Autors: Ptac.gov.lv
Avots: Ptac.gov.lv
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC), veicot tirgus uzraudzības aktivitātes, ir secinājis, ka tirgū pieejami daudz un dažādi mikromobilitātes līdzekļi, piemēram, elektroskrejriteņi un elektriskie velosipēdi, turklāt daļa no tiem nav izmantojami uz koplietošanas ceļiem un nav reģistrējami VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (turpmāk – CSDD). Savukārt patērētāji ir izteikuši neapmierinātību un sūdzības par ierobežotām iespējām izmantot iegādātos elektriskos skrejriteņus.
Vēršam uzmanību, ka 2024. gada 1. aprīlī notika būtiskas izmaiņas Latvijas Republikas normatīvajos regulējumos saistībā ar elektroskrejriteņu (t.sk. kas ir aprīkoti ar noņemamu vai neizjaucamu sēdvietu) un elektrisko velosipēdu (turpmāk abi kopā – Transportlīdzekļi) lietošanu. Atbilstoši šo normatīvo regulējumu prasībām Transportlīdzekļu īpašniekiem ir nepieciešams veikt šo Transportlīdzekļu reģistrāciju CSDD, lai varētu turpināt tos lietot un pārvietoties pa koplietošanas ceļiem.
Reklāma
PTAC ir identificējis 13 interneta veikalus, kuros kopumā tirgo vairāk nekā 100 Transportlīdzekļu modeļu, kuru maksimālais ātrums ir lielāks nekā pieļaujamais transportlīdzekļa reģistrācijai CSDD. Šobrīd tiek veiktas padziļinātas pārbaudes. Savukārt CSDD ir konstatējusi gadījumus, kad tirgotāji izvieto savās tīmekļvietnēs CSDD logotipu bez saskaņošanas, līdz ar to šaubu gadījumā par elektroskrejriteņa atbilstību normatīvo aktu prasībām aicinām par to pārliecināties, zvanot uz CSDD klientu apkalpošanas tālruni 67025777.
PTAC ir saņēmis vairākas patērētāju sūdzības saistībā ar Transportlīdzekļu reģistrācijas atteikumiem, tādēļ ka attiecīgais transportlīdzeklis nav bijis nodrošināts ar nepieciešamo dokumentāciju un marķējumiem. PTAC, veicot tirgus izpēti, ir konstatējis, ka patērētājiem tirdzniecības vietās netiek sniegta pilnīga informācija saistībā ar Transportlīdzekļu lietošanas ierobežojumiem, t.sk. to reģistrācijas prasībām.
Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 4. pantu patērētājam jāsaņem pilnīga informācija par preci, t.sk. tās lietošanas ierobežojumiem. PTAC aicina komersantus, kuri tirgo mikromobilitātes līdzekļus:
1. savās tirdzniecības vietās pie katra transportlīdzekļa apraksta izvietot informāciju par attiecīgā transportlīdzekļa lietošanas ierobežojumiem, t.sk. saistībā ar piedalīšanos ceļu satiksmē (ja tādi ir attiecināmi);
2. pārliecināties, ka pie katra transportlīdzekļa apraksta izvietota informācija par tā ražotāju (preču zīmi), modeli un būtiskie tehniskie raksturlielumi - motora jauda, maksimālais ātrums, sēdvietas augstums (ja ir attiecināms);
3. pārliecināties, ka komersanta piedāvātajiem Transportlīdzekļiem ir veikta atbilstības novērtēšana saskaņā ar piemērojamo normatīvo aktu prasībām.
PTAC aicina patērētājus būt vērīgiem un iegādāties tādus mikromobilitātes līdzekļus, kas atbilst visām prasībām, lai tos reģistrētu CSDD. Jāņem vērā, ka tirgū ir pieejami arī tādi mikromobilitātes līdzekļi, kuru tehniskie parametri ir reģistrācijai neatbilstoši, tāpēc pirms iegādes pievērsiet uzmanību to ātruma, jaudas un sēdvietas augstuma parametriem, CE zīmes vai tipa apstiprinājuma marķējuma un atbilstības deklarācijas vai sertifikāta esamībai, kā arī identifikācijas elementiem.
Pirms iegādāties Transportlīdzekli, atcerieties: lai varētu to reģistrēt CSDD, tam jāatbilst šādiem parametriem:
1) maksimālais ātrums mazāks vai vienāds ar 25 km/h;
2) motora jauda mazāka vai vienāda ar 1000W;
3) sēdvietas augstums līdz 54 cm;
4) CE zīme;
5) EK atbilstības deklarācija;
6) identifikācijas elementi: sērijas/tipa numurs (ja tāds ir), modeļa nosaukums/numurs, ražotājs, ražošanas gads.
Jāņem vērā, ka tādu Mikromobilitātes līdzekļu, kuriem nav atbilstības marķējuma, EK atbilstības deklarācijas, identifikācijas elementu (sērijas/tipa numurs, modeļa nosaukums/numurs, ražotājs, ražošanas gads), reģistrācija CSDD nav iespējama.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.