Pēc bagātīga svētku mielasta bieži vien nākas cīnīties ne tikai ar pārēšanās sajūtu, bet arī ar sirdsapziņas pārmetumiem par lieki uzņemtajām kalorijām. Kā maksimāli izmantot vasarā pieejamo vitamīnus? Kā apvienot garšīgo un veselīgo? Par to un citām latviešu ēšanas tradīcijām stāsta uzņēmēja, zīmola musli "Graci" radītāja un Biznesa augstskolas Turība absolvente Alise Balgalve.
Iecienītākais brokastu ēdiens - putra
Reklāma
Latvijas iedzīvotāji ēšanas kultūras jomā joprojām turpina izglītoties un attīstīties. Pastāv uzskats, ka muslis ir tikai brokastu ēdiens, bet to droši var izvēlēties arī citās ēdienreizēs, piemēram, launagā. Pētījumi gan liecina, ka pagaidām muslis un tamlīdzīgi pārtikas produkti vēl nav iekarojuši savu vietu uz latviešu brokastu galdiem. Vispopulārākais brokastu ēdiens ir putra, 2. vietā ierindojas dažādas sviestmaizes, 3. vietā – omlete un tikai tad seko dažādas sausās brokastis, musli pārslas u.tml. Liela daļa cilvēku neēd brokastis vispār vai izvēlas ātru uzkodu pa ceļam.
Latvijas iedzīvotāji mācās baudīt ēdienu
Latvijā ir labas kvalitātes vietējā pārtika, tā ir vērtīga un bagāta uzturvielām. Tas sniedz iespēju mums ēst veselīgi. Lai gan Latvijas iedzīvotājiem patīk garšīgi paēst, patiesībā mēs vēl tikai mācāmies baudīt ēdienu. Īstenam latvietim patīk sāta sajūta, kad ir kārtīgi paēsts.
Ēdiens ir ļoti sarežģīta tēma – runājot par veselīga uztura paradumiem, jāatceras, ka tie ir roku rokā ar sabiedrības izglītotību. Liela ietekme ir tradīcijām ģimenē, sabiedrības izpratnei par to, kāds labums ir no veselīga uztura. Ne visi apzinās, ka uzturs vistiešākajā veidā ietekmē mūsu darbaspējas, enerģiju u.tml. Mūsu sabiedrībā ierasta vēlme paēst garšīgi un kvalitatīvi.
Pie svētku galda nedrīkst aizmirst par dārzeņiem un zaļumiem
Lai pēc svētkiem nav jādomā par to, kā cīnīties ar pārēšanu un liekajām uzņemtajām kalorijām, jāsāk ar to, ka svētkos nevajag pārēsties. Gatavojiet ēdienu paši, pārdomājiet, ko likt tajā iekšā, nepārspīlējiet ar sāli – tie būtu pirmie pamatprincipi. Ja mēs paši gatavojam ēdienu, mēs zinām, kas tajā ir iekšā. Pat, ja svētkos sanāks pārēsties, mēs vismaz zināsim, ka lietojam svaigus un labus produktus.
Vismaz pusei no tā, ko apēdam pie svētku galda, jābūt zaļumiem un dārzeņiem. Kad vēl, ja ne vasarā, jāēd gurķi, tomāti, zaļumi un salāti!? Nākamajās dienās pēc svētku pieēšanās jādzer daudz ūdens, ideāli būtu, ja ūdenim pievienotu citronu vai greipfrūtu. Tie, protams, nav vietējie produkti, bet toties palīdz noregulēt skābes līmeni organismā.
Ieklausīties savā organismā
Mūsu pašu organisms spēj daudz pateikt priekšā, vajag tikai prast ieklausīties. Nevajag ēst ēšanas pēc, bet, ja organisms “pieprasa” noteiktu produktu grupu, nevajag to liegt, protams, saprātīgos daudzumos. Bieži vien no neizgulēšanās trūkst enerģijas, un mēs cenšamies to kompensēt ar papildus pārtikas produktiem, bet tas nav nepieciešams. Labāk ēst saturīgāk un atlicināt laiku arī veselīgam miegam. Svarīgi ēdienreizēm nodrošināt maksimāli daudz garšu – ja uzturā tiek lietoti gan saldi, gan sāļi, gan skābi produkti, tas uztur labu apetīti un rada sāta sajūtu.
Izvēlies atšķirīgu ēdienkarti vasarā un ziemā
Vasarā noteikti uzturā jālieto visus vietējos produktus, visu, kas aug mūsu klimata zonā. Jo īsāks produkta ceļš no lauka līdz šķīvītim, jo labāk! Latvijas upenēs ir astoņas reizes vairāk C vitamīna, nekā citronā. Vietējās ogas arī saldētā veidā ir vērtīgākas par importa augļiem.
Organisms pats pasaka priekšā, ka vasarā vēlas vieglāku uzturu. Neiztrūkstoša vasaras ēdienkartes sastāvdaļa ir aukstā zupa, tāpat vairāk vajadzētu ēst zivis, svaigus salātus u.tml.
Vai veselīgs nozīmē negaršīgs?
Ēdiena garšu veidojam mēs paši – standarta produktos, kas iegādājami jau sagatavoti, garša visbiežāk ir ļoti pārsātināta. Par laimi, latvieši šajā ziņā tik daudz negrēko un salīdzinoši maz iegādājas jau gatavus produktus. Labāk izvēlēties ātri uzceptas olas, nevis sasaldētu maltīti, kas jāsilda mikroviļņu krāsnī. Sasaldētie, gatavie produkti bojā mūsu izpratni par garšu.
Sintētiski veidota garšas buķete ir ļoti šaura, patiesībā daba piedāvā daudz plašākas un bagātīgākas garšas. Ēdot gatavus produktus, cilvēki paši sevi apzog! Veselīgs uzturs var būt arī garšīgs – viss atkarīgs no tā, kā mēs to jūtam! Pievienot ēdienam mazāk sāls vai cukura, mēs izjutīsim vairāk garšas nianses.
Vislabākais, garšīgākais un veselīgākais našķis vasarā ir dažādas ogas un augļi. Dažādībai var pievienot kādu jogurta mērcīti. Bieži vien mēs ēdam ar acīm, tāpēc nedrīkst aizmirst arī par ēdiena noformējumu un vidi, kādā mēs ieturam maltīti. Iespēju robežās vasarā jācenšas ieturēt maltīti brīvā dabā.
Ātras un vieglas receptes
Dažas ātrās receptes, kas noderēs vasaras periodā:
GRACI Musli kārtojums
Ļoti viegli pagatavojams ēdiens, kas vienlaicīgi būs gan vizuāla, gan gastronomiska bauda. Galvenais ir piemeklēt skaistu glāzi, gardāko jogurtu un musli Graci pēc izvēles. Der arī svaigas ogas, vai blenderēti augļi. Gardām brokastīm lieliski noderēs kārtojums no 1/2 Valmieras Piena jogurta (Mango-Vaniļas) un Graci musli Skaistais. Kārtojumu pagatavo vakarā un pa nakti atstāj ledusskapī, lai tas savelkas.
GRACI ceptā Putra
Šī ir restorāna „Steiku Haoss” šefpavāra Kristapa Sīļa recepte. Traukā, kas piemērots cepšanai cepeškrāsnī, savieto dažādās proporcijās GRACI Gaišo putru, rozīnes (vai jebkurus žāvētos augļus), riekstus (sēklas, riekstus pēc izvēles), sviesta pikucīti un pienu - tik daudz, lai tas apņem maisījumu. Cep 180*C 45 minūtes, tad pievieno svaigus ābolus un medu. Galvenā priekšrocība - putra nepāries pāri katla malām un tā nav jāmaisa.
Lai labi garšo!