Autors: Live Riga
Avots: BalticTravelnews.com/Live Riga
Nacionālā Ziemassvētku eglīšu asociācija (National Christmas Tree Association) oficiāli atzinusi, ka 1510. gadā Rīgā tika greznota pati pirmā Ziemssvētku eglīte. Šogad visā pasaulē Ziemassvētku mīļotāji atzīmē šī svētku simbola 500. dzimšanas dienu.
Par godu Ziemassvētku eglītes 500. jubilejai Rīgā šoziem notiek daudzi pasākumi – cauri visai pilsētai vijas Egļu ceļš, Ziemassvētku tirdziņos var satikt pašu Santa Klausu, savukārt muzejos – iepazīties ar stāstiem par Ziemassvētku egli. Egles Rīgā ir visur!
Līdz ar Nacionālo Ziemassvētku eglīšu asociāciju Rīgu kā Ziemassvētku eglītes dzimšanas vietu atzinušas arī citas organizācijas. Tiesa gan, Latvijas ziemeļu kaimiņi igauņi vēl nesen uzstāja, ka pati pirmā eglīte esot bijusi rotāta Tallinā 1441. gadā, taču neapstrīdamus dokumentālus pierādījumus tam nav izdevies iegūt.
Cīņā par Ziemassvētku eglītes dzimšanas vietu igauņi latviešiem veltījuši arī pavisam neglaimojošus izteikumus: "Katrs kārtīgs igaunis zina, ka pirmā Ziemassvētku egle pasaulē tika uzstādīta Tallinā, bet valsts kaimiņš Grinčs - Latvija - mēģina šo godu nozagt," rakstīja Igaunijas nacionālās raidsabiedrības ERR interneta portāls. Visbeidzot strīdu par eglītes rašanās vietu abas valstis atrisināja augstākajā līmenī. Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis un Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips vienojušies, ka šī tradīcija radusies Livonijā. Livonija pastāvēja no 1225. līdz 1561. gadam tagadējās Vidzemes, Latgales un Igaunijas dienvidu daļā kā suverēna teritorija Svētās Romas impērijas nominālā pakļautībā.
Vēl decembra sākumā, vēloties dalīties Ziemassvētku priekā, Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs sadarbībā ar Rīgas Melngalvju namu uzdāvināja Tallinas pilsētai un Tallinas Melngalvju namam senlaicīgi rotātu Ziemassvētku eglīti.
Nacionālās Ziemassvētku eglīšu asociācijas pārstāvji atzīst, ka pagaidām nav daudz zināms par pirmo Ziemassvētku egli Rīgā. Vien tas, ka egle bijusi novietota tirgus laukumā un to izgreznojuši Melngalvju ordeņa pārstāvji. Ceremonijas laikā vīri valkājuši melnas cepures un pēc tam egli sadedzinājuši. Leģenda vēsta, ka pirmā egle Rīgā bijusi dekorēta ar papīra ziediem. Reizēm tradīcija greznot egli Ziemassvētkos tiek saistīta ar Mārtiņa Lutera vārdu. Viņš izgreznojis egli ar svecēm, lai panāktu, ka tā izskatās tikpat burvīgi kā mēness gaismā. Taču vēsturnieki pieļauj, ka Mārtiņš Luters savu egli Ziemeļvācijā greznojis jau pāris desmitus gadus pēc Ziemassvētku egles atklāšanas Rīgā
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.