Autors: Agnese Ramata/Madara Gulbe
Avots: Baltictravelnews.com/History-museum.lv
Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam un sadarbībai ar nodibinājumu "Āraišu ezerpils fonds", Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā norisinās projekts "Piecas prasmes piecās tikšanās reizēs", kura ietvaros ikviens interesents var piedalīties radošajās darbnīcās.
Tuvojoties vasaras Saulgriežiem 19.06.2011 tiks organizētas 2 radošās darbnīcas vienas dienas laikā – pirts slotu siešana un Jāņu siera siešana. Plkst. 11:00 notiks Jāņu siera siešanas radošā darbnīca Vairas Taujinskas vadībā un plkst. 13:00 pirtnieka Romualda Lamstera vadībā uzzināsim visu par pirts slotu siešanu. Dalība pirts slotu siešanas radošajā darbnīcā 3.00 LVL, dalībnieku skaits būs ierobežots, lūgums iepriekš pieteikties. Trīs stundu garumā pirtnieks Romualds Lamsters interesentus iepazīstinās ar:
1) dažādu koku, krūmu un augu slotiņu pielietošanu un nozīmi pirtī, to fizisko un enerģētisko raksturojumu un īpašībām;
2) pirtī neizmantojamiem augiem, to raksturojumu;
3) pirts slotiņu gatavošanu ziemai, uzglabāšanas veidiem un apstākļiem;
4) pirts slotiņu izvēli, atkarībā no pēršanas procedūras veida, mērķiem un vajadzības;
5) pēršanas tehnikas pamatiemaņām;
6) pirts slotiņu siešanu, dažādu mezglu pielietošanu, atšķirībām starp ziemas un vasaras sējumiem;
7) pirts slotiņu vainagu veidošanas atšķirībām dažādiem augiem, atkarībā no to struktūras un pielietojuma veidiem.
Pirtnieks Romualds Lamsters pēdējos 10 gadus darbojas, veicot pēršanas procedūras, pirts rituālus un dažādas kosmētiskas procedūras pirtī visā Latvijas teritorijā, kā arī mācot to darīt citiem. Strādājis, vadījis un praktizējis dažādās Latvijas pirtīs – Limbažu raj. "Meža salās", Jūrmalā "Sokolovskije baņi", Valmierā J. Daliņa Stadiona viesnīcas pirtī, Rīgā Tallinas ielā privātā pirtī u.c. Pēdējos gados pirtī sācis pielietot dažādas netradicionālas pēršanas metodes, kā arī bagātinot pirts procesu un padarot to iedarbīgāku izmanto pēršanas papildrīkus, tādus kā kārklu klūgu slotas, māla bankas, koka karotītes, āmuriņus, vālītes u.c. Šobrīd ir sertificēts praktizējošs pirtnieks - pirts procesa speciālists.
Vaira Taujinska sieru sien vairāk kā 15 gadus. Pirmās receptes tika meklētas no senām pavārgrāmatām. Šodien saimniece eksperimentē un gatavo sierus ar specifiskām garšām, tiek pielietotas dažādas piedevas, piemēram, sēņu pulveris, dilles, garšvielu maisījums "Anniņa" u.c. Ikdienā sien sieru no salda piena ar etiķi vai citronskābi, smērsieriņus ar dillēm vai ķiplokiem, marinē siera gabaliņus eļļas/etiķa/garšvielu maisījumā. Radošās darbnīcas ietvaros tiks izmantota senākā zināmā siera siešanas recepte Latvijā.
Skatīties, klausīties, līdzi dziedāt un aktīvi līdzdarboties aicināts ikviens interesents, ceļotājs vai tūrists.
Ieejas biļetes Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā ikdienā:
pieaugušajiem 2.00 LVL, skolēniem, studentiem un pensionāriem 1.00 LVL, ģimenes biļete 5.00 LVL.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.