Liepājas pārstāvniecībā apskatāma Jāņa Zuntaka gleznu izstāde

Liepājas pārstāvniecībā Rīgā apskatāma izcilā latviešu gleznotāja Jāņa Zuntaka (16.09.1906, Liepāja – 04.09.1985. Toronto, Kanādā) gleznu izstāde no Liepājas muzeja krājuma.

Viņa vārds un daiļrade Liepājas mākslas dzīves apritē daudziem ilgu laiku bija maz pazīstama vai pat nezināma. Neraugoties uz to, ka viņš dzimis Liepājā, 1926. – 1928. gadam mācījies Liepājas mākslas amatniecības skolā, pēc Latvijas Mākslas akadēmijas beigšanas 1939. gadā strādājis par zīmēšanas skolotāju J. Čakstes pamatskolā Liepājā, no 1941. līdz 1944. gadam vadījis Dekoratīvo darbnīcu Liepājas lietišķās mākslas vidusskolā.

Tad, kā daudzi radošās inteliģences pārstāvji, kopā ar ģimeni mākslinieks dodas uz Vāciju, kur dzīvo bēgļu nometnē Augsburgā. 1948. gadā pārceļas uz Argentīnu, bet no 1958. gada viņa dzīvesvieta ir Toronto Kanādā. Kad 1944. gadā Jānis Zuntaks ar ģimeni aizbrauca, pie viņa tēva Liepājā palicis apmēram 150 gleznu, par kuru likteni diemžēl ziņu nav.

Jāņa Zuntaka gleznas sniedz ieskatu par mākslinieka dzīvi un daiļradi - akvarelī dokumentētās bēgļu dzīves gaitas Vācijā apliecina ne tikai mākslinieka profesionalitāti, bet arī sauc atmiņā to gadu cerību uz drīzu atgriešanos dzimtenē, kamēr jau Kanādā gleznotie „Kara bēgļi” liek apjaust cerības zuduma traģismu.

Savukārt Argentīnas gados mākslinieku galvenokārt saistījušas eksotiskās vides īpatnības. Kanādā Jānis Zuntaks dzīvojis tādā apvidū, kas gan klimatiski, gan ainaviskā ziņā bija visai tuvs Latvijai. Mākslinieks gleznojis galvenokārt ainavas, viņa darbos parādījušies līdz tam tikpat kā neizmantotie rudens un ziemas motīvi, bet 70 - os gados pēkšņi ieskanējušās skarbas, dramatiski kontrastainas notis, kas pieklust astoņdesmito gadu ainavās.

Liepājas muzeja krājumā līdz 2006. gadam bija pieci Jāņa Zuntaka mākslas darbi: četras gleznas un viens tušas zīmējums. Pateicoties mākslinieka meitas Vijas Zuntakas – Bērziņas no ASV un dēla Alvja Zuntaka neatlaidībai, 2006. gada septembrī, tieši mākslinieka 100. dzimšanas dienā, Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē atklāja mākslinieka piemiņas izstādi. Līdz ar to Jānis Zuntaks atgriezās dzimtajā pilsētā. Jāpiezīmē, ka Vija Zuntaka – Bērziņa pati arī ir saistīta ar mākslu. Viņa ir telpu dizainere, bez tam – Amerikas Latviešu Apvienības Kultūras fonda priekšsēdētāja.

Pēc Jāņa Zuntaka 100. jubilejas izstādes Liepājas muzejs no Zuntaka ģimenes saņēma nozīmīgu papildinājumu Liepājas muzeja krājumam - 10 mākslas darbu dāvinājumu.

Tā izveidojās savdabīga kolekcija, kurā teju katrs gleznotāja dzīves posms pārstāvēts ar kādu mākslas darbu. „Sievietes akts” ir neliels zīmējums, kas tapis 1938. gadā, no Vācijā pavadītā laika Liepājas muzejā glabājas Vitauta Vito Sīmaņa 1947. gadā veidotais Jāņa Zuntaka portrets, no Argentīnā pavadītā - akvarelis „Pie Sanmigelas.” Visplašāk pārstāvēts dzīves laiks Kanādā: akvarelis „Toronto. Skats no Abbot ielas” (1963) un vairākas eļļas gleznas: „ Siena grābšana”(1959), „ Siena kaudzes” (1960), „Ziema”( pirms 1973), „ Malkas cirtēji” (1977), „Ziema” ( 1978).

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ziemeļkipra - pagarini vasaru! Estravel Latvia
Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu / Augusts - oktobris | Skatīt vairāk
no 427 EUR
Džerbas sala - Vai Tu zini, kur tā ir? Estravel Latvia
Vai zini, cik skaista ir tā? // 7 naktis, viss iekļauts, lidojums no Minhenes // Pagarini vasaru! | Skatīt vairāk
no 582 EUR
Piedāvājumā viesnīca, restorāns, muzejs Atpūtas komplekss “Miķelis”
Uzturēšanās kopā ar mājdzīvniekiem iespējama tikai atsevišķos viesnīcas numuros. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 09.07.2024 - 15.07.2024 Te ir darbs! Nikos Travel
Sakarā ar paplašināšanos,meklējam kolēģi savā draudzīgajā kolektīvā, visas soc. garantijas, draudzīgs kolektīvs un interesants darbs,sūti CV | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Liepājas reģiona TIB
,


Dobeles novada TIC
,


Jaunmoku pils
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.56387091sec.