā vietā ierindojas stipro lietavu dēļ applūduši mājokļi, kas sastādīja ceturto daļu no visiem ar dabas stihijām saistītajiem apdrošināšanas gadījumiem. Tāpat saņemti daudzi atlīdzību pieteikumi par cietušu kustamo mantu ārpus mājokļa un par automašīnām, kas ir bojātas hidrotrieciena rezultātā jeb iebraucot pārāk dziļā peļķē.

“Apdrošināšanas pieteikumu statistika rāda, ka arvien biežāk mūsu īpašumam zaudējumus rada dažādas spēcīgas dabas stihijas – vētras, lietavas, negaisi, krusa. Meteorologi prognozē, ka arī nākotnē Latviju arvien biežāk piemeklēs postoši laikapstākļi. Skaidrs, ka ne vienmēr savu īpašumu varam pilnībā pasargāt no dabas spēkiem, taču ir daudz lietu, ko mēs ikviens varam darīt, lai novērstu vai vismaz mazinātu iespējamos postījumus – sākot ar sekošanu līdzi meteorologu brīdinājumiem, līdz praktiskiem sagatavošanās darbiem un atbilstošas apdrošināšanas iegādei,” saka Reinis Bērzkalns, Balcia viceprezidents.

Apseko piemājas kokus!

Visbiežāk vētras laikā postījumus rada nolūzuši koki vai to zari – šovasar gandrīz katrs ceturtais jeb 24 % atlīdzību pieteikumu Balcia saņēma par mājoklim uzkritušiem kokiem vai citiem priekšmetiem, ko pa gaisu aiznesis vējš. Savukārt 9 % pieteikumu saņemti no automašīnu īpašniekiem, kuru braucamie cietuši no lūzušiem kokiem.

Lai izvairītos no šādiem postījumiem, privātmāju īpašniekiem ieteicams regulāri apsekot īpašumā esošos kokus un apzāģēt zarus, kas varētu neizturēt stiprākas vēja brāzmas. Ja pašam trūkst zināšanu par koku kopšanu vai ja bīstamie zari ir grūti pieejami, tad var pieaicināt arboristu, kas palīdzēs kokus atbilstoši apkopt. Tāpat vajadzētu sekot līdzi arī koku stāvoklim ārpus īpašuma un par kokiem, kas izskatās bīstami, ziņot pašvaldībai.

Savukārt automašīnu var pasargāt, pirms vētras novietojot to garāžā, nojumē vai vietā, kuras tuvumā nav koku.

Pārbaudi, vai mājoklī nevar iekļūt ūdens!

Vairāk nekā ceturtā daļa jeb 27 % Balcia saņemto klientu prasību bija par applūdušiem mājokļiem, no kuriem daļai bija tikai kosmētiski bojājumi, bet daļai bija nepieciešami nopietnāki remontdarbi.

Lai izvairītos no mājokļa applūšanas, ieteicams sagatavoties jau laicīgi – regulāri pārbaudīt mājas jumtu, ārsienas, logus un durvis, vai tās nav bojātas un nelaiž cauri mitrumu. Tāpat regulāri jātīra notekcaurules, kurās var uzkrāties netīrumi, kas traucē ūdens novadi. Ja piemājas teritorija bieži applūst, ieteicams tai ierīkot drenāžu, kas palīdzēs efektīvāk novadīt lietus ūdeni, un veikt hidroizolācijas pasākumus pagrabam un 1. stāvam.

Zinot, ka tuvojas lietus, noteikti jāaizver logi un durvis. Nevajadzētu atstāt logus vēdināšanas režīmā arī tad, ja dodies prom uz ilgāku laiku, jo spēcīgs lietus var nonākt telpās un bojāt ne tikai sienas un grīdu, bet arī tuvumā esošo iedzīvi.

Parūpējies par mantām dārzā!

Balcia ir saņēmusi arī klientu pieteikumus par bojātu kustamo mantu ārpus mājokļa – dārza mēbeles, pļaujmašīnas, bērnu rotaļu laukumi un batuti, basketbola grozi, puķupodi un citi priekšmeti. Tāpēc zinot, ka tuvojas vētra vai negaiss, visu, ko iespējams, vajadzētu novietot iekštelpās, bet priekšmetus, ko nevar pārvietot, būtu jānostiprina, lai vējš tos neaiznes un nesabojā paša vai kaimiņu īpašumu.

Izvairies no applūdušām ielām!

Pēc spēcīgajām lietavām tika bojātas arī daudzas automašīnas, kuru vadītāji mēģināja izbraukt applūdušās ielas vai šķērsot pārāk dziļas peļķes. Iebraucot dziļā ūdenī automašīna saņem hidrotriecienu, kā rezultātā auto var noslāpt un var tikt bojāts tā dzinējs un elektronika.

“Lai cik pārliecināts tu būtu par savu automašīnu, iesaku tomēr nebraukt pa applūdušām ielām un dziļām peļķēm. Zinot, ka tuvojas vētra vai stiprs lietus, labāk būtu vispār nekur nebraukt, taču, ja tas nav iespējams, tad izvairīties no ielu posmiem, kas regulāri lietus laikā applūst. Ja redzi priekšā lielu ūdens daudzumu, nemēģini to šķērsot, bet labāk izvēlies citu maršrutu, bet, ja jau esi iebraucis ūdenī, tad labāk auto apturēt un izslēgt dzinēju, lai to nesabojātu. Lai gan Balcia KASKO sedz šādus auto bojājumus, atceries, ka ir apdrošinātāji, kas to nesedz, jo tā tiek uzskatīta par apzinātu iebraukšanu ūdenstilpnē,” skaidro R. Bērzkalns.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Grupas “Klaidonis” jubilejas svinības Tukuma TIC
Kantrīmūzikas koncerts un jaunā albuma prezentācija “Klaidonim 20”. | Skatīt vairāk
Latvija
Ziemassvētku koncerts Skaistkalnes baznīcā Bauskas TIC
Uz Ziemassvētku noskaņu koncertu Skaistkalnes katoļu baznīcā aicina dziedātāja Aleksandra ŠPICBERGA! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.11.2024 - 24.11.2024 Muzikāla dzejas izrāde "MĪLESTĪBAS GADS" Tukuma TIC
Čaks. Matvejevs. Vilsons. "Mīlestība apciemo visnegaidītākajos brīžos. Tā rada iedvesmu iepretim ikdienišķajai pasaules realitātei. Nekautrīgi un | Skatīt vairāk
Svētku garšas tirdziņš Tukumā Tukuma TIC
Ikvienu interesentu gaidīs mājražotāji un amatnieki ar saviem gardumiem un darinājumiem. Notekti būs iespēja atrast svētku dāvanas. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.81276011sec.