Pirmo reizi Latvijā ikviens varēs klausīties deviņu runājošo akmeņu stāstos - augsti novērtētā un spilgtākā festivāla "Pārsteidzošā Latvija" ceļojošā izstāde "Runājošie akmeņi" tiks eksponēta no 5. līdz 20.jūlijam Rīgā, laukumā pie Sv.Pētera baznīcas. "Runājošo akmeņu" atmodināšana Dziesmu svētku laikā ir pilnsabiedrības "Spīķeri" dāvana iedzīvotājiem Latvijas 90 gadu jubilejā.
Sestdien, 5.jūlijā, plkst. 22:00, ikviens tiek aicināts "Runājošo akmeņu" atklāšanā, piedaloties Rīgas domes priekšsēdētājam Jānim Birkam, kultūras ministrei Helēnai Demakovai, idejas autoriem Ērikam Stendzeniekam un Ingurdam Lazdiņam, dziedātājai Marija Naumova un citiem dalībniekiem.
Ik vakaru no plkst. 22:30 līdz 4:00 no rīta deviņi akmeņi, uz tiem projicējot cilvēku sejas, latviešu valodā apmeklētājiem stāstīs katrs savu vēstījumu - par dabu, jūru, sabiedrību, izklaidi, arhitektūru, vēsturi, valodu, dziedāšanu, folkloru un nacionālo virtuvi. Katram akmenim ir savs atšķirīgs stāsts, temperaments un rakstura īpašības.
Ekspozīcija "Runājošie akmeņi" darbosies trīs režīmos - miega režīmā, kad neviena nav tuvumā, nomoda režīmā, kad akmeņi reaģē uz kustību un aktīvā stāstījuma režīmā, kad tie iepazīstina apmeklētājus ar savu stāstu. Īpašs mirklis ir katras stundas sākums, kad visi akmeņi kopā nodzied tautasdziesmu "Bēdu manu, lielu bēdu".
Savukārt, Dziesmu svētku laikā no 5.jūlija līdz 12.jūlijam "Runājošo akmeņu" ēkā darbosies arī Dziesmu un deju svētku informācijas punkts, kur apmeklētāji un dalībnieki varēs iegūt visu nepieciešamo informāciju.
"Runājošo akmeņu" koncepcijas un idejas autors ir Ēriks Stendzenieks, arhitektonisko risinājumu veidoja SIA "Arhitektonika" galvenais arhitekts Ingurds Lazdiņš. Kustīgo attēlu projekciju uz akmeņiem, gaismu un skaņu spēļu tehnoloģijas izstrādātas sadarbībā ar Gintaru Kļavapuru un uzņēmumu "Balta". Akmeņu animācijas veidoja mākslinieks Gints Apsītis, un tekstus rakstījusi Inga Ābele, Ronalds Briedis, Jānis Joņevs un citi autori.
Plānots, ka nākotnē "Runājošie akmeņi" pastāvīgi tiks izstādīti jaunajā kultūras novietnē - Spīķeros, kur paredzēta vienīgā Baltijā augsta līmeņa Gastronomijas koledža, mākslas izstāžu zāles, muzeji, laikmetīgās mākslas institūcijas, izklaides vietas un biroji. Rīgas dome ir vairākkārt atzinusi Spīķeru kvartālu par atbilstošu vietu ekspozīcijas "Runājošie akmeņi" izvietošanai.