Foto: Kulinaraismantojums.lv
Autors: Ieva Krūmiņa
Avots: BalticTravelnews.com
Latgaliešu virtuve un neizmērojamā viesmīlība noteikti ir tā vērti, lai mērotu daudzus kilometrus un iepazītu to kā saka, dabiskajā vidē. Jābrīdina uzreiz, ka dodoties uz Latgali, labāk aizmirst par diētām un kaloriju skaitīšanu – jāēd būs daudz, sātīgi un gardi. Kārtīgiem latgaliešu saimniekiem galds vai lūzīs no daudziem un dažādiem ēdieniem, un saimniece būs aizvainota, ja vismaz nepagaršosiet visus. Pirmajā šī stāsta daļā (lasāma šeit) iepazīstinājām jūs ar gardēžiem interesantākajām adresēm Latgalē – kurp doties un ko tur nogaršot un piedzīvot.
Bet, runājot par Latgales bagātīgo virtuvi, bieži vien nākas saskarties ar neparastiem un nedzirdētiem ēdienu nosaukumiem, tādēļ šoreiz sniegsim tādu kā nelielu skaidrojošo vārdnīcu “kas ir kas Latgales virtuvē”. Lai gluži nekristu kaunā Latgales saimnieču priekšā, un, nenoliegsim, vēlamies jūs arī mazliet pakārdināt!
Reklāma
Guļbešnīki (citos novados buļbešnīki) - pildīti veltnīši, ko gatavo no vārītu kartupeļu masas (guļbiem), ar kūpinātas cūkgaļas pildījumu, vāra eļļā, un pasniedz ar sēņu mērci vai apkaisītus ar rīvētu sieru. Attāli radinieki kaimiņu lietuviešu cepelīniem, bet ne gluži tas. (Par kalorijām jau brīdinājām!)
Krapavnīki – iepriekšējiem līdzīgi kartupeļu veltnīši, tikai pildījumā – apcepti svaigi kāposti, sīpoli un burkāni. Cep visbiežāk taukos no cūkas cauraudža.
Kartupeļu dračenka – sacepums, ko krāsnī gatavo no kartupeļu pankūkām, apceptiem sīpoliem un gaļas.
Krupņiks – sātīga zupa no cūkgaļas kauliņiem ar putraimiem un kartupeļiem.
Murcovka – uzkoda, ko gatavo no gabaliņos sagrieztas rudzu maizes, sakapāta sīpola, ūdens, linsēklu eļļas un garšvielām. Savulaik radīta kā gavēņa laika ēdiens.
Zacirka – piena zupa ar ļoti smalkām klimpiņām.
Oļinieks – omlete ar lauku pienu, kam pievienots nedaudz miltu un caurauguša cūkas speķa gabaliņi.
Cīmuss – sviestā sautēti burkāni. Šī recepte varētu būt ietekmējusies no ebreju virtuves.
Grūslis – tradicionāls latgaļu ēdiens, sagrūsti kopā kartupeļi , zirņi, pupas un kaņepes.
Veisteklis – rudzu maize ar cūkgaļas un sīpolu pildījumu.
Kļockas – saldie rauga mīklas pīrādziņi ar biezpiena pildījumu, aizdarīti un sautēti kopā ar bagātīgu krējuma, sviesta un cukura mērci.
Sīrņiki – biezpiena plācenīši.
Asuškas – saldie biezpiena- vaniļas plācenīši, apcepti un pēc tam sautēti saldā krējuma mērcē.
Blīņi – pankūkas; tās Latgalē ir lielā cieņā, un vai katrai saimniecei ir sava “firmas recepte”.
Jobiki – rauga mīklas plācenīši , kas izmērcēti pienā, pārlieti ar sviestu un saldo krējumu, cepti cepeškrāsnī.
Šie ir tikai nedaudzi piemēri no bagātīgā latgaļu virtuves recepšu krājuma. Savi ēdieni ar saviem savdabīgiem nosaukumiem un pagatavošanas knifiņiem ir ne tikai katrā Latgales novadā, bet arī katrā pagastā un pat sētā.
Tā kā Latgale bagāta ar daudziem ezeriem, tad ievērojamu vietu viņu ēdienkartē ieņem zivis – ceptas, kūpinātas, vārītas tradicionālā zupā uz ugunskura – arī šos gardumus nevajadzētu palaist garām, ja braucat izslavēto Latgales saimnieču veikumu lūkot.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.