Autors: Ketija Fogele
Avots: Balticcare.eu
Veselības centra 4 (VC4) Dermatoloģijas klīnika kļuvusi par pirmo medicīnas iestādi Baltijā, kur veic īpašas ģenētiskās analīzes, izvērtējot DNS gēnu mutācijas, slimību attīstības riska faktoru novērtēšanai un prevencijai. Pacientam analīzes noņem un pēc rezultātu saņemšanas no laboratorijas tos interpretē un izskaidro Dr. Med. Jana Janovska, dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente, iekšķīgo slimību katedras lektore, kas izgājusi apmācības Luksemburgā.
Ģenētiskos testus, ar kuru palīdzību iespējams izvērtēt DNS šūnas, preventīvā nolūkā pasaulē pielieto ļoti plaši jau vairāk kā 15 gadus. Tā kā gan klasisku dermatoloģisku, gan ādas estētisku problēmu risināšanā pasaulē iezīmējas tendence vairāk laiku un līdzekļus ieguldīt tieši profilaksē, daudzviet Eiropā šie ģenētiskie testi estētiskās dermatoloģijas klīnikās tiek pielietoti kā skrīninga metodes. Tas ir nākotnes skatījums ar mērķi – visu savu turpmāko dzīvi preventīvi kontrolēt novecošanās procesu, izvairīties no riska faktoriem un precīzi izvēlēties sev piemērotāko profilakses veidu. "Daudzi pacienti veic dzimumzīmju diagnostiku, jo ģimenē bijusi anamnēze - ādas vēzis. Protams, vienu reizi gadā var iziet šo "tehnisko apskati" un gulēt mierīgi. Taču tikpat labi var veikt šādu ģenētisko testu un izvērtēt visus riska faktorus. Tiesa, saņemot pozitīvu rezultātu, ka ar mums viss kārtībā, nenozīmē, ka varam turpināt dzīvot neveselīgi, neierobežoti apmeklēt solāriju, sauļoties, nelietojot saules aizsargkrēmus utt., jo arī šo riska faktoru rezultātā var rasties ādas vēzis," atzīst dr. Jana Janovska.
Reklāma
Iespējams izvēlēties dažādas testa paketes (svara pieņemšanās, Anti- Aging, autoimūnās, dermatoloģiskās, ginekoloģiskās, kardioloģiskās, gastroenteroloģiskās, neiroloģiskās/ psihiatriskās un citas slimības) atbilstoši vēlmēm, simptomiem, analīžu rezultātiem, finansiālām iespējām un ģenētiskajiem riska faktoriem.
Vizītes laikā ārsts aizpilda pacienta anketu, nepieciešamības gadījumā veic atsevišķus mērījumus. Tad speciālā konteinerā pacients novieto savas testēšanas materiālu - siekalas un šis biomateriāls tiek nosūtīts uz vienu no izcilākajām laboratorijām Eiropā izvērtēšanai. Testa rezultāti tiek saņemti mēneša laikā. Rezultāta pārskatā precīzi redzamas izmaiņas gēnos, riska faktori attiecīgo slimību attīstībai, tiek sniegti arī profilaktiskie ieteikumi (dzīvesveida korekcija, ieteicamie medikamenti, vitamīni, mikroelementi, produkti (to veidi, daudzums), vēlamie papildizmeklējumi utt.), lai pasargātu noteikto gēnu no mutācijām. Kā norāda ārste, profilaktisko skrīningu var sākt ar bāzes paketi un pēc tam, skatoties kopumā, ja atklājas riska faktori kādu slimību attīstībai, veikt papildizmeklējumus. Ģenētiskos testus iespējams veikt bērniem jau no dzimšanas- ir pieejama speciāla pediatrijas pakete.
Īpaša sagatavošanās analīžu veikšanai nav nepieciešama, tikai - 30 minūtes pirms siekalu nodošanas pacients nedrīkst ēst un smēķēt.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.