LATVIJA | Dienvidkurzeme

Dienvidkurzemē īstenots unikāls senlietu krātuvju digitalizēšanas projekts

Dienvidkurzemē īstenots unikāls senlietu krātuvju digitalizēšanas projekts

Dienvidkurzemes novadā veiksmīgi noslēdzies vērienīgs un inovatīvs projekts “Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvju darbības modernizēšana – krājuma digitalizēšana”, kura mērķis ir saglabāt un padarīt pieejamu novada bagātīgo kultūras mantojumu, vienlaikus ieviešot mūsdienīgus un interaktīvus risinājumus. Šis ir pirmais šāda mēroga projekts Latvijā, kurā digitalizēts tik plašs senlietu krājums vienota koncepta ietvaros, vienlaikus radot arī jaunu pieeju kultūras mantojuma uzskaitei un komunikācijai ar sabiedrību.

Projektā uzsākta krājuma digitalizēšana astoņās Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvēs – Durbē, Vecpilī, Nīcā, Virgā, Gaviezē, Krotē, Cīravā un Zentas Mauriņas piemiņas istabā. Daļa priekšmetu jau ir digitalizēta, savukārt darbs pie pārējā krājuma digitalizācijas turpinās nākamajos posmos. Katra krātuve digitalizēta ar atšķirīgām metodēm, tematisko uzsvaru un interaktīvajiem risinājumiem, lai saglabātu katras vietas identitāti un rosinātu interesi par šo vietu apmeklējumu dabā.

Šobrīd ikvienam ir iespēja atvērt mājaslapu www.kulturmantojums.lv un virtuāli "ienākt" senlietu krātuvēs – pārvietoties to telpās, aplūkot priekšmetus, iegūt vērtīgu informāciju un vēstures faktus, klausīties audio stāstījumus, kā arī iepazīties ar krājuma priekšmetiem 3D formātā vai 360 grādu panorāmā. Daļai priekšmetu izveidoti arī īsi video stāsti, kuros iekļauti krājuma glabātāju oriģinālie stāstījumi, pieredze un autentiskas liecības, kas saglabā dzīvu atmiņu par novada kultūras mantojumu.

Jauna mājaslapa un vienota uzskaites sistēma – pamats nākotnei

Projekta laikā izstrādāta īpaša mājaslapa, kurā atspoguļota novada karte ar atzīmētām digitalizētajām senlietu krātuvēm. Atverot kādu no tām, lietotājs nonāk attiecīgās krātuves virtuālajā telpā. Mājaslapa kļuvusi par vārtiem uz novada kultūrvēsturiskajām vērtībām – to iespējams apskatīt ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, bet arī jebkuram interesentam Latvijā un ārvalstīs.

Būtisks projekta ieguvums ir arī izveidotā vienotā krājuma uzskaites sistēma, kuru jau sākusi izmantot virkne novada senlietu krātuvju un muzeju kā galveno instrumentu sava krājuma dokumentēšanā. Sistēma paredzēta gan esošo datu uzturēšanai un papildināšanai, gan jaunu priekšmetu pievienošanai, tādējādi nodrošinot ilgtspējīgu un ērtu pārvaldību. Sistēmā izveidots vienots priekšmetu klasifikators un apraksta veidnes pamatinformācijas ievadei (piemēram, šifrs, apraksts, izgatavošanas laiks, skaits, vērtība, atrašanās vieta, iegūšanas veids, vēsture, izmēri u.c.), tāpat tajā iespējams veidot un glabāt visa veida aktus, eksponātu uzskaites kartītes, pievienot līgumus, kā arī veidot krājuma uzskaites grāmatas un nepieciešamās izdrukas. Dati no sistēmas ir eksportējami uz citām uzskaites platformām, piemēram, Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogu.

Līdz šim novadā senlietu krātuvēm un muzejiem nav bijusi vienota krājuma uzskaites sistēma, līdz ar to šis ir būtisks solis uz vienotas, strukturētas un pārskatāmas kultūras mantojuma pārvaldības veidošanu, kas nodrošina efektīvāku darbu ar krājumu un ilgtermiņā veicina tā saglabāšanu un pieejamību.

Nākotnes vīzija – aptvert visus novada muzejus un krātuves

Lai gan šobrīd digitalizētas astoņas senlietu krātuves, nākotnē plānots mājaslapu paplašināt, publiskojot informāciju no uzskaites sistēmas par visām pārējām Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvēm un muzejiem. Jau sistēmas un mājaslapas testēšanas procesā novērots, ka digitalizācija ir nozīmīgs instruments vietējā kultūras mantojuma saglabāšanā un pieejamības veicināšanā plašākai sabiedrībai.

Vienlaikus šis projekts kalpo kā piemērs arī citām pašvaldībām – gan ar pieeju, kā veidot ilgtspējīgu un sabiedrībai saistošu kultūras mantojuma pārvaldību, gan ar tehnisko un metodoloģisko bāzi, kas izveidota sadarbībā ar profesionāļiem kultūras mantojuma, muzeoloģijas un digitālo tehnoloģiju jomā.

Projekta nosaukums: “Dienvidkurzemes novada senlietu krātuvju darbības modernizēšana – krājuma digitalizēšana” (projekta Nr. 24-02-CL22-C0LA19.2202-000004). Kopējās projekta izmaksas pēc iepirkuma procedūras ir 99 220,00 EUR, no kuriem 79 376,00 EUR nodrošināti no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un 19 844,00 EUR ir Dienvidkurzemes novada pašvaldības līdzfinansējums. Projekts īstenots laika posmā no 2024.gada 3.jūnija līdz 2025.gada 27.jūlijam. Mājaslapu veidoja un sistēmu izstrādāja dizaina studija “H2E”. 
Plašāk ar projektu var iepazīties ŠEIT.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 01.07.2025 - 28.07.2025 Iegūsti padziļinātas zināšanas viesmīlībā! Biznesa augstskola Turība
Turība piedāvā studiju programmu “Viesnīcu pakalpojumu organizators”, kur nepieciešamās zināšanas var iegūt īsā laikā - tikai 2,3 gados! | Skatīt vairāk
Latvija
Apceļo pilis un muižas - ĀRDAVAS MUIŽA Preiļu novada TIC
Jau 25 gadus Latvijas Piļu un muižu asociācija gādā par kultūrvēsturisko muižu iekļaušanos tūrisma galamērķos. Šoreiz Preiļu novadu akcijā | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.07.2025 - 27.07.2025 Koncertu sezona notikumu pagalmā “Pulsēta” Bauskas TIC
Bauskas Kultūras centra pagalmā no jauna vārtus vērs baušķenieku vidū iemīļotais notikumu pagalms “Pulsēta”! | Skatīt vairāk
Sidra ražotāj - piesakies!  Lauku Ceļotājs
Izsludināta pieteikšanās sidra ražotājiem dalībai projektā “BALT-FIN-CIDER” eksportam uz Austrāliju. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::0.76267004sec.